Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Trzy dni emocji w ramach I Pucharu Gór Świętokrzyskich - Festiwalu Biegowego

"Kiedy daję z siebie wszystko, co mogę z siebie dać - wtedy wiem, że wygrałem bieg."Jay Fooberg

W dniach 12-14 czerwca 2015r. młodzież ZSP Nr 1 w Bodzentynie wzięła udział w I Pucharze Gór Świętokrzyskich-Festiwal Biegowy Sabat-Krajno. Pierwszy dzień zmagań zaczęliśmy o godzinie 17.00 biegiem  „Od Watykanu do Wulkanu” na dystansie 800m.

Ku swojemu ogromnemu zaskoczeniu na II miejscu wśród kobiet uplasowała się p. Magdalena Tusień-Kuzka, która do tej pory startowała jedynie w biegach długodystansowych. Nasze uczennice zajęły kolejne, wysokie miejsca: V m-ce Klaudia Kuropatwa, VI m-ce Pankowska Anna, VII m-ce Graba Emilia i XII m-ce Sikora Zuzanna.

Wśród chłopców faworytem był Ernest Niemaszewski, który zajął III miejsce, a reszta kolegów z zespołu uplasowała się poza pierwszą dziesiątką. XII m-ce Rdzanek Konrad, XIV m-ce Jagiełło Daniel i XVI m-ce Pankowski Mariusz

Następnie o godzinie 19.00 pobiegliśmy na dystansie ponad 6km w „Biegu Górala Świętokrzyskiego”. Trasa zaczynała się bardzo trudnym podbiegiem na terenie stoku narciarskiego, a następnie stromym, asfaltowym zbiegnięciem na odcinku prawie 3km. Po dość długim, jednak nieco mniej stromym podbiegu, czekało nas kolejne wyzwanie - finisz w formie stromego zbiegnięcia do mety.

W tym biegu najlepsza z naszej drużyny okazała nauczycielka wychowania fizycznego szkoły p. Magdalena Tusień-Kuzka, która pokonała trasę w niecałe 35 minuty, zajmując tym samym X miejsce, a druga z naszych nauczycielek – p. Agnieszka Łapka ukończyła bieg klasyfikując się w trzeciej dziesiątce. Z kolei nasi uczniowie odnieśli ogromny sukces zajmując czołowe miejsca w kategorii wiekowej 16-18lat.

Bieg wygrali Klaudia Kuropatwa i Ernest Niemaszewki, który dobiegł na metę w 28 minut.  Na III miejscu uplasowała się Izabela Nowak, na IV m-cu Anna Pankowska a Joanna Sadrak na m-cu V. Niesamowite zdarzenie przydarzyło się Zuzannie Sikorze, która zalogowała się na bieg w kategorii mężczyzn i tym samym odebrała sobie zwycięstwo, ponieważ przybiegła na metę tuż przed Klaudią Kuropatwą. Pozostałe wyniki chłopców:  Konrad Rdzanek IV m-ce, Daniel Jagiełło V m-ce, Mariusz Pankowski VI m-ce,

Norbert Grudzień VII m-ce , Mikołaj Kępiński X m-ce, Dominik Rubinkiewicz uplasował się poza pierwszą dziesiątką.

W tym dniu znaczna grupa naszych uczennic: Mirek Dominika, Gołębiowska Katarzyna, Góźdź Anita, Błędzińska Aneta, Góźdź Paulina, Zygadlewicz Patrycja, Danielska Anna i Graba Emilia sprawowała wolontariat na trasie długiego biegu oraz pomagała w dekoracji zawodników.

         Drugi dzień festiwalu stawiał przed nami ogromne wyzwanie. Mieliśmy bowiem wystąpić w roli współorganizatora biegów towarzyszących pod nazwą „Biegi Dzieci i Młodzieży”. Koordynatorem całego przedsięwzięcia była p. Magdalena Tusień-Kuzka, która wspólnie z p. Marcinem Lesiszem od kilku miesięcy przygotowywali ten kluczowy dla najmłodszych uczestników, punkt festiwalu.  Uczniowie ZSP Nr 1 w Bodzentynie pod bacznym okiem nauczycieli wychowania fizycznego oraz p. Anny Sitek, p. Agnieszki Łapki oraz p. Moniki Cieślik, która była kierownikiem biura zawodów dzieci i młodzieży, doskonale sprawdzili się w roli sędziów i osób obsługujących biegi dla najmłodszych. Na dwóch trasach biegowych startowało ponad 700 dzieci podzielonych na płeć i kategorie wiekowe: przedszkola, szkoły podstawowe klas I-III i IV-VI oraz gimnazja. Wszyscy mieli bardzo dużo obowiązków, ale również potrafili się przy tym świetnie bawić. Ogromny udział i wkład pracy w organizacji tego  przedsięwzięcia włożyli: Pankowska Anna, Sadrak Joanna, Błędzińska Aneta, Góźdź Paulina, Laskowska Katarzyna, Miśkiewicz Małgorzata, Kaleta Paulina, Nowak Izabela, Łapka Weronika, Lasek Klaudia, Grudzień Norbert, Saramak Sebastian, Świetlik Mateusz, Rdzanek Konrad, Bielat Michał, Kępiński Mikołaj, Linek Jakub oraz Niemaszewski Ernest.

         O godzinie 12.00 próbowaliśmy pobić dotychczasowy Rekord Guinnessa w ilości osób przebranych za czarownice. Nawiązując współpracę z Miejsko-Gminnym Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie pomagaliśmy liczyć osoby w przebraniach. Harmonogram działań tego dnia był dość napięty ponieważ niespełna godzinę później część uczniów wraz z p. Magdaleną Tusień-Kuzką, startowało w biegu na 10 km.

Trasa była bardzo wymagająca. Obfitowała w liczne i trudne podbiegi oraz zmienne podłoże – od asfaltu poprzez ścieżki i alejki leśne, kończąc na dość nierównej polanie stoku narciarskiego. Należy wspomnieć o doskwierającym upale i bezwietrznej pogodzie, która tego dnia towarzyszyła nam na trasie biegu. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz zmęczenia po wczorajszych biegach i przedpołudniowej „gorączce” organizacyjnej biegów dla najmłodszych, podjęliśmy wyzwanie. I udało się… wszyscy szczęśliwie dotarliśmy do mety. Niezwykłą wolą walki wykazał się Ernest Niemaszewski, który mimo słabszej formy postanowił ukończyć bieg.  Najszybszą wśród dziewcząt ponownie okazała się Kuropatwa Klaudia, która decyzję o starcie na dłuższym dystansie podjęła po udanym występie w biegu na 6km. Klaudia pokonała trasę w 01:11:13s  i zajęła II miejsce w kategorii wiekowej 16-18lat. Następnie na podium uplasowała się Sadrak Joanna czas 01:17:25s. Tuż za nią na miejscu IV Pankowska Anna z takim samym czasem i Nowak Izabela czas 01:17:26s. Dziewczęta wbiegły na metę trzymając się za ręce, więc teoretycznie wszystkie powinny wskoczyć na przysłowiowe „pudło”. Jeśli chodzi o naszych biegaczy to na podium stanęli: Grudzień Norbert, który podobnie jak Klaudia niespodziewanie zdecydował się na drugi bieg  i udało mu się wywaliczyć v-ce mistrzostwo z czasem 00:51:55s, Linek Jakub miejsce III czas 00:55:57s i kolejni śmiałkowie uzyskali następujące wyniki sportowe:

VI m-ce Świetlik Mateusz  czas 01:14:09s

VIII m-ce Rdzanek Konrad czas 01:17:26s

IX m-ce Saramak Sebastian 01:22:45s

X m-ce Kępiński Mikołaj czas 01:22:51s

XI m-ce Bielat Michał czas 01:23:12s

Reprezentację nauczycieli szkoły stanowiła p. Magdalena Tusień-Kuzka, która pokonała trasę w 59:30:53s.

         Wieczorem odbył się bieg pod nazwą "Ona i On", w którym startowały cztery pary reprezentujące naszą szkołę. II miejsce zajęła p. Monika Cieślik w parze z Norbertem Grudniem, III m-ce Klaudia Kuropatwa z kolegą z Rudnika, którego poznała w dniu festiwalu, IV m-ce p. M. Tusień-Kuzka z mężem Tomaszem i szczęśliwe XI m-ce p. Marcin Lesisz z żoną Sylwią.

Trzeciego dnia festiwalu ponownie sprawdziliśmy się w roli wolontariuszy pomagając w rozdawaniu napojów i medali uczestnikom biegu na dystansie 44 km. Pracowaliśmy od 10:30 aż do 16:30, kiedy to miało nastąpić uroczyste zakończenie i podsumowanie zawodów. Po ceremonii wręczenia pucharów  odbyło się losowanie atrakcyjnych nagród dla uczestników biegów. Po raz kolejny największe szczęście uśmiechnęło się do Asi Sadrak, która wygrała bon pieniężny o wartości 500zł oraz finansowanie kursu tańca w Kielcach. Pozostali uczniowie wylosowali weekendowe pobyty na świętokrzyskich agroturystykach, komplety biżuterii, pamiątkowe przewodniki oraz produkty spożywcze.  

Wszyscy uczniowie naszej szkoły, biorący udział w I Pucharze Gór Świętokrzyskich przeżyli trudny,  jednak wspaniały weekend. Niektórzy po raz pierwszy biegali na takich dystansach, z kolei inni starali się pobić własne rekordy życiowe. Dzięki tej imprezie nabraliśmy większej ochoty na kolejne biegi. Już dziś deklarujemy pomoc i udział w drugiej edycji festiwalu.

J.Sadrak i M.Tusień-Kuzka

Lightbox Image Lightbox Image Lightbox Image Lightbox Image Lightbox Image Lightbox Image Lightbox Image