Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
XXXVII Dni Bodzentyna - zapowiedź

XXXVII Dni Bodzentyna - zapowiedź

XXXVII Dni Bodzentyna - zapowiedź

29 czerwiec 2022

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, już 3 lipca 2022 roku ponownie odbędzie się święto naszego miasta. XXXVII Dni Bodzentyna wstępnie miały powrócić na plac przy ruinach Pałacu Biskupów Krakowskich w Bodzentynie, niestety z przyczyn losowych jakim jest zapadlisko drogi i części chodnika na Rynku Górnym w Bodzentynie, ze względów bezpieczeństwa impreza została przeniesiona na plac przy dawnym Gimnazjum w Bodzentynie, ul. Wolności 4. Pomimo drobnych trudności wydarzenie zapowiada się bardzo ciekawie szczególnie dla mieszkańców, którzy będą mogli podziwiać na scenie swoich znajomych, przyjaciół i rodzinę. Oprócz lokalnych muzyków i wokalistów nie zabraknie również artystów znanych z ogólnopolskiej sceny muzycznej. Za każdym razem Dni Bodzentyna przyciągają setki, a nawet tysiące widzów z gminy, powiatu oraz całego województwa. Jak będzie w tym roku? Przekonamy się już w najbliższy weekend. 

Dni Bodzentyna to wydarzenie z ogromnymi tradycjami, które na dobre wpisało się w kalendarz naszego miasta. Początkowo świętowanie trwało przez trzy dni, a w ostatnich latach były to dwudniowe imprezy. W tym roku wydarzenie potrwa jeden dzień.  Na placu przy dawnym Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego" ul. Wolności 4, gdzie rozstawiona zostanie scena pojawią się również wszelkiego rodzaju budki z jedzeniem i piciem, stoiska  partnerów, karuzele, dmuchańce, stragany, stoiska lokalnych grup i stowarzyszeń oraz wiele więcej atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Pierwsi artyści pojawią się na scenie już o godzinie 13:00, a ostatnio o 22:15.

13:00 Występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Bodzentyn

Tak jak w poprzednich latach jako jedna z pierwszych na scenie pojawi się Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Bodzentynie. Muzycy pod batutą kapelmistrza Jerzego Łapińskiego od godziny 13:00 zagrają utwory znane nam z ich jakże szerokiego i ciekawego repertuaru, którym dzielą się z nami podczas wielu występów jakie mamy przyjemność słuchać w ciągu roku. Będą to m.in. "Da moja Łysico", "Marsz Herkules", "Piknik Latem", "New York, New York" czy "Droga do Kenii".

13:15 Wystepy Zespołów Ludowych

W line-upie Dni Bodzentyna nie mogło zabraknąć miejsca dla naszych zasłużonych i cenionych zespołów ludowych, które przejmą scenę tuż po występie Orkiestry. Przed Państwem w przepięknych strojach zaprezentują się m.in. „Leśnianie”, „Wzdolskie Kołowrotki”, „Świętokrzyskie Jodły”, „Stowarzyszenie Dąbrowa” „Celinianki” czy „Wilkowianie”. Ich występy przyciągają wielu mieszkańców ale i wielu turystów, którzy na własne oczy pragną obejrzeć tradycyjne ludowe pasiaki, szaty i posłuchać gwary oraz muzyki tworzonej u stóp Gór Świętokrzyskich. 

14:15 Gitarzyści działający przy BPiCK w Bodzentynie

Na godzinę 14:15 zaplanowany jest występ gitarzystów działających przy Bibliotece Publicznej im. Adeli Nawrot i Centrum Kultury w Bodzentynie. Zagrają oni kilka znanych i lubianych utworów, które z pewnością rozgrzeją Was do dalszej wspólnej zabawy z zespołem Wesołe Nutki.

14:20 Występ zespołu Wesołe Nutki

Wesołe Nutki to kolejny zespół muzyczny z Biblioteki Publicznej, który uświetni Dni Bodzentyna. Pięcioosobowa grupa zaprezentuje utwory, które przez ostatni rok szlifują pod okiem instruktorów. 

14:45 i 15:15 Zygmunt Szafrański w hołdzie Krzysztofowi Krawczykowi oraz wokaliści z BPiCK w Bodzentynie śpiewają utwory Maryli Rodowicz.

