Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Nasza gmina na Dożynkach Powiatu Kieleckiego

W ostatnią niedzielę sierpnia w Bielinach odbyły się Dożynki Powiatu Kieleckiego i Gminy Bieliny. Uroczysty korowód dożynkowy wyruszył spod Centrum Tradycji i Turystyki Gór Świętokrzyskich na stadion sportowy gdzie odprawiona została uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem ks. Andrzeja Kaszyckiego - Kanclerza Kurii Diecezjalnej w Kielcach. W dożynkowym korowodzie niesiono 31 wieńców z kieleckich gmin i sołectw bielińskich. Symbolicznym zwieńczeniem zebranych plonów były tradycyjne wieńce dożynkowe, które zostały ofiarowane podczas Mszy Św.

Gminę Bodzentyn reprezentowali mieszkańcy Wilkowa - członkowie Stowarzyszenia "Wilków -Nasz Dom" oraz przedstawiciele władz Miasta i Gminy Bodzentyn.

Podczas dożynek goście mogli skosztować chleba wypieczonego z nowego ziarna. Jednym z najważniejszych punktów święta plonów był wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Komisja konkursowa uznała, że najpiękniejszym wieńcem jest zrobiony przez Panią Józefę Bucka z Kostomłotów gmina Miedziana Góra. Nagrodzony wieniec będzie reprezentował powiat na Świętokrzyskich Dożynkach Wojewódzkich, które odbędą się 14 września w Busku Zdroju. Tegorocznej uroczystości towarzyszył również konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z żołądków pn. "PRZEZ ŻOŁĄDEK DO SERCA", którego pomysłodawcą był Piotr Żołądek. Do konkursu zgłosiło się aż 35 zespołów przede wszystkim kół gospodyń wiejskich. Z naszej gminy zgłosiły się dwa zespoły: panie ze Stowarzyszenia "Wzdolskie Kołowrotki", które przygotowały przepyszne danie z żołądków pn. "Krokiety z żołądków" oraz panie ze Stowarzyszenia Wilków - Nasz Dom, które zaprezentowały smaczny gulasz pn. "Gorący specjał z Wilkowa". Oba nasze zespoły otrzymały wyróżnienia.

Żaden przepis z prezentowanych 35 potraw z żołądków nie powtórzył się i jeszcze w tym roku ukażą się w książce kucharskiej.

Podczas dożynek rozstrzygnięto także konkurs na "NAJPIĘKNIEJSZE GOSPODARSTWO AGROTURYSTYCZNE POWIATU KIELECKIEGO". Z naszej gminy zostali wyróżnieni Państwo Jadwiga i Marek Dulębowie z Wiącki, którzy prowadzą gospodarstwo pod nazwą ,,Na Górce". Serdecznie gratulujemy tak wspaniałego wyróżnienia.

Oprócz emocji związanych z konkursami, można było obejrzeć programy artystyczne Pogoda sprzyjała bardzo dużej frekwencji na tegorocznych dożynkach. Dożynki powiatowe po raz kolejny były okazją do pokazania dorobku gmin powiatu kieleckiego oraz nawiązywania nowych znajomości i wymiany doświadczeń między mieszkańcami naszego regionu.

Źródło:Beata Tusień