Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Zapraszamy na Narodowe Czytanie 2020 w Bodzentynie

Zapraszamy na Narodowe Czytanie 2020 w Bodzentynie

Bohaterką 9. edycji Narodowego Czytania będzie książka Juliusza Słowackiego - "Balladyna". Wspólne czytanie lektury odbędzie się 5 września 2020 roku o godzinie 16:00 przy ruinach Pałacu Biskupów Krakowskich w Bodzentynie. Organizatorem wydarzenia jest Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna im. Adeli Nawrot w Bodzentynie oraz Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn. Wydarzenie co roku odbywa się pod  Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej. Zapraszamy Państwa do odwiedzenia ruin Pałacu Biskupów Krakowskich w Bodzentynie i uczestniczeniu wspólnie z nami w tym wyjątkowym wydarzeniu. 

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

balladyna zamek Bodzentyn

Ruiny Pałacu Biskupów Krakowskich w Bodzentynie, Miasto i Gmina Bodzentyn, Miejsko - Gminna Biblioteka w Bodzentynie, Narodowe Czytanie