Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

„Niech poniosą wieść o wolności” - świętujemy 100-lecie odzyskania niepodległości

Rok 2018 jest wyjątkowy pod względem jednej bardzo ważnej rocznicy. W tym roku obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości związane z tą rocznicą odbywają się w całym kraju już niemal od początku roku. W Bodzentynie świętowanie rozpoczynamy 8 kwietnia o godzinie 11:00 na placu przy gimnazjum od wydarzenia „Niech poniosą wieść o wolności”. W programie uroczystości znajduje się m.in. wypuszczenie 100 gołębi, jako symboli wolności, sadzenie "dębów wolności" oraz występ artystyczny „Oni walczyli o wolną Polskę" w wykonaniu uczniów Gimnazjum im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w Bodzentynie.

 

Podczas uroczystości na placu przy gimnazjum zostanie zasadzonych 5 ze 100 "dębów wolności". Pozostałe 95 zostanie rozdane mieszkańcom miasta, którzy od 9 kwietnia zgłoszą się do Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn po sadzonkę drzewa jednocześnie określając jaką postać zasłużoną w walce o niepodległość będzie upamiętniać. Mogą to być postaci ogólnie znane, ale też ważne w dla historii regionu i lokalnej społeczności. Zostaną one również uwiecznione w specjalnie przygotowanej księdze pamiątkowej. Podczas wydarzenia 8 kwietnia zostanie posadzonych pięć dębów upamiętniających Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Jana Piwnika „Ponurego”, Kazimierza Szermentowskiego.

