Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Posłuchaj Gędziego Chóru w serwisach streamingowych online!

Posłuchaj Gędziego Chóru w serwisach streamingowych online!

Posłuchaj Gędziego Chóru w serwisach streamingowych online!

10 kwiecień 2022

Gędzi Chór czyli zespół w składzie Ewa Skowerska - śpiew, kij deszczu, Hanka Macierzanka Konieczkiewicz - śpiew, dzwonek, rurki peszla, Malina Jagoda Jarmołowicz - skrzypce, kalimba, Norbert Koniu Konieczkiewicz - gitara, Łukasz Mazur - instrumenty perkusyjne oraz Mariusz Kosmalski - śpiew, gitary, lira korbowa, harmonijka, flet gra i tworzy od 2017 roku. Wtedy członkowie Chóru spotkali się po raz pierwszy, aby stworzyć jedną piosenkę potrzebną w projekcie. Po roku wspólnego grania i paru koncertach odczuli potrzebę stworzenia zespołu i w ten oto sposób powstał Gędzi Chór. Z początkiem 2020 roku artyści wydali swoją pierwszą płytę „Świętokrzyska Raga”. Na debiutanckim krążku znajdziemy 13 utworów, do których teksty w większości pochodzą od suchedniowskiego poety Jana Gajzlera, który w wyjątkowy sposób opisał walory ziemi świętokrzyskiej. Teraz dzięki muzykom jego twórczość zostanie ocalona od zapomnienia.

Muzykę, którą tworzy zespół nie można przypisać do jednego konkretnego stylu. Ich barwną i niepowtarzalną muzykę słucha się z przyjemnością i ciężko powstrzymać się od klaskania czy tupania nogą. Niektóre utwory ocierają się o tzw. “neofolk” czyli czerpią ze źródeł muzyki ludowej w sposób bardzo swobodny i dowolny. Trzon instrumentalny tworzą dwie gitary wzbogacone niekiedy o brzmienia skrzypiec, liry korbowej, cytry, kalimby czy fletu. Artyści czasem żartują z siebie mówiąc, że nie tyle grają i śpiewamy co Gędzą. Gorąco zachęcamy do posłuchania i delektowania się pięknymi dźwiękami płynącymi od artystów. 

Warto przypomnieć, że dwoje muzyków Gędziego Chóru, nierozerwalnych artystycznie i życiowo: Ewa Skowerska-Kosmalska i Mariusz Kosmalski-Skowerski tworzą Szkołę Wrażliwości – Kapkazy, która jest miejscem spotkań osób z zamiłowaniem do sztuki. W zeszłym roku artyści połączyli siły z Kieleckim Teatrem Tańca i wspólnie stworzyli spektakl "Świętokrzyska Raga - Wytańczyć Poezję", który został wystawiony w Szkole Wrażliwości w Kapkazach podczas XIII Festiwalu Wędrowania. Spektakl można było również zobaczyć na deskach Kieleckiego Teatru Tańca. Nagranie z występu w Kapakzach możecie zobaczyć tym linku. 

 

Niestety w nocy z 11 na 12 listopada 2021 roku doszczętnie spłonęła pracownia Szkoły Wrażliwości w Kapakazach. Wciąż można wesprzeć naszych przyjaciół wpłacając środki w zbiórce pod linkiem: https://zrzutka.pl/vuc9rz

Zdjęcia: Facebook Gędzi Chór - https://www.facebook.com/GedziChor