Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Oficjalne otwarcie drogi i ścieżki rowerowej na trasie Święta Katarzyna - Ciekoty

Oficjalne otwarcie drogi i ścieżki rowerowej na trasie Święta Katarzyna - Wilków - Ciekoty

Oficjalne otwarcie drogi i ścieżki rowerowej na trasie Święta Katarzyna - Wilków - Ciekoty

19 kwiecień 2023

18 kwietnia nieco ponad dwa lata od rozpoczęcia inwestycji odbyło się oficjalne otwarcie drogi oraz ścieżki rowerowej łączącej Świętą Katarzynę, z Wilkowem oraz Ciekotami. Przebudowana trasa, która połączyła dwie gminy ciągnie się na odcinku ponad 7,5 km. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 16 139 000 złotych. Realizacja zadania była możliwa dzięki dofinansowaniu z „Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg” w wysokości 10 399 000 złotych. Pozostałą część sumy pokrył powiat kielecki - ponad 2 mln 557 tys. zł, gmina Bodzentyn - 2 mln 670 tys. zł oraz gmina Masłów - 512 tys. zł. Przebudowa drogi prowadzącej przez Wilków była kluczowa w celu poprawienia bezpieczeństwa zarówno pieszych, rowerzystów jak i samych kierowców. Choć droga wraz z infrastrukturą jest dostępna od ponad pół roku, to dopiero wczoraj odbyło się jej oficjalne otwarcie w Ciekotach.

W oficjalnym otwarciu największej inwestycji drogowej w naszej gminie od lat uczestniczyli przedstawiciele samorządu Miasta i Gminy Bodzentyn t.j. Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, Radni Rady Miejskiej w Bodzentynie Agnieszka Barcikowska oraz Anna Obara, Sołtys Sołectwa Święta Katarzyna Piotr Janicki. Na uroczystym przekazaniu obecni byli także: Posłowie na Sejm RP Agata Wojtyszek oraz Krzysztof Lipiec, Senator RP Krzysztof Słoń, Starosta Kielecki Mirosław Gębski, Członek Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher, Radni Powiatowi Małgorzata Popiel, Andrzej Michalski, Zbigniew Zagdański, a także Wójt Gminy Masłów Tomasz Lato. 

Przez długi czas społeczność lokalna oraz władze samorządowe zabiegały o poprawę jakości drogi prowadzącej głównie przez Wilków oraz o zwiększenie bezpieczeństwa jej użytkowników. Według informacji przekazanych przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, ilość zdarzeń drogowych znacznie się zmniejszyła. W latach 2016-2021 statystycznie dochodziło do czterech wypadków i dwudziestu trzech kolizji rocznie. Od momentu oddania drogi do użytku, tj. od 1 sierpnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r., nie zanotowano żadnych wypadków i jedynie dwie kolizje.

Zakres zaplanowanych prac obejął utworzenie asfaltowego ciągu pieszo - rowerowego o szerokości około dwóch metrów na całej długości inwestycji (mieszczącym się w obok pasa drogowego), budowę chodnika po obu stronach jezdni (od szkoły w Św. Katarzynie do okolic sklepu "Robert”), stworzenie przejść dla pieszych oraz zatoczek wraz z przystankami dla autobusów.

Trasa Mąchocice Święta katarzyna Trasa Mąchocice Święta katarzyna

Droga przez Wilków przed przebudową.

Źróło: inf. własna, UMiG Bodzentyn