Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

POLSKO - NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY

Pobyt w Ferch

Po dwuletniej przerwie nasza młodzież gimnazjalna z Bodzentyna i Wzdołu Rządowego wyjechała na tygodniowy pobyt do Schielowsee -zaprzyjaźnionej gminy w Niemczech.

Wycieczkę rozpoczęliśmy 29 czerwca, a więc dwa dni po zakończeniu roku szkolnego. Wyjechaliśmy spod dworca PKS w Kielcach o godz.15.20. Podczas przesiadki w Gliwicach "dopadła" nas straszliwa ulewa, ale niestety kierowca nie pozwolił nam zbyt długo czekać w autobusie twierdząc, że "przecież nie możemy tu czekać do rana ..." Tak więc przemoknięci do suchej nitki biegliśmy do kolejnego autobusu, nie patrząc nawet czy zabieramy ze sobą właściwe bagaże. Po takiej przygodzie mogło być tylko lepiej...

I faktycznie pobyt w Niemczech był wyjątkowo udany. Przygotowany program wymiany młodzieży był dopracowany w najdrobniejszych szczegółach. Nie było miejsca na nudę. Mieliśmy okazję bliżej poznać naszych rówieśników z Niemiec, z którymi wieczorami grillowaliśmy w klubie młodzieżowym. Przy międzynarodowej muzyce próbowaliśmy razem bawić się i tańczyć. Poznaliśmy najciekawsze miejsca w Ferch i okolicy. I tak udaliśmy się na wycieczkę rowerową do oddalonego o 6 km Klaistow. Zwiedziliśmy ogromny Spargelhof, a potem poszliśmy do parku linowego. Nasi uczniowie mogli do woli korzystać z linowych zjazdów, wisząc, kołysząc się ,balansując i wspinając się od drzewa do drzewa. Każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności na wybranej przez siebie wysokości o różnym stopniu trudności. Kolejne dni były równie atrakcyjne. Zwiedziliśmy Berlin - największe miasto Niemiec, leżące nad rzeką Sprewą i Hawelą, zamieszkiwane przez 3,4 mln mieszkańców. Mieliśmy okazję zobaczyć najważniejsze obiekty tego jakże urokliwego miasta min.: Bramę Brandenburską, Gmach Parlamentu, Muzeum Figur Woskowych, Katedrę Niemiecką i wiele innych. Ale chyba największym przeżyciem okazała się być wieża telewizyjna - wieża widokowa, wysoka na 368m ze słynną obrotową restauracją znajdująca się przy Alexanderplatz. Z wysokości 203m mogliśmy podziwiać całą panoramę Berlina. Fantastyczne widoki zapierały dech w piersiach... Kolejnego dnia byliśmy w Poczdamie. Na początku pani Petra przygotowała "grę miejską". Polegała ona na wyszukiwaniu ważnych budynków w mieście i podpisywanie ich (oczywiście w języku niemieckim) na odpowiedniej kartce.

W Poczdamie zobaczyliśmy min.: kościół ewangelicki Św. Mikołaja, najstarszy ogród - Lustgarten, pałac Sanssouci, Muzeum Filmu, Dzielnicę Holenderską - Hollandisches Viertel - obecnie jeden z największych zabytków architektury niderlandzkiej w całej Europie. Na najbardziej znanej ulicy Poczdamu - Brandenburgerstrasse, gdzie znajdują się liczne galerie, knajpki, lokalne kawiarenki mogliśmy zrobić sobie chwilę odpoczynku w zwiedzaniu i wypić dobrą kawę lub "pobuszować" po sklepach. W tym dniu mieliśmy również zaplanowany półtoragodzinny rejs statkiem. W kolejnych dniach korzystaliśmy z wyjątkowo słonecznej i upalnej pogody. Graliśmy w piłkę plażową, opalaliśmy się, kąpaliśmy się w cieplutkim jeziorze i zwyczajnie odpoczywaliśmy po dwudniowym maratonie zwiedzania. Ostatniego dnia naszego pobytu wybraliśmy się na 18 kilometrową wycieczkę rowerową dookoła jeziora. Po drodze jechaliśmy przez należące do gminy Schielowsee miejscowości takie jak: Ferch, Geltow, Caputh, zwiedzając miejscowe zabytki.