Popołudnie upłynie nam pod znakiem muzyki Krzysztofa Krawczyka oraz Marli Rodowicz, dwóch gwiazd polskiej sceny muzycznej, których muzyka łączy pokolenia i nigdy się nie nudzi. W hołdzie dla Krzysztofa Krawczyka, jego utwory zagra i zaśpiewa Zygmunt Szafrański, mieszkaniec Bodzentyna, którego nie raz już mogliśmy usłyszeć na wielu wydarzenia w naszej gminie. To doskonała okazja by wspólnie wspomnieć wielkiego artystę jakim był Krzysztof Krawczyk oraz pokołysać się w rytmie muzyki i pośpiewać jego niezapomniane utwory. Druga część tego bloku należeć będzie do wokalistów i wokalistek uczących się śpiewu w Bibliotece Publicznej i Centrum Kultury w Bodzentynie. Młodzi artyści z całej naszej gminy i okolic przez ponad pół godziny zaśpiewają największe hity Maryli Rodowicz. To doskonała okazja, aby na żywo zobaczyć młodą część artystycznej społeczności naszej gminy. 

15:45 Występ Teatru Feeria

Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem XXXVII Dni Bodzentyna na scenie pojawi się Muzyczny Teatr Feeria. Młodzi artyści, wśród których znajdują się mieszkańcy naszej gminy zaprezentują swój spektakl o godzinie 15:45. Feeria to kilkunastoosobowa grupa osób, która miała już okazję występować na wielu scenach w regionie. II grupa teatru działa w Bodzentynie od końca 2019 roku. 

 

16:00 Oficjalnie otwarcie XXXVII Dni Bodzentyna

Dokładnie o 16:00 na scenie pojawią się organizatorzy, aby wspólnie uroczyście otworzyć XXXVII Dni Bodzentyna i powitać przybyłych gości. 

16:15 Koncert zespołu Gędzi Chór

Na 16:15 zaplanowany jest pierwszy koncert w wykonaniu Gędziego Chóru czyli zespołu w składzie Ewa Skowerska - śpiew, kij deszczu, Hanka Macierzanka Konieczkiewicz - śpiew, dzwonek, rurki peszla, Malina Jagoda Jarmołowicz - skrzypce, kalimba, Norbert Koniu Konieczkiewicz - gitara, Łukasz Mazur - instrumenty perkusyjne oraz Mariusz Kosmalski - śpiew, gitary, lira korbowa, harmonijka, flet gra i tworzy od 2017 roku. Wtedy członkowie Chóru spotkali się po raz pierwszy, aby stworzyć jedną piosenkę potrzebną w projekcie. Po roku wspólnego grania i paru koncertach odczuli potrzebę stworzenia zespołu i w ten oto sposób powstał Gędzi Chór. Z początkiem 2020 roku artyści wydali swoją pierwszą płytę „Świętokrzyska Raga”. Na debiutanckim krążku znajdziemy 13 utworów, do których teksty w większości pochodzą od suchedniowskiego poety Jana Gajzlera, który w wyjątkowy sposób opisał walory ziemi świętokrzyskiej. Teraz dzięki muzykom jego twórczość zostanie ocalona od zapomnienia.

Muzykę, którą tworzy zespół nie można przypisać do jednego konkretnego stylu. Ich barwną i niepowtarzalną muzykę słucha się z przyjemnością i ciężko powstrzymać się od klaskania czy tupania nogą. Niektóre utwory ocierają się o tzw. “neofolk” czyli czerpią ze źródeł muzyki ludowej w sposób bardzo swobodny i dowolny. Trzon instrumentalny tworzą dwie gitary wzbogacone niekiedy o brzmienia skrzypiec, liry korbowej, cytry, kalimby czy fletu. Artyści czasem żartują z siebie mówiąc, że nie tyle grają i śpiewamy co Gędzą. Gorąco zachęcamy do posłuchania i delektowania się pięknymi dźwiękami płynącymi od artystów. 

Warto przypomnieć, że dwoje muzyków Gędziego Chóru, nierozerwalnych artystycznie i życiowo: Ewa Skowerska-Kosmalska i Mariusz Kosmalski-Skowerski tworzą Szkołę Wrażliwości – Kapkazy, która jest miejscem spotkań osób z zamiłowaniem do sztuki. W zeszłym roku artyści połączyli siły z Kieleckim Teatrem Tańca i wspólnie stworzyli spektakl "Świętokrzyska Raga - Wytańczyć Poezję", który został wystawiony w Szkole Wrażliwości w Kapkazach podczas XIII Festiwalu Wędrowania. Spektakl można było również zobaczyć na deskach Kieleckiego Teatru Tańca. Nagranie z występu w Kapakzach możecie zobaczyć tym linku. 

16:45 Koncert Michała Steciaka

Przed godziną 17:00 przed widzami zaprezentuje się znany m.in z programu The Voice Of Poland muzyk-performer, solista, organista, nauczyciel muzyki i gry na instrumentach klawiszowych, edukator i animator kultury, czyli człowiek orkiestra - Michał Steciak. Pan Michał pochodzi z Krasznic w gminie Małogoszcz. W jego repertuarze znajdziemy wiele melodii począwszy od muzyki pop po muzykę poważną. 

