Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Dzień Patrona w ZSP nr 1 w Bodzentynie

Zespoł Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie to wyjątkowa placówka z niemal stuletnią tradycją jaką żadna ze szkół w powiecie kieleckim nie może się pochwalić. Jak co roku w marcu szkoła świętuje Dzień Patrona, którym od wielu lat jest Józef Szermentowski. Tegoroczne obchody odbyły się w piątek 17 marca, rozpoczęły się o 12:00 i trwały ponad dwie godziny. Święto Patrona Szkoły w tym roku było wyjątkowe ponieważ obecny rok szkolny w Liceum Ogólnokształcącym jest ustanowiony „Rokiem Szermentowskiego”. Powodem nadania takiego tytułu jest fakt, że 6 września ubiegłego roku minęła 140-sta rocznica śmierci znanego malarza i rodaka Bodzentyna.

Uroczystości rozpoczęły się chwilę po godzinie 12:00 od wprowadzenia pocztu sztandarowego oraz odśpiewania przez zebranych gości hymnu Polski. Po zakończeniu hymnu głos zabrał Dyrektor ZSP nr 1 w Bodzentynie Dariusz Kasprowicz, który oficjalnie rozpoczął tegoroczne obchody Święta Patrona Szkoły. W międzyczasie delegacja uczniów złożyła kwiaty pod pomnikiem Józefa Szermentowskiego mieszczącego się na terenie placówki. Podczas swojego przemówienia pan Dariusz Kasprowicz powitał przybyłych gości, wśród których znaleźli się m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, Dyrektor Miejsko – Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie Marcin Sikorski, Członek Zarządu Powiatu w Kielcach Józef Szczepańczyk, Kierownik Oddziału Kultury Fizycznej i Turystyki w Urzędzie Marszałkowskim Leszek Wnętrzak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Bodzentynie Wojciech Kózka, Dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej w Bodzentynie Marta Janicka, historyk i redaktor Magazynu Historycznego „Mówią Wieki” Wojciech Kalwat, Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego dr. inż. Jan Reklewski, Proboszcz parafii w Bodzentynie dr. ks. Leszek Sikorski, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna oraz były dyrektor LO Stefan Rachtan, Przewodniczącego Absolwentów Szkół Średnich w Bodzentynie Jarosław Mijalski, emerytowani Dyrektorzy Liceum Józef Lesisz i Michał Rachtan, pracownik Muzeum Narodowego w Kielcach pani dr Anna Myślińska, pracownik IPN w Kielcach Tomasz Domański, Dyrektor Banku Spółdzielczego Karol Piwko oraz nauczycieli i dyrektorzy z całej gminy, uczniowie, absolwenci, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele sponsorów oraz wielu innych znakomitych gości, którzy zechcieli uświetnić swoją obecnością ten wyjątkowy dzień.

Chwilę po powitaniu gości Dyrektor ZSP przybliżył rys historyczny naszego liceum i podkreślił, że mury placówki opuściło już ponad 5 tysięcy absolwentów, a za rok będziemy obchodzić jubileusz 100 - lecia istnienia szkoły. Następną częścią wydarzenia było zabranie głosu przez przybyłych gości. Jako pierwszy kilka słów do zebranej widowni przekazał Burmistrz Dariusz Skiba, a następnie do mikrofonu podszedł Leszek Wnętrzak, Józef Szczepańczyk, Marcin Sikorski, Dyrektor Gimnazjum w Bodzentynie Danuta Kolasa oraz Przewodniczącą Sekcji Emerytów ZNP w Bodzentynie pani Joanna Obara. Tuż po krótkich przemowach nadeszła przyjemniejsza część obchodów czyli coroczne wręczanie stypendiów ufundowanych przez Stowarzyszenie Absolwentów Szkół Średnich w Bodzentynie dla uczniów, którzy osiągają najwyższe wyniki w nauce. Nagrody dla najlepszych uczniów wręczył Dyrektor Dariusz Kasprowicz wraz z Prezesem Stowarzyszenia Absolwentów pan Jarosław Mijalski. Po wręczeniu nagród nastąpiło wyprowadzenie pocztu sztandarowego.

Kolejną cześć obchodów uświetniła pani dr. Anna Myślińska, która wygłosiła wyczerpujący wykład wzbogacony prezentacją multimedialną na temat życia i twórczości Józefa Szermentowskiego. Słuchając prelekcji na prezentacji multimedialnej widzowie mogli oglądać obrazy malarza, które były na bieżąco analizowane. Po ponad pół godzinnym wykładzie przyszedł czas na część artystyczną w wykonaniu uczennicy ZSP Marii Wierzbickiej, która zaśpiewała piosenkę „Kocham Cię Życie” oraz zaśpiewanie piosenki „Taki Kraj” w wykonaniu Aleksandry Zawrzykraj.

Podczas uroczystości uczniowie prowadzący wydarzenie wspomnieli o działaniach jakie udało się już przeprowadzić w związku z „Rokiem Szermentowskiego” oraz o dalszych planach na ten rok. Wspomnieli również o bardzo ważnych konkursach jakie odbywały się w szkole takich jak konkurs wiedzy o życiu Józefa Szermentowskiego, malarski oraz literacki. Przygotowaniem i organizacją wszystkich konkursów i wydarzeń zajmowały się nauczycielki ZSP pani Wioletta Duda oraz pani Agnieszka Łapka korzystając z pomocy również innych nauczycieli.

Nagrody dla laureatów w poszczególnych konkursach wręczali m.in. Dyrektor Dariusz Kasprowicz, Burmistrz Dariusz Skiba, Józef Szczepańczyk, Leszek Wnętrzak oraz Wojciech Kalwat, Wioletta Duda oraz Agnieszka Łapka. Poniżej prezentujemy laureatów konkursów.

W trakcie wydarzenia Dyrektor podziękował wszystkim sponsorom, bez których nie udało by się tak aktywnie obchodzić „Roku Szermentowskiego. Wśród nich znaleźli się: Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie, Starostwo Powiatowe w Kielcach, Urząd Marszałkowski w Kielcach, Wojciech Kalwat – historyk i redaktor Magazynu Historycznego „Mówią Wieki”, Bank Spółdzielczy w Bodzentynie, Akamit, Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe Magpol Grzejszczyk, Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji WARTA oddział w Kielcach, Zakład Piekarniczy w Bodzentynie Emil Więckowski, Przedsiębiorstwo Poltrans Matysek, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Filharmonia Świętokrzyska im. Oskara Kolberga w Kielcach oraz Muzeum Narodowe w Kielcach.

Na zakończenie piosenkę Marka Grechuty zatytułowaną „Ojczyzna” zaśpiewała Maria Wierzbicka, a następnie Dyrektor placówki podziękował za udział w uroczystościach i za przybycie oraz zaprosił gości na skromny poczęstunek.

Laureaci konkursu wiedzy o życiu i twórczości Józefa Szermentowskiego

I miejsce: Marcin Kozera
II miejsce: Ewa Cymerys
III miejsce: Maja Sikora

Laureaci konkursu literackiego

Komisja Konkursowa postanowiła ocenić nadesłane prace w dwóch kategoriach:
Gimnazja:
I miejsce: Kinga Cukrowicz – ZS w Krajnie
II miejsce: Patrycja Krawczyk – Gimnazjum we Wzdole Rządowym
III miejsce: Julia Skrzeczyna – Gimnazjum w Bodzentynie
Szkoły Podstawowe:
I miejsce: Sylwia Markiewicz – Szkoła Podstawowa w Świętej Katarzynie
II miejsce: Kacper Bugajski – Szkoła Podstawowa we Wzdole Rządowym
III miejsce: Hanna Kucharska – Szkoła Podstawowa w Świętej Katarzynie

Laureaci konkursu malarskiego

Serdecznie dziękujemy za olbrzymie zainteresowanie konkursem na reprodukcję wybranego obrazu Józefa Szermentowskiego. Spośród wielu przepięknych prac komisja konkursowa w składzie:

Pan Józef Szczepańczyk – Członek Zarządu Powiatu w Kielcach,
Pani Urszula Oettingen – dr hab. prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego,
Pani Danuta Kolasa – Dyrektor Gimnazjum w Bodzentynie,
Pani Barbara Jeszke – potomkini rodziny Józefa Szermentowskiego,
Pan Marcin Sikorski – Dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie,
Pan Józef Lesisz – były dyrektor szkoły
Pan Witold Comber – emerytowany nauczyciel

postanowiła nagrodzić prace uczniów:

– W kategorii wiekowej „uczniowie klas podstawowych”:

I miejsce: Igor Szlufik z kl. V Zespołu Szkół w Krajnie
II miejsce: Milena Gawlik z kl. V Zespołu Szkół w Krajnie
III miejsce: Roksana Kruszczak z kl. VI Szkoły Podstawowej w Bodzentynie

Wyróżnienia:
Wiktoria Wiśniewska – Szkoła Podstawowa w Bodzentynie
Oskar Skowron – Szkoła Podstawowa w Bodzentynie
Mateusz Kupisz – Szkoła Podstawowa w Bodzentynie

– W kategorii wiekowej „uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych”:

I miejsce: Maja Sikora – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Bodzentynie
II miejsce: Joanna Pióro – Gimnazjum w Bodzentynie
III miejsce: Angelika Furmańczyk – Gimnazjum we Wzdole Rządowym

Wyróżnienia:
Matylda Miernik – Gimnazjum w Bodzentynie
Aleksandra Sokół – Gimnazjum we Wzdole Rządowym
Emilia Staniec – Gimnazjum w Bodzentynie

IMG 4791
IMG 4794
IMG 4795
IMG 4796
IMG 4799
IMG 4803
IMG 4813
IMG 4814
IMG 4817
IMG 4822
IMG 4829
IMG 4830
IMG 4832
IMG 4838
IMG 4842
IMG 4850
IMG 4854
IMG 4857
IMG 4859
IMG 4862
IMG 4865
IMG 4866
IMG 4875
IMG 4882
IMG 4891
IMG 4894
IMG 4896
IMG 4899
IMG 4908
IMG 4913
IMG 4919
IMG 4923
IMG 4935
IMG 4942
IMG 4943
IMG 4950
IMG 4960
IMG 4961
IMG 4970
IMG 4972
IMG 4976
IMG 4978
IMG 4982
IMG 4987
IMG 4997
IMG 4998
IMG 5016
IMG 5028
IMG 5029
IMG 5039
IMG 5043
IMG 5045
IMG 5051
IMG 5055
IMG 5060
IMG 5062
IMG 5065
IMG 5072
IMG 5080
IMG 5081
IMG 5083
IMG 5090
IMG 5094
IMG 5097
IMG 5099
IMG 5100
IMG 5105
IMG 5110