Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Kwesta Wzdół 2022

Udana pierwsza kwesta w parafii Wzdół

Idąc śladem wielkich i małych miast również we Wzdole w tym roku we Wszystkich Świętych mogliśmy spotkać wolontariuszy zbierających środki podczas tegorocznej I kwesty na rzecz obiektów historycznych i zabytkowych parafii Wzdół. Po trudnym roku chyba nikt nie spodziewał się, że w jeden dzień organizatorom uda się uzbierać aż 4840,11 złotych. Cała zebrana suma zostanie przekazana na ratowanie zniszczonych mogił i rzeźb na terenie parafii Wzdół. Organizator kwesty, którym była Fundacja ,, Pomnik- Mauzoleum" w Michniowie zapowiada, że choć to była pierwsza kwesta to z pewnością nie ostatnia i zaprasza już za rok. Gratulujemy wyniku i dziękujemy wszystkim osobom, które wsparły zbiórkę. 

 

Kwesta we Wzdole Kwesta we Wzdole Kwesta we Wzdole Kwesta we Wzdole Kwesta we Wzdole

 

Pamięć – tak indywidualna, jak i społeczna – to swoista rozmowa z przeszłością. Każda zbiorowość, aby mogła trwać, musi tę rozmowę prowadzić. Bez pamięci – tak indywidualnej, jak i społecznej – trudno żyć, a jednocześnie łatwo ją stracić, łatwo zapomnieć. 

1 listopada pierwszy prowadziliśmy  kwestę na rzecz obiektów zabytkowych i historycznych znajdujących się na terenie parafii Wzdół. Dzięki ofiarności darczyńców zebraliśmy kwotę 4840,11 zł. 

Zbiórkę tę, zorganizowała Fundacja ,, Pomnik- Mauzoleum" w Michniowie, której celem statutowym jest zachowanie pamięci o wydarzeniach historycznych z okresu II wojny światowej, edukacja i wskazywanie pozytywnych wzorców w budowaniu pamięci społecznej. Celem kwesty w głównej mierze było zebranie środków na renowację pomników oraz kapliczek znajdujących się w obrębie parafii we Wzdole.  Naszą kwestę opraliśmy o wolontariuszy pana Krzysztofa Ledwójcika, panią Sylwię Kołomańską oraz młodzież Anitę Badzińską, Julię Nowak, Julię Głuszek, Zuzię Michtę, Wiktorię Wilkosz, Julię Jędrzejczyk, Adriana Lisowskiego, Olę Skibę, Wiktorię Zaczkowską, Mikołaja Matlę, Mikołaja Zielińskiego, Maję Ledwójcik, Amelię Kołomańską ze Szkoły we Wzdole Rządowym. Dziękujemy Panu Piotrowi Kicie i Pani Aleksandrze Łapce za piękną postawę i nauczanie w praktyce młodzieży czym jest praca dla społeczeństwa, zachowania naszego dziedzictwa i historii.

Szczególne podziękowania dla pana Dominka Dudka radnego miejskiego w Bodzentynie i członka Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna  za zainspirowanie nas do kwestowania oraz wszelką pomoc logistyczną przy organizacji kwesty. 

Nasze działania dowodzą, że można działać dla dobra społecznego, że można budować nowe trendy w ratowaniu zachowków naszej wspólnej historii, że wspólne działanie przynosi efekty i łączy pokolenia.

Do zobaczenia za rok!!!
Ewa Kołomańska – Prezes Fundacji Pomnik- Mauzoleum w Michniowie

Tekst oraz zdjęcia: Ewa Kołomańska 

Miasto i Gmina Bodzentyn, Kwesta, Cmentarz parafialny we Wzdole, Parafia Wzdół