Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Teatr pod Lnianym Niebem zaprasza na spektakl "Zaklinanie Żab"

27 i 28 czerwca (sobota i niedziela) o godzinie 15-tej w leśniczówce (Dąbrowie Dolnej 1 k. Bodzentyna), siedzibie Stowarzyszenia na Rzecz Odnowy Wsi "Odnowica" odbędą się dwa pokazy spektaklu pt. "Zaklinanie żab". Będą one zwieńczeniem cyklu "Warsztatów Wrażliwości", trwających od jesieni 2014 roku, podczas których dzieci miały okazję obcować z różnymi dziedzinami sztuki - muzyką, tańcem, teatrem, plastyką i filmem.

Lightbox Image Lightbox Image

Scenariusz "Zaklinania Żab" powstał na kanwie starej legendy świętokrzyskiej, którą Alicja Imiołek - autorka scenariusza - poznała w dzieciństwie od swojej babci, a potem spisała lokalną gwarą. Jak to z dawnymi opowieściami bywa, w legendzie zachowała się pamięć historyczna o XIII-to wiecznych najazdach tatarskich.

Nowa odsłona „Zaklinania” odbiega jednak od średniowiecza i historii zarówno strojami, tańcami jak i muzyką. Czas przenieść się gdzieś, gdzie jeszcze nas nie było - w świat wyobraźni o przeszłości, czas poszukać korzeni we współczesnym świecie. 

 Bohaterką "Zaklinania" jest Duch Matki błąkający się i szukający dzieci ukrytych w czasie wojny na bagnach. Czy uda się je odnaleźć? Czy Duch Matki zazna spokoju?

Inscenizacja: Piotr Pardela i Katarzyna Żytomirska

Scenariusz Alicja Imiołek

Wiersz Radosław Nowakowski

Muzyka: Asteniusz Cuprjak i Piotr Pardela

Choreografia Aleksandra Około-Kułak

Stroje: Daria Kozłowska, Danuta Łuczyńska, Mariola Babiarz

Scenografia: Daria Kozłowska, Krzysztof Wrona,Dominika Radkowska, Piotr Pardela

Maski i charakteryzacje: Dominika Radkowska, Daria Kozłowska

Występują:

Katarzyna Żytomirska, Ewa Skowerska, Mariusz Kosmalski, Aleksandra Około-Kułak,
Piotr Pardela, Asteniusz Cuprjak, Karolina Jeziorska, Klaudia Białek, Angelika Babiarz, Kinga Czarnecka, Ania Sitek, Iza Michalska, i Weronika Bogacka

Teatr pod Lnianym Niebem – powstał 11 lat temu we wsi Wiącka (woj. świętokrzyskie) z inspiracji Warsztatami Krakowskimi.

A skąd „lniane niebo”? Oto jest pytanie. Jak tutaj funkcjonowała tkalnia to większość gospodarstw była nastawiona na uprawę lnu. A len kwitł na biało i błękitno, jakby się niebo w ziemi odbijało.

Teatr zrealizował następujące spektakle „Jaworowa Baśń”, „Legenda o Świętym Emeryku”, „Zaklinanie Żab” oraz „Śpiewogra Bożonarodzeniowa”. Są oparte na legendach świętokrzyskich, ale również powstały w wyniku inspiracji lokalną kulturą, tradycją i przyrodą.

W dniu 27 o godzinie 22-giej zagra Wielokulturowy Zespół Ludowy WIOHA. W trakcie koncertu uruchomiona zostanie wystawa organicznych obiektów święcących Pt. „Światło z WIOHY” autorstwa Krzysztofa Wrony i jego zespołu.

tra 15