Skip to main content
Postaw mi kawę na buycoffee.to Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą koncepcje rewitalizacji strefy zabytkowej w Bodzentynie - zdjęcia i wideo

Przez kilka miesięcy studenci Wydziału Budownictwa i Architektury z Politechniki Świętokrzyskiej przygotowywali projekty zagospodarowania strefy zabytkowej wokół ruin zamku w Bodzentynie. W konkursie wzięło udział w sumie 17 prac, spośród których profesjonalne jury wybrało te najlepsze. Ogłoszenie wyników nastąpiło w sobotę 15 lipca w Urzędzie Miasta i Gminy Bodzentyn. Więcej o konkursie znajdą Państwo w artykułach: Wizyta studentów Politechniki Świętokrzyskiej w Bodzentynie oraz Rewitalizacja zamku w Bodzentynie. Startuje konkurs na najlepszy projekt!

Projekt konkursowy przygotowany przez studentów obejmował propozycję funkcjonalno – użytkową ruin Pałacu Biskupów, terenu wokół stawów biskupich, a także propozycje architektoniczne dla obiektów planowanych w tej strefie m. in. muszli koncertowej i ścieżki edukacyjnej, zadaszonych stoisk do handlu, parkingu. W poszczególny projektach uwzględniono również ukształtowanie terenu oraz istniejącą zieleń. Najlepsze prace będą brane pod uwagę w profesjonalnym przygotowaniu projektu rewitalizacji obszaru zabytkowego naszego miasta. 

Oto wyniki konkursu: 

I MIEJSCE – inż. arch. Kisiel Anna, inż. arch. Leszkowicz Marta 
(studentki kierunku Architektura, studia stacjonarne II stopnia, I semestr)
NAGRODA GŁÓWNA: 2 000 zł

II MIEJSCE - inż. arch. Kałuża Małgorzata
(studentka kierunku Architektura, studia stacjonarne II stopnia, I semestr)
NAGRODA: 1 200 zł

III MIEJSCE - inż. arch. Huk Karolina, inż. arch. Jańczy Lidia
(studentki kierunku Architektura, studia stacjonarne II stopnia, I semestr)
NAGRODA: 800 zł

Jury przyznało również specjalne wyróżnienia:

WYRÓŻNIENIE - inż. arch. Gola Kinga, inż. arch. Zygmunt Klaudia – za współczesną interpretacje ogrodu przed pałacowego oraz wprowadzenie nowej bryły do ruin (studentki kierunku Architektura, studia stacjonarne II stopnia, I semestr)

WYRÓŻNIENIE – inż. arch. Szumilas Paweł – za opracowanie projektu koncepcyjnego konserwacji ruin z częściową rekonstrukcją pałacu (student kierunku Architektura, studia stacjonarne II stopnia, III semestr)

Jak również wcześniej informowaliśmy UMiG Bodzentyn starał się i otrzymał dofinansowanie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 150 000 złotych za zabezpieczenie murów ruin Pałacu Biskupów Krakowskich. To kolejny krok w stronę rewitalizacji ruin oraz całej strefy zabytkowej w okolicy zamku. Dalszym krokiem w realizacji celu będzie pozyskanie środków na rewitalizację w ramach współpracy z gminami: Pawłów, Bieliny oraz Łagów. Wszystkie te gminy wraz z naszą walczą o pieniądze na utworzenie szlaku kulturowego "Śladami kultury benedyktyńskiej". Całkowity koszt projektu szacowany jest na 20 milionów złotych. Nasza gmina na realizacje rewitalizacji ruin i terenu wokół potrzebuje co najmniej 8 mln. 

Przez ostatni tydzień grupa studentów II roku studiów inżynierskich kierunku architektura na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Świętokrzyskiej w ramach praktyk rysowali i malowali historyczne miejsca i obiekty naszego miasta. Wystawa prac oraz zakończenie pleneru odbyło się również w sobotę 15 lipca o godzinie 11:00 w Urzędzie Miasta i Gminy Bodzentyn. Poniżej prezentujemy galerie zdjęć z tego wydarzenia oraz zdjęcia przedstawiające wystawę projektów rewitalizacji oraz obrazów, którą można oglądać codziennie w UMiG Bodzentyn. 

 [widgetkit id="133" name="Rozstrzygnięcie konkursu - Politechnika Świętokrzyska"]

Źródło:http://www.tvswietokrzyska.pl/powiat-kielecki/bodzentyn/item/23225-plany-rewitalizacji-wzgorza-zamkowego-w-bodzentynie.html