Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
budowa obwodnicy Bodzentyna
budowa obwodnicy Bodzentyna

Konsultacje społeczne w sprawie budowy obwodnicy Bodzentyna rozpoczęte! (Zdjęcia i wideo)

Konsultacje społeczne w sprawie budowy obwodnicy Bodzentyna rozpoczęte! (Zdjęcia i wideo)

04 marzec 2022

Obwodnica Bodzentyna to temat, który już od wielu lat budzi emocje zarówno wśród mieszkańców miasta jak i całej gminy. Pierwsza koncepcja budowy wschodniej części obwodnicy Bodzentyna pojawiła się już w latach 60 ubiegłego wieku. Od tamtej pory miasto znacząco się zmieniło i obecnie nie ma możliwości przeprowadzenia trasy jaką wtedy zaproponowano, o co mocno walczyli mieszkańcy miasta. Pierwsze spotkanie mieszkańców z projektantem odpowiedzialnym za przedstawienie propozycji przebiegu wschodniej części obwodnicy Bodzentyna łączącej ulicę Opatowską - droga 752, z Dąbrową Górną - droga 751 miało odbyć się w listopadzie ubiegłego roku, lecz wtedy projektantowi nie udało się dotrzeć na miejsce. Ostatecznie pierwsze z kilku zaplanowanych spotkań miało miejsce 3 marca 2022 r. w sali Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Bodzentynie. Kolejne odbędzie się po Świętach Wielkanocnych.

Na konsultacje społeczne przybyła liczna grupa osób z Bodzentyna i okolic. Mieszkańcy po wysłuchaniu prezentacji proponowanej wschodniej nitki obwodnicy aktywnie uczestniczyli w dyskusji i prezentowali swoje uwagi i pomysły co do przebiegu trasy wokół miasta. Wiele osób zwracało uwagę na niekorzystny przebieg obwodnicy, która miałaby połączyć Dąbrowę Górną z ulica Opatowską tuż za cmentarzem parafialnym (według starych planów zaproponowanych w XX wieku) i ten pomysł jako pierwszy został usunięty z mapy, na której projektant nakreślił swoje propozycje. Usunięto także opcję przeprowadzenia obwodnicy południową stroną miasta na zboczu Miejskiej Góry. Wśród mieszkańców pojawiły się również głosy, mówiące o tym, że obwodnica miasta nie powinna przechodzić przez miasto, a bliżej jego granic lub poza nimi. Tak jest w przypadku koncepcji budowy południowo - zachodniej części obwodnicy, która miałaby połączyć ul. Kielecką (z okolicy Podgórza) z Żeromskiego i Suchedniowską. Najmniej głosów sprzeciwu było w sprawie budowy północnej i zachodniej części obwodnicy, która według koncepcji związałaby ulicę Opatowską z Wolności i z ul. Suchedniowską tuż przed Orlenem w stronę Bodzentyna. 

Jednak na ten moment powinniśmy się skupić na nitce wschodniej, ponieważ konsultacji przede wszystkim dotyczą tej trasy. Każda inna możliwość przeprowadzenia obwodnicy to jedynie przykładowy szkic, który na ten moment nie ma żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości i nie jest uwzględniona w jakichkolwiek planach inwestycyjnych. Tak więc na niżej zaprezentowanej mapie z koncepcją projektanta kolorem fioletowym zaznaczone są dwie z trzech (niebieska została odrzucona przez mieszkańców) tras wschodniej obwodnicy Bodzentyna w dwóch wariantach. Obie nitki rozpoczynają się na zakręcie przy budowanej obecnie świetlicy wiejskiej w Dąbrowe Górnej i kończą się na zakręcie prowadzącym na Sieradowice od ul. Opatowskiej. W każdym przypadku trasy zakończone są rondami.  Przy planowanej obwodnicy po obu stronach ma powstać ścieżka rowerowa i chodnik, oraz po jednej ze stron droga serwisowa. 

Kontakt, pod który można przekazywać swoje uwagi do zaprezentowanej koncepcji: Biuro Projektowo Wykonawcze „DROGI i ULICE” Zenon Kubicki, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., adres pocztowy: Kielce, ul. Romualda 4/67

Koncepcja projektanta przedstawiona na spotkaniu 03.03.22 r.

Nasza koncepcja

Chcesz przedstawić swoją koncepcję? Pobierz plik jpg i narysuj na niej swoją propozycję.

Nagranie wideo z całego spotkania mieszkańców z projektantem obwodnicy Bodzentyna