Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Poznaliśmy laureatów Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Mieście i Gminie Bodzentyn

Poznaliśmy laureatów Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Mieście i Gminie Bodzentyn

Poznaliśmy laureatów Turnieju Wiedzy Pożarniczej w Mieście i Gminie Bodzentyn

01 kwiecień 2022

27 uczniów z niemal wszystkich szkół na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn zmierzyło się z testem w Gminnych Eliminacjach do XLV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. "Młodzież Zapobiega Pożarom". Eliminacje odbyły się w czwartek 31 marca 2022 r. w Urzędzie Miasta i Gminy Bodzentyn. Uczestnicy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: klasy I-IV szkół podstawowych, klasy V-VIII szkół podstawowych oraz w kategorii szkół ponadpodstawowych. Nad testem i prawidłowym przebiegiem egzaminu czuwali druhowie z OSP Bodzentyn oraz PSP w Kielcach w składzie: st. kpt. Paweł Wilczkowski, mł.asp. Wojciech Roszkiewicz, Wiceprezes OSP w Bodzentynie Michał Nowak, Wiceprezes-Naczelnik Komendant Gminny OSP Łukasz Zawierucha oraz z ramienia gminy koordynator turnieju pani Dorota Armuła. 

Uczniowie w eliminacjach gminnych mieli za zadanie zmierzyć się z wymagającym testem wiedzy dotyczącym tematyki przepisów przeciwpożarowych. Test liczył 30 pytań, a na jego rozwiązanie uczestnicy mieli 30 minut. Po zakończeniu testu tuż przed ogłoszeniem wyników uczniowie mogli skorzystać z poczęstunku i poznać możliwości bojowe oraz wyposażenie wozu strażackiego OSP Bodzentyn. W tym samym czasie komisja sprawdzała testy i liczyła zdobyte przez uczestników punkty. Uczniowie biorący udział w konkursie pochodzą ze szkół: Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bodzentynie, Szkoła Podstawowa w Woli Szczygiełkowej, Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Leśnej, Szkoła Podstawowa w Świętej Katarzynie, Szkoła Podstawowa w Psarach – Starej Wsi, Szkoła Podstawowa w Śniadce, Zespół Szkół we Wzdole Rządowym oraz Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie.

Wyniki XLV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pt. "Młodzież Zapobiega Pożarom" w Mieście i Gminie Bodzentyn: 

I grupa wiekowa (klasy I-IV szkół podstawowych):

I miejsce – Marcelina Kiczor – Szkoła Podstawowa w Psarach – Starej Wsi
II miejsce – Szymon Milanowski – Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Leśnej
III miejsce –  Wojciech Wzorek – Szkoła Podstawowa w Psarach – Starej Wsi

II grupa wiekowa (klasy V-VIII szkół podstawowych):

I miejsce – Krzysztof Kurpiński – Szkoła Podstawowa w Woli Szczygiełkowej
II miejsce – Agata Koniarska - Szkoła Podstawowa w Woli Szczygiełkowej
III miejsce – Łukasz Rubinkiewicz – Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bodzentynie

III grupa wiekowa (Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie)

I miejsce – Zofia Grzejszczyk – Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie
II miejsce – Jakub Styczeń - Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie
III miejsce – Natalia Glina - Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie

Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu nagród rzeczowych i dyplomów Wiceburmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Andrzej Jarosiński złożył serdeczne podziękowania i gratulacje laureatom i uczestnikom, opiekunom, przedstawicielom komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, druhom z naszej Ochotniczej Straży Pożarnej w Bodzentynie oraz pani Dorocie Armuła - koordynatorce turnieju na szczeblu gminnym. Wyraził także podziękowania dla firmy MEDITRANS, która ufundowała gadżety dla uczestników konkursu. Nagrody główne ufundował Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie. Zwycięzcy za I miejsce otrzymali smartbandy, za II miejsce powerbanki, a za III słuchawki bezprzewodowe. Każdy uczestnik w ramach podziękowania za udział w konkursie otrzymał dodatkowo Pendriva.

Laureaci pierwszych miejsc tegorocznej edycji będą reprezentować naszą gminę na szczeblu powiatowym.

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom” (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży wiedzy ze znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego.

Konkurs jest skierowany do dzieci, młodzieży – uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
 
Zakres tematyczny Turnieju:

Historia ochrony przeciwpożarowej
OSP i Związek OSP RP
Prewencja przeciwpożarowa
Ratownictwo medyczne
Organizacja szeroko pojętego ratownictwa

Zdjęcia: e-Bodzentyn i UMiG Bodzentyn

Inf. Własna oraz UMiG Bodzentyn