17:30 Koncert zespołu LeonVoci

Miłym akcentem tegorocznych Dni Bodzentyna będzie występ zespołu LeonVoci z Ukrainy. Kwartet muzyków pochodzących ze Lwowa uświetni nasze wydarzenie piękną muzyką operową. Muzycy kilka lat temu awansowali do półfinału programu "Mam Talent", gdzie podbili sera Jurorów i publiczności w studio. W składzie zespołu założonego w 2015 roku znajdują się: Nazar Tatsyshyn - tenor, Roman Chava - tenor, Ihor Radvanskyi - tenor, Andriy Stetskyi - baryton. W tłumaczeniu z języka włoskiego oraz hiszpańskiego  LeonVoci oznacza „Głosy lwów” lub „Głosy Lwowa”. Artyści popularyzują muzykę klasyczną przez śpiew operowy na współczesną manierę. Największe światowe przeboje musicalowe, znane arie operowe oraz najpiękniejsze światowe hity wykonują z wielką klasą i prawdziwym profesjonalizmem. Obdarzeni są naturalnie brzmiącym głosem.

18:30 Występ Małgorzaty Majchrzyk - Maisie

Wczesnym wieczorem na scenie zaprezentuje się Maisie czyli Małgorzata Majchrzyk. Utalentowana wokalistka pochodząca z naszego województwa zaprezentuje zebranym widzom kilka swoich utworów, które w sieci cieszą się sporą popularnością. 

19:30 Występ Alberto Amati

Tuż przed godziną 20:00 za sprawą niepowtarzalnego śpiewu i muzyki Alberto Amatiego poczujemy gorący klimat włoskich miast i miasteczek. Muzyk zaprezentuje nam przeboje włoskie i światowe od lat 50 do czasów współczesnych, nadający się zarówno do słuchania jak i tańczenia. Alberto przyjechał do Polski w maju 2011 i szybko się zadomowił, ponieważ okazało się, że Polacy nie tylko lubią słuchać włoskiej muzyki ale też potrafią się przy włoskich szlagierach dobrze bawić. Podczas występów kameralnych Alberto czasem proponuje też piosenki jazz-swing, mniej lub w ogóle niepopularne w Polsce, które są odbierane entuzjastycznie przez publiczność.
Lubi wykonywać piosenki Franka Sinatry jak My Way czy New York. Kiedy śpiewa "Nie płacz kiedy odjadę", widownia zawsze spontanicznie śpiewa razem z nim.

20:30 Gwiazda wieczoru - Joanna Aleksandrowicz

O 20:30 przyjdzie czas na  gwiazdę wieczoru jaką w tym roku będzie Joanna Aleksandrowicz. Jednak jej występ nie odbędzie się na scenie, a na trawie pośród drzew, ognisk i pochodni na skarpie od strony ruin Pałacu Biskupów Krakowskicj w Bodzentynie. Artystka zaprezentuje w magicznym koncercie filmowym na trawie - "Od Nocy do Nocy" około 10 utworów muzycznych. Z pewnością będzie to niecodzienne wydarzenie i okazja do posłuchania muzyki na żywo w innym otoczeniu niż do tej pory podczas Dni Bodzentyna.  Joanna Aleksandrowicz - aktorka i wokalistka, występowała na scenach wielu Teatrów w Polsce, m.in. na deskach Teatru Wielkiego we Wrocławiu w spektaklu mistrza Jana Szurmieja. Współpracuje z topowymi reżyserami filmowymi m.in z Wojtkiem Smarzowskim, czy Markiem Koterskim. W październiku 2021 odbyła się premiera filmu „Wesele” z jej udziałem. 

21:30 Występ zespołu Boney M COVER BAND

Zespołem, którego zadaniem będzie wprowadzenia widowni w bardziej imprezowy nastrój przed spotkaniem z DJ będzie zespół Boney M COVER BAND. Sześcioosobowy zespół jest jedyną w kraju formacją wykonującą największe przeboje Boney M w 100% na żywo bez wykorzystania podkładów czy playbacków. Dzięki bardzo zbliżonemu wykonaniu muzyki do oryginałów oraz pięknym strojom artystów, które do złudzenia przypominają prawdziwe ubrania legendarnych muzyków, zespół ten wprawia widownie w fantastyczny nastrój i chęć do dalszej zabawy. 

21:30 Występ Dj'a Dziekana i zakończenie XXXVII Dni Bodzentyna

Na zakończenie XXXVII Dni Bodzentyna na scenie pojawi się znany w regionie Dj Dziekan, który będzie grał do późnego wieczora. Dj Dziekan to młody muzyk posiadający na Facebooku ponad 250 tysiące fanów, a na You Tube jego kanał subskrybuje ponad 80 tysięcy osób. Dj Dzekan podczas swoich występów gra wiele różnych gatunków muzyki, wśród której każdy znajdzie coś dla siebie.