Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Orszak Trzech Króli w Bodzentynie

Pierwszy raz w historii naszej gminy w sobotę, 6 stycznia ulicami Bodzentyna przejdzie Orszak Trzech Króli. Popularny w dużych miastach sposób spędzania święta Trzech Króli to doskonała okazja do przypomnienia sobie wydarzeń sprzed ponad 2000 lat ale również wspaniała atmosfera i sposób na integracje mieszkańców. Wydarzenie rozpocznie się 6 stycznia o godzinie 10:00 od Mszy Świętej w kościele parafialnym w Bodzentynie. 

 

Orszak Trzech Króli to pewnego rodzaju parada nawiązująca do historycznych wydarzeń sprzed ponad 2000 lat. Podczas orszaku ulicami miast jadą Trzej Królowie - Kacper, Melchior i Baltazar niosąc ze sobą dary dla Jezusa. Święto to staje się bardzo popularne wśród mieszkańców miast, którzy chętnie uczestniczą w orszaku przebierając się za przeróżne postaci związane z świętem. Również Państwa zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w orszaku poprzez przebranie się za postacie związane z tym świętem.

Start wydarzenia zaplanowany jest na godzinę 10:00 od uroczystej Mszy Świętej w kościele Parafialnym w Bodzentynie na Rynku Górnym. Stamtąd tuż po mszy wyruszy orszak, który przejdzie ulicą Słoneczną, gdzie jako pierwszy dołączy król Kacper. Orszak bogatszy o jednego króla wyruszy w dalszą drogę przez ulice Kielecką w stronę rynku, gdzie skręci w Piłsudskiego i Świętokrzyską. To tu na skrzyżowaniu dwóch ostatnich dróg dołączy król Melchior i pójdzie wraz z resztą uczestników pod kościółek Świętego Ducha, a tam będzie już czekał król Baltazar. Zarówno start jak i koniec orszaku będzie na Rynku Górnym. Specjalnie na tę okazję organizatorzy przygotują żywą szopkę, wspólne kolędowanie oraz scenę na której zostanie wystawione przedstawienie ukazujące przybycie Trzech Króli do Jezusa Chrystusa.

Pomysłodawcą zorganizowania tego wydarzenia w Bodzentynie jest Zofia Szafraniec - członkini zespołu ludowego "Świętokrzyskie Jodły". Organizatorami wydarzenia oprócz pani Zofii Szafraniec jest Parafia Rzymsko - Katolicka w Bodzentynie, Miejsko - Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie, Samorząd Miasta i Gminy Bodzentyn oraz Rada Sołecka Sieradowcie. 

Serdecznie zapraszamy do udziału w tym wyjątkowym święcie.