A potem zostało nam tylko spakowanie bagaży i czekanie na przyjazd naszego autobusu...

Myślę, że ta wycieczka na długo pozostanie w naszych pamięciach. Była wspaniałą okazją nie tylko do poznania innego kraju, jego zabytków, historii, ale co istotne, do nawiązania nowych znajomości i kontaktów wśród młodzieży i nas opiekunów. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie współpraca obu gmin, za co serdecznie dziękujemy naszemu Panu Burmistrzowi. Szczególne podziękowania należą się dla organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która wsparła finansowo programy wymiany.

{gallery}aktualnosci/wymiana_ferch/ge{/gallery}

Pobyt młodzieży z Niemiec w Bodzentynie

Po trzyletniej przerwie Gmina Bodzentyn gościła grupę młodzieży niemieckiej z partnerskiej Gminy Schwielowsee, położonej niedaleko Berlina. Kilka dni wcześniej gimnazjaliści z Bodzentyna i Wzdołu Rządowego przebywali w Niemczech, by wspólnie z rówieśnikami z partnerskiej gminy poznawać najbliższą okolicę, uczestniczyć w zabawach i grach czy zwiedzać Berlin. To element wspólnego wniosku programu wymiany młodzieży polsko-niemieckiej. Obecnie miejscowi gimnazjaliści wspólnie z grupą niemiecką brali udział w wycieczkach po okolicy, zwiedzili m.in. Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Św. Katarzynie, źródełko Św. Franciszka, Osadę Średniowieczną w Hucie Szklanej, brali udział w warsztatach ceramicznych w Szkole Wrażliwości na Kapkazach. W tym roku program wymiany był ukierunkowany na poznanie regionalnych zwyczajów, folkloru i kultury. W osadzie średniowiecznej położonej w sąsiedniej gminie Bieliny uczestnicy wymiany mieli okazję zobaczyć jak dawniej robiono m.in. kilimy, kosze z wikliny, naczynia. W XII-XIV wiecznych zagrodach można było zapoznać się z pracą garncarza, cieśli, zielarki, kowala, rymarza, bartnika czy też spróbować podpłomyków. Dużo radości sprawił młodzieży udział w warsztatach ceramicznych w Galerii "Kapkazy" państwa Ewy i Mariusza Kosmalskich-Skowerskich. Gliniane krówki wykonane własnoręcznie przez dzieci będą miłą pamiątką i wspomnieniem wspólnego programu wymiany. Młodzież miała okazję również spróbować zrobionych tu samodzielnie podpłomyków, od zielarki dowiedzieć się o właściwościach leczniczych ziół, wykonać zapachowe świece. Wieczorem młodzież bawiła się wspólnie przy muzyce i grillu, co sprzyjało nawiązywania nowych znajomości, pokonywaniu ewentualnych uprzedzeń, sprawdzeniu swojej znajomości języków obcych. Młodzi Niemcy zwiedzili również Geopark w Kielcach oraz Kraków, gdzie mieli okazję poznać największe atrakcje typu Wawel, Sukiennice czy Kościół Mariacki oraz dowiedzieć się od przewodnika o historii miasta. Coroczna wymiana młodzieży nie byłaby możliwa bez pomocy finansowej Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, organizacji, która wspiera wspólne inicjatywy służące wymianie i współpracy młodzieży polskiej i niemieckiej.

{gallery}aktualnosci/wymiana_ferch/pl{/gallery}

Źródło: J. Gawlik/Jolanta Cedro/Ewa Warchoł/Urszula Glijer