Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprasza mieszkanki Bodzentyna  i okolic w wieku 50-69 lat na bezpłatne badania. W badaniu będa mogły wziąść udział Panie, które w ciągu ostatnich dwóch lat nie wykonywały kontrolnych badań mammograficznych (przysługujące co 24 miesiące) oraz Panie w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie wykonywały badań cytologicznych (przysługujące co 36 miesięcy) w ramach programu profilaktycznego. Badania będą wykonywane przez specjalistów ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w cytomammobusie wyposażonym w nowoczesny cyfrowy  mammograf, umożliwiający wykonanie badania piersi oraz w fotel ginekologiczny do badań cytologicznych. Cytomammobus będzie stacjonował 12 marca na Rynku w Bodzentynie. Panie zainteresowane wykonaniem badania mogą się zarejestrować na miejscu w cytomammobusie lub pod numerem telefonu 0 661 911 300.

MAMMOGRAFIA

Rak Piersi jest drugą przyczyną zgonów kobiet w Polsce. Rocznie 14 000 kobiet dowiaduje się, że ma nowotwór, z czego 5000 umiera. Część z nich nigdy nie wykonywała badania mammograficznego. Jedyny sposób na zmianę tych statystyk to regularne badania. Mammografia to rentgenowskie badanie piersi, które jest obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. Nie masz powodów do niepokoju. Jest to badanie szybkie i nieinwazyjne. Mammografia pozwala wcześnie wykrywać 90-95% zmian nowotworowych, a we wczesnej fazie rozwoju rak piersi może być w większości przypadków całkowicie uleczalny. Bezpłatną mammografię w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi może wykonywać każda kobieta w wieku 50-69 lat co 24 miesiące.

CYTOLOGIA

Co roku około 3500 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a połowa z nich umiera, bo zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Część z nich nigdy nie wykonała badania cytologicznego. Jedyny sposób na zmianę tych statystyk to systematyczne badania. Cytologia polega na mikroskopowej ocenie komórek pobranych specjalną szczoteczką z szyjki macicy. Dzięki niej można zdiagnozować nawet niewielkie nieprawidłowości zachodzące w szyjce macicy. Dlatego tak ważne jest, aby wykonywać to badanie regularnie. We wczesnej fazie rozwoju rak szyjki macicy może być całkowicie uleczalny. Bezpłatną cytologię w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy może wykonywać każda kobieta w wieku 25-59 lat co 36 miesięcy.