Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

„Bodzentyn utracony – odzyskany” wystawa oraz publikacja książkowa

Wystawa Bodzentyn utracony – odzyskany już od 13 czerwca.

„Bodzentyn utracony – odzyskany”, to wystawa, ukazująca najważniejsze momenty z historii miasta, od lokacji, 660 lat temu, po wiek XX. Tytuł wystawy może intrygować. Słowo „utracony” nawiązuje do odebrania statusu miasta przez carat, „odzyskany” zaś do odzyskania miejskości 20 lat temu. Jednak autorzy wystawy nie kierują się wyłącznie tymi prostymi skojarzeniami. Chcemy pokazać utraconą, a może tylko zapomnianą historię, wydobyć ze stałych szpargałów świadectwa bogatej przeszłości. Mamy nadzieję, że stare ryciny, dokumenty, zdjęcia ożywią to co odeszło i spowodują, że choć na chwilę Odbiorca wystawy dotknie przeszłości.

 Lightbox Image

 

Wystawa to nie tylko chęć uczczenia znamienitego jubileuszu 660. lecia istnienia miasta, ale i bodzentyńskiej parafii. To działanie wynikające z potrzeby serca jej autorów i organizatorów, pasji utrwalania i podtrzymania pamięci o przeszłości, tak, by żyła w naszych sercach. Jest wreszcie długiem spłaconym naszej Małej Ojczyźnie.

Autorzy:

Lidia Ujazdowska  – polonistka, animatorka kultury, autorka zbioru relacji o Powstaniu Warszawskim na Ochocie ”Zagłada Ochoty”, prezes „Fundacji Świętokrzyskiej. Góry Historii”, autorka i organizatorka wystawy „Bodzentyn utracony – odzyskany” 660. rocznica lokacji miasta i 20. rocznica odzyskania praw miejskich.

Wojciech Kalwat – historyk, popularyzator historii, pedagog, redaktor Magazynu Historycznego „Mówią wieki”, inicjator i realizator projektów o charakterze popularnonaukowym, poznawczym i kulturotwórczym, w tym „Powstanie styczniowe w małym miasteczku historia i tradycja”. Autor wielu prac o charakterze naukowym i popularnonaukowym, podręczników i pomocy szkolnych, m.in. książek: Historia z humorem (2012); Klucz do historii, podręczniki do historii do klas IV-VI (2012-2014); Kampania Langiewicza 1863 (2012); Afery, skandale i procesy w dawnej Polsce (2015), Bodzentyn utracony – odzyskany (2015), autor i organizator wystawy „Bodzentyn utracony – odzyskany” 660. rocznica lokacji miasta i 20. rocznica odzyskania praw miejskich.

Miejsce i termin:

- plac kolegiacki przy kościele Świętego Biskupa Męczennika w Bodzentynie

- 13 czerwca, godzina 13:00 – uroczyste otwarcie wystawy

- wystawa czynna w dniach 13 czerwca 2015 – 16 sierpnia 2015 roku

- wstęp wolny

Informacja o książce:

                                                                             

„Bodzentyn utracony – odzyskany” to opowieść o najbliższej sercu Autora małej Ojczyźnie, której zabytki przeszłości wrośnięte są w świętokrzyski krajobraz i ojczystą historię. Przyglądając się dziejom grodu Bodzanty, nie sposób dostrzec faktu, że jego losy obfitują w historyczne doświadczenia i zdają się nie mieścić w szczupłym gorsecie niewielkiej miejscowości. A wydarzenia, które się tu rozgrywały miały wymiar nie tylko lokalny, ale ogólnokrajowy, a losy miasteczka stanowią pryzmat, przez który można dostrzegać wielką i tą mniejszą historię.

Prezentując losy tego świętokrzyskiego miasteczka, autor skupił się na wybranych elementach z jego bogatych dziejów. Publikacja stanowi więc popularną syntezę historii Bodzentyna i jego mieszkańców. Po trosze jest też przewodnikiem, przewodnikiem po nieistniejącym już mieście, którego ślady można jeszcze dostrzec w postaci zabytków, które dotrwały do naszych czasów. A jak wyglądał ten nieistniejący Bodzentyn? O tym można się przekonać oglądając galerię rycin i zdjęć, pracowicie wygrzebanych z archiwalnych zakamarków.

Publikacja jest przykładem jak zmienne są koleje losu i jak żywa w lokalnej pamięci jest tradycja. Książka niezbędna dla każdego miłośnika historii, a dziejów regionu świętokrzyskiego w szczególności.