Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Obchody 20. rocznicy nadania honorowego obywatelstwa Bodzentyna Św. Janowi Pawłowi II - zdjęcia i wideo

Obchody 20. rocznicy nadania honorowego obywatelstwa Bodzentyna Św. Janowi Pawłowi II - zdjęcia i wideo

Obchody 20. rocznicy nadania honorowego obywatelstwa Bodzentyna Św. Janowi Pawłowi II - zdjęcia i wideo

15 maj 2023

Dokładnie 20 lat temu, Święty Jan Paweł II został uhonorowany tytułem honorowego obywatela Bodzentyna. W dniu 13 maja 2023 roku, w 42. rocznicę zamachu na papieża, mieszkańcy miasta i gminy Bodzentyn spotkali się w Kościele Parafialnym, aby wspólnie upamiętnić postać Jana Pawła II. Sobotnie wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 18:00 w Kościele Parafialnym i zakończyło się przy pomniku papieża, znajdującym się przy kościele Świętego Ducha. W uroczystościach wzięło udział blisko 100 uczestników z gminy Bodzentyn i okolic.

Obchody 20. rocznicy nadania honorowego obywatelstwa Bodzentyna Świętemu Janowi Pawłowi II rozpoczęły się w Kościele Parafialnym od występu młodzieży pod opieką księdza Jakuba Sucheckiego. Młodzież przypomniała nam historię papieża, począwszy od jego narodzin aż po śmierć w 2005 roku, oraz przedstawiła jego twórczość. Podczas wystąpienia, z głośników wielokrotnie zabrzmiały słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II podczas jego pielgrzymek do Polski, w tym te, które padły w Masłowie w 1991 roku. Każdy, kto przyszedł do kościoła, otrzymywał przy wejściu kokardki w biało-żółtym kolorze oraz karteczkę z wybranym cytatem papieża.

 

Kolejnym elementem uroczystości była Msza Święta w intencji mieszkańców gminy Bodzentyn, którą celebrował proboszcz Leszek Sikorski. Podczas Mszy wspominano tragiczne wydarzenie sprzed lat, jakim był zamach na Świętego Jana Pawła II. Warto wspomnieć, że w 1974 roku zaproszono kardynała biskupa krakowskiego, Karola Wojtyłę, do Bodzentyna z okazji peregrynacji kopii obrazu Jasnogórskiej Pani. Tutaj odprawił on mszę świętą i wygłosił homilię. Jego pobyt na ziemi bodzentyńskiej stał się ważnym wydarzeniem sakralnym, a także nawiązaniem do historii miasta, którego właścicielami do roku 1789 byli biskupi krakowscy.

Wtedy mówił: Jeżeli Maryja nawiedza nas, jeżeli dzisiaj nawiedza w Kościele kieleckim Waszą parafię bodzentyńską, tutaj przy Świętym Krzyżu, to czyni to po to, ażeby przez swoje nawiedzenie przynieść Jezusa Chrystusa, owoc swojego żywota, nowym pokoleniom, tym, które już są i które idą…. Przy tym ołtarzu, jako następca Biskupów krakowskich, którzy kiedyś tak bardzo umiłowali Bodzentyn, pragnę złożyć Najświętszą Ofiarę wraz z Wami wszystkimi, Drodzy Bracia i Siostry, w obecności Waszego Biskupa, w obecności Waszych kapłanów i sióstr zakonnych….

Po uroczystej Mszy Świętej, uczestnicy wydarzenia przeszli pod pomnik papieża, który znajduje się przy kościele Świętego Ducha w Bodzentynie. W trakcie procesji zatrzymano się również pod pamiątkową tablicą umieszczoną przy wejściu bocznym do Kościoła Parafialnego, upamiętniającą pobyt Metropolity krakowskiego w Bodzentynie. W procesji wzięli udział nie tylko mieszkańcy naszej gminy, lecz także radni rady Miejskiej w Bodzentynie, przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół w Bodzentynie, Prezes Fundacji Pomnik Mauzoleum w Michniowie,  Rycerze Świętego Jana Pawła II, którzy niosąc figurę Matki Boskiej, oraz kobiety z kół gospodyń wiejskich w pięknych ludowych strojach, niosące różaniec.