Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Wschodnia Obwodnica Bodzentyna

Za nami drugie konsultacje społeczne dotyczące wschodniej obwodnicy Bodzentyna - zdjęcia i wideo

Za nami drugie konsultacje społeczne dotyczące wschodniej obwodnicy Bodzentyna - zdjęcia i wideo

13 maj 2022

Za nami drugie konsultacje społeczne dotyczące koncepcji budowy wschodniej części obwodnicy Bodzentyna. Podczas spotkania z projektantem i Burmistrzem, mieszkańcy Miasta i Gminy Bodzentyn mieli okazję podyskutować o czwartej koncepcji budowy wschodniego odcinka obwodnicy, który ma połączyć ulicę Opatowską - droga 752, z Dąbrową Górną - droga 751. Druga tura konsultacji odbyła się 12 maja 2022 roku. Na spotkaniu pojawiło się blisko 50 osób. Byli to głownie mieszkańcy Dąbrowy Górnej oraz ul. Opatowskiej, których inwestycja dotyczy w największym stopniu. 

Pierwsze konsultacje na temat budowy wschodniej nitki obwodnicy Bodzentyna odbyły się 3 marca 2022 r. w sali Biblioteki Publicznej i Centrum Kultury w Bodzentynie - zobacz tutaj. Tego dnia projektant przedstawił trzy propozycje realizacji wschodniej części obwodnicy, lecz żadna z nich nie została zaakceptowana przez mieszkańców. W związku z tym po pierwszym spotkaniu do Biura Projektowo Wykonawczego „DROGI i ULICE” projektanta Zenona Kubickiego wpłynęło wiele wniosków o zmianę koncepcji i nakreślenie nowej, w której planowane rondo na ulicy Opatowskiej zostanie przeniesione z zakrętu na Sieradowice, możliwie najbliżej granicy gminy w kierunku Tarczka. Wnioski dotyczyły również przyłączenia obwodnicy do Dąbrowy Górnej. Mieszkańcy zgłaszali postulaty o przesunięcie ronda na drodze 751 w Dąbowie Górnej kilka metrów w stronę Bodzentyna i poprowadzenie obwodnicy w linii prostej do ul. Opatowskiej tuż przy granicy Bodzentyna.

Na czwartkowym spotkaniu po prezentacji czwartego wariantu obwodnicy odbyła się krótka lecz burzliwa dyskusja. Mieszkańcy Dąbrowy Górnej zwracali uwagę, że nowa nitka obwodnicy co prawda odciąży w pewnym stopniu Bodzentyn, ale kosztem Dąbrowy Górnej, na którą przeniesie się część ruchu z ul. Kieleckiej. Pojawiły się również głosy, aby wrócić do pierwszego wariantu, który przewidywał utworzenie obwodnicy za cmentarzem parafialnym w Bodzentynie. Przypomnijmy, że ten pomysł wzbudził wśród mieszkańców największy sprzeciw i już podczas pierwszego spotkania został natychmiast odrzucony.

Zarówno projektant Zenon Kubicki, Burmistrz Dariusz Skiba jak i część mieszkańców wspólnie podkreślali, że od czegoś trzeba zacząć i nie ma możliwości, aby od razu wybudować całą pętle, która odciąży miasto oraz Dąbrowę Górną. Nie ma również, wielu możliwości na rozpoczęcie budowy obwodnicy z innej strony, ponieważ umowa pomiędzy Samorządem Bodzentyna i Urzędem Marszałkowskim dotyczy wschodniej trasy, która znajduje się w planie województwa sprzed kilkunastu lat. 

Pod koniec spotkania odbyło się symboliczne głosowanie wśród obecnych mieszkańców gminy nad czwartą koncepcją wschodniej obwodnicy Bodzentyna. Przeważająca część głosów była za tą koncepcją. Teraz po wstępnej akceptacji tego wariantu, projektant przejdzie do etapu rozmów z właścicielami działek, przez które ma poprowadzić obwodnica od Dąbrowy Górnej do Opatowskiej. Oczywiście ta decyzja nie jest wiążąca i na ostateczny projekt będą miały wpływ dalsze konsultacje i opinia Urzędu Marszałkowskiego. 

Umowa pomiędzy Urzędem Miasta i Gminy w Bodzentynie i Urzędem Marszałkowskim polega na tym, że nasza gmina zajmie się opracowaniem koncepcji, stworzeniem projektu i wykupem gruntów potrzebnych pod inwestycje od mieszkańców. Pozostała część inwestycji ma spoczywać na barkach Urzędu Marszałkowskiego, który w całości pokryje koszt budowy nowej trasy i będzie nią zarządzać po zakończeniu inwestycji. 

Kontakt, pod który można przekazywać swoje uwagi do zaprezentowanej koncepcji: Biuro Projektowo Wykonawcze „DROGI i ULICE” Zenon Kubicki, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., adres pocztowy: Kielce, ul. Romualda 4/67

Czwarta koncepcja budowy wchodniej obwodnicy Bodzentyna