Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Bodzentynie otrzyma imię

Już wkrótce Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Bodzentynie otrzyma imię Adeli Nawrtot. Pomysł nadania imienia pojawił się w zeszłym roku podczas spotkania z Krzysztofem Nawrotem, który jest synem przyszłej patronki biblioteki w Bodzentynie. Adela Nawrot była pierwszą osobą, która prowadziła społecznie bibliotekę w naszej gminie a swoją miłością do książek i czytania zarażała innych i m.in. dlatego uznano, że to właśnie ona powinna zostać patronką naszej biblioteki. Inicjatorką i pomysłodawcą jest kierownik MGBP Marta Janicka. 

Na ostatniej sesji Rady Miasta poprzez aklamację Radni podjęli uchwałę o nadaniu imienia. W uchwale możemy przeczytać iż „Nadaje się Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Bodzentynie imię Adeli Nawrot, pierwszej społecznie pracującej bibliotekarki, wychowawczyni młodzieży, zasłużonej w działalności na rzecz społeczności Bodzentyna.” 

Adela Nawrot była wielką mieszkanką naszego miasta. W czasach komunistycznych, władze wprowadziły zakaz czytania i rozpowszechniania wielu dzieł literackich. Mama pana Krzysztofa walczyła z tymi zakazami i w tajemnicy ocaliła wiele książek z naszej biblioteki, przewożąc je w wózku dla dziecka w nocy do swojego domu. Dzięki podjęciu ryzyka i podjęcia próby ocalenia książek mieszkańcy Bodzentyna mogli z nich dalej korzystać a biblioteka stała się tajna. Ponad to Adela Nawrot była nauczycielką w szkole powszechnej w Bodzentynie.  Uczyła tam języka polskiego i historii. Podczas okupacji wielu przedmiotów nie można było nauczać, Adela Nawrot w tajemnicy prowadziła edukację polskich i żydowskich dzieci, narażając się na karę śmierci.