Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Druhowie z OSP Bodzentyn szkolili harcerzy z pierwszej pomocy

Druhowie z OSP Bodzentyn szkolili harcerzy z pierwszej pomocy

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bodzentynie na prośbę harcerzy z Bodzentyna w piątek 4 marca zorganizowali dla nich specjalne szkolenie w dziedzinie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Akcja została przeprowadzona w związku wydarzeniami zza naszej wschodniej granicy. Młodzi harcerze pragnęli dowiedzieć się jakie czynności i działania pomagają w ratowaniu zdrowia i życia innych osób. Strażacy bezzwłocznie odpowiedzieli na ich apel i postanowili wziąć udział w akcji, aby zaprezentować podstawowe techniki ratownictwa. W szkoleniu wzięło udział ponad 30 harcerzy z gminy Bodzentyn i okolic.

W trakcie blisko półtoragodzinnego spotkania strażacy z OSP Bodzentyn zaprezentowali i przeszkolili harcerzy z podstawowych czynności związanych z NZK - nagłym zatrzymaniem krążenia. Nasi druhowie krok po kroku przeprowadzili uczestników spotkania przez proces polegający na tym jak ocenić stan poszkodowanego, jak prawidłowo ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej oraz jak poprawnie i bezpiecznie przeprowadzić resuscytację krążeniowo - oddechową.

Podczas szkolenia harcerze dowiedzieli się również jak wykonać podstawowy opatrunek w razie różnego rodzaju ran i obrażeń ciała. Na zakończenie szkolenia był czas na dyskusję, podczas której uczestnicy mogli zadawać pytania dotyczące ratownictwa oraz wykraczające poza ten temat. Na wszystkie zadane pytania druhowie z OSP Bodzentyn chętnie odpowiadali i dzielili się swoją wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniami z harcerzami. 

Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza podczas szkolenia nie przyda się w praktyce nikomu z uczestników, jeśli jednak wydarzy się taka sytuacja to jesteśmy pewni, że teraz każdy harcerz poradzi sobie w trudnej sytuacji i zrobi wszystko co w jego mocy, aby uratować czyjeś życie i zdrowie. W imieniu strażaków z OSP Bodzentyn wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w akcji i gratulujemy zdobytej wiedzy.

OSP Bodzentyn Szkolenie pierwsza pomoc harcerze z gminy Bodzentyn Szkolenie pierwsza pomoc

Zdjęcia: OSP Bodzentyn, inf. własna.

OSP Bodzentyn, Harcerstwo w Gminie Bodzentyn, Pierwsza pomoc