Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Koloniada w Śniadce

Z inicjatywy Związku Młodzieży Wiejskiej oraz pań Kazimiery Grzejszczyk i Anety Mróz w Szkole Podstawowej w Śniadce w dniach od 4 do 18 sierpnia br. zostały zorganizowane półkolonie dla dzieci rolników z okolicznych miejscowości (Śniadka i Sieradowice). Kierownikiem półkolonii była p. Dorota Baran, wychowawcami panie: Monika Grzejszczyk, Małgorzata Lasek i Ewa Zdzymira. Organizatorzy starali się urozmaicić każdy dzień, aby był inny niż poprzedni. Szczególną uwagę zwrócili na poznanie regionu, nie zapominając również o zdrowym odżywianiu, bezpieczeństwie i sporcie.

Półkolonie obfitowały w liczne atrakcje. Zorganizowane zostały cztery wycieczki autokarowe. Pierwsza z nich to wyprawa na Święty Krzyż i do Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej. Pan Marcin Sikorski będąc naszym przewodnikiem w ciekawy i barwny sposób opowiadał legendy i historie związane z tymi cudownymi miejscami. Zafascynowani jego wiedzą oraz sposobem jej przekazywania poprosiliśmy o kolejne spotkanie. Tym razem były to warsztaty pszczelarskie zakończone uroczystym pasowaniem na pszczelarza!

Myślicie, że to koniec atrakcji? Ależ skąd, to dopiero początek. Po niesamowitej wspinaczce w Parku Linowym nasza czarownica Zielicha (pani EwaKrakowiak-przewodnik świętokrzyski) oprowadziła nas po Kielcach opowiadając legendy i czarując pogodę, aby nie padało. Zobaczyliśmy Kadzielnię, Bazylikę Katedralną Wniebowzięcia NMP, Plac Artystów, a w muszli koncertowej dzieci tworzyły ilustracje do legend z wykorzystaniem "magicznych" materiałów: sierści zwierząt, piór, wąsów dzika itp.

W kolejnym dniu Zielicha zabrała nas do Kurozwęk, niestety zapomniała czarnego kota i swojej latającej miotły, więc nie odpędziła pecha. Nie weszliśmy do labiryntu z kukurydzy! Gliniaste podłoże i nocna ulewa spowodowały, że ugrzęźlibyśmy w błocie! Nic nie przeszkodziło nam w skorzystaniu z pozostałych atrakcji Kurozwęk: safari bizon, mini zoo i pałacowe podziemia.

W dniu 11. sierpnia mieliśmy niezwykłych gości: panią Wiceminister Obrony Narodowej Beatę Oczkowicz, Dyrektora Okręgowego Inspektoratu Pracy w Kielcach Janusza Czyża, Inspektora Stanisława Golmento, Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Kielcach -ppłk Mirosława Smerdzyńskiego, kpt. Dariusza Jamioła oraz zespół śpiewaczy "Świętokrzyskie Jodły". Dzieci zapoznały się z historią umundurowania, nazwami typowymi dla wojska np. "baretka", mogły obejrzeć i dotknąć atrap broni, którą na co dzień używają rekruci oraz wygrać cenne nagrody.

Panowie z Okręgowego Inspektoratu Pracy omówili cele i zadania instytucji. W drugiej części spotkania pan Stanisław Golmento przeprowadził pogadankę na temat bezpieczeństwa podczas prac w gospodarstwie rolnym oraz wręczył dzieciom książki. Na zakończenie uczestnicy mogli sprawdzić swoją wiedzę o bezpieczeństwie w konkursie z nagrodami.

Kolejna wyprawa to: Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Kałkowie wraz z przyległymi obiektami oraz Starachowice-Muzeum Przyrody i Techniki ,w którym obejrzeliśmy wystawę paleontologiczną, Muzeum Samochodów i cofnęliśmy się w czasie aż do lepienia naczyń z gliny metodą wałeczkowania.

Zarówno dzieciom jak i opiekunom trudno się było rozstać. Na osłodę wspólnie dokonaliśmy podsumowania naszych półkolonii w formie wywiadu i prezentacji multimedialnej. Dyskoteka i ognisko to ostatnie atrakcje tegorocznych półkolonii. Dzieci w prezencie od Związku Młodzieży Wiejskiej otrzymały wyprawkę szkolną i upominki od Zielichy.

Zapoznaliśmy Was drodzy czytelnicy z naszymi niesamowitymi przygodami, ale nie powiedzieliśmy Wam, kto dbał o nas "abyśmy z głodu nie pomarli". To pani Kazimiera Grzejszczyk wraz z paniami z Gospodarstwa Agroturystycznego "Pod Bukiem" zaopatrywała nas w pyszne kanapki, serwowała pożywne i zdrowe obiadki, za co serdecznie DZIĘKUJEMY!!!

Mamy nadzieję, że za rok znów będą półkolonie, nie zabraknie ciekawych gości i niesamowitych przygód. Do zobaczenia za rok.

Źródło:bodzentyn.pl