Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Wyniki Budżetu Obywatelskiego Miasta Bodzentyn 2022

Wyniki Budżetu Obywatelskiego Miasta Bodzentyn 2022

Wyniki Budżetu Obywatelskiego Miasta Bodzentyn 2022

24 styczeń 2022

Pierwszy głos został oddany już kilka sekund po godzinie 13:00, a ostatni na 4 minuty przed końcem głosowania. Mieszkańcy Bodzentyna w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Bodzentyn głosowali nad 4 projektami (jeden z pięciu został wycofany). W niedzielnych wyborach udział  wzięło 381 upoważnionych osób, które zdecydowaną większością głosów wybrało Projket nr 2 - "Akcja defibrylacja". Autor projektu - Łukasz Zawierucha na realizację swojego pomysłu otrzyma  113 358,28 złotych. Środki pochodzące z budżetu Miasta i Gminy Bodzentyn zostaną przekazana na zakup defibrylatorów AED oraz Quada z przyczepą ratowniczą dla OSP w Bodzentynie. Dziękujemy za zaangażowanie zarówno w zgłoszenie projektów jak i czynny udział w niedzielnym głosowaniu. Poniżej dokładna liczba oddanych głosów oraz galeria zdjęć.

Głosów w sumie: 381. 

Miejsce 1. - 191 głosów: Projket nr 2  „Akcja defibrylacja - zakup defibrylatorów AED oraz Quada z przyczepą ratowniczą” - Autor: Łukasz Zawierucha

Opis: Projekt pod nazwą „Akcja defibrylacja - zakup defibrylatorów AED oraz Quada z przyczepą ratowniczą” przewiduje zakup 5 sztuk defibrylatorów AED,  5 sztuk kapsuł do ich przechowywania oraz zakup quada z przyczepą ratowniczą. Dzięki realizacji tego projektu wiele osób będzie miało łatwy dostęp do urządzenia AED co znacząco zwiększy szanse poszkodowanego. Defibrylatory zostaną zainstalowane w takich ogólnodostępnych miejscach jak: budynek sklepu Lewiatan przy ul. Plac Żwirki, budynek Miejsko - Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentyn, Rynek Górny 11, budynek sklepu Delikatesy Centrum przy ul. Suchedniowskiej 19C oraz w Zespole Szkolno - Przedszkolnym budynek B przy ul. Wolności 4. W projekcie znajduje się również możliwość zakupienia quada ratowniczego, który pomógłby strażakom z OSP Bodzentyn skuteczniej docierać do poszkodowanych ludzi na terenach górzystych, leśnych i w miejscach trudnodostępnych dla zwykłych pojazdów. Projekt kierowany jest nie tylko dla mieszkańców Bodzentyna, ale całej gminy oraz turystów, którzy odwiedzają nasze miasteczko. 

Koszt projektu 109 000 zł.

Miejsce 2. - 85 głosów: Projekt nr 5 „Przez sport do zdrowie, przez rozwój do sukcesu. - Autor: Paweł Dróżdż

Opis: Projekt pod nazwą: „Przez sport do zdrowia, przez rozwój do sukcesu” kierowany jest do dzieci i młodzieży trenującej w LKS Łysica Bodzentyn i ma na celu wyposażenie grup dzieci i młodzieży w sprzęt sportowy i treningowy, poprawę infrastruktury jak również zapewnienie bezpieczeństwa na obiektach sportowych umożliwiające godne reprezentowanie klubu Łysica i gminy Bodzentyn. 

Miejsce 3. - 69 głosów: Projekt nr 1 „Wspomaganie zainteresowań i rozwoju dzieci w Samorządowym Przedszkolu w Bodzentynie” - Autor: Agnieszka Czernikiewicz

Opis: W ramach projektu planowany jest zakup monitorów interaktywnych, zestawu akcesoriów sportowych, przenośnego zestawu nagłośniającego, domku na plac zabaw oraz doposażenie sal dydaktycznych do stymulowania sprawności ruchowej i rozwoju intelektualnego dzieci. Realizacja projektu poprawi atrakcyjność oraz poziom edukacyjny przedszkola. 

Miejsce 4. - 36 głosów: Projekt nr 4  „Zakup nieruchomości nr. ewidencyjny 733/1 o powierzchni 0,1202 ha z przeznaczeniem na plac targowy” - Autor: Włodzimierz Bąderski

Opis: W ramach projektu planowany jest zakup nieruchomości nr. ewidencyjny 733/1 o powierzchni 0,1202 ha położonej w miejscowości Bodzentyn, ul. Pasieka z przeznaczeniem na Plac Targowy.

Po roku przerwy Budżet Obywatelski ponownie wrócił do Bodzentyna. Tegoroczna edycja była rekordowa pod względem środków jakie zostały przekazane na realizację najlepszego projektu. Pomysłodawcy mogli się ubiegać o łączną kwotę 113 358,28 złotych. Dla przypomnienia w 2020 roku było to 91 001,91 złotych. Niestety nie możemy mówić o rekordzie jeśli chodzi o frekwencje w wyborach. Była ona wyższa niż przed dwoma laty, lecz gorsza o blisko 100 głosów niż w 2019 roku. BO Miasta Bodzentyn został zorganizowany na wniosek radnego Miasta Bodzentyn Dominika Dudka, który na jednej z zeszłorocznych sesji RM złożył formalny wniosek o przywrócenie Budżetu Obywatelskiego, a Rada Miejska poparła go jednogłośnie. Dziękujemy całemu Samorządowi Miasta i Gminy Bodzentyn za możliwość wykorzystania środków z budżetu gminy na lokalne projekty przygotowywane przez mieszkańców miasta. Mamy nadzieję, że w nadchodzących latach pandemia już nie przeszkodzi w jego organizacji jak to było przed rokiem i już na stałe BO wpisze się w kalendarz naszego miasta.