Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

74. Rocznica Pacyfikacji Bodzentyna - Obchody w ZSP nr 1 w Bodzentynie

Dzień 1 czerwca kojarzy się nam wszystkim głównie z Dniem Dziecka jednak dla naszego miasta jest to dzień, w którym wspominanym tragiczne wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. To tu w Bodzentynie w 1943 roku na ulicy 3-go Maja w okolicy Zagrody Czernikiewiczów niemieccy zbrodniarze pod wodzą kata Oberleutnanta Alberta Schustera wymordowali poprzez rozstrzelanie 39 mieszkańców Bodzentyna.  Jak co roku powracamy do tych tragicznych momentów aby wspólnie uczcić pamieć pomordowanych. Tegoroczne obchody odbywają się w dwóch częściach.


Pierwsza część odbyła się o godzinie 10:00 w Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie. Wydarzenie rozpoczęło się od powitania przez Dyrektora ZSP nr 1 Dariusza Kasprowicza licznie przybyłej młodzieży z ZSP nr 1 i z gimnazjum w Bodzentynie oraz przybyłych gości, wśród których znalazł się Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba, Dyrektor Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej Marta Janicka, Dyrektor Miejsko - Gminnego Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie Marcin Sikorski, Prezes Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna Stefan Rachtan, były Dyrektor LO w Bodzentynie Michał Rachtan oraz nauczyciele z ZSP i gimnazjum. Po krótkim wstępie i powitaniu gości głos zabrał pan Robert Telka, który przybliżył krótko historię jaka miała miejsce 74 lata temu ta terenie naszego miasta, a następnie zaprezentował film "Polowanie na kata Łysogór", który opowiada o pacyfikacjach jakie miały miejsce na terenie Gór Świętokrzyskich w tym również w Bodzentynie. Po obejrzeniu filmu głos zabrał Burmistrz Dariusz Skiba odnosząc się do wydarzeń sprzed ponad 70 lat i zaprosił wszystkich chętnych do dalszych dzisiejszych uroczystości związanych z 74. Rocznicą Pacyfikacji Bodzentyna. Na koniec wystąpił również Stefan Rachtan, który jako żyjący świadek tamtych czasów powiedział kilka słów na temat tej strasznej historii i opowiedział jak wglądała rzeczywistość w 1943 roku.  Poniżej prezentujemy film o którym mowa powyżej oraz plakat dotyczący dalszych obchodów 74. rocznicy pacyfikacji Bodzentyna na które serdecznie zapraszamy już od 17:00. 

pacyfikacja bodzentyna 2017

IMG 7409
IMG 7412
IMG 7415
IMG 7418
IMG 7420
IMG 7422
IMG 7423
IMG 7424 stitch
IMG 7431
IMG 7433
IMG 7434
IMG 7435
IMG 7437
IMG 7442
IMG 7443
IMG 7444
IMG 7449
IMG 7450
IMG 7451
IMG 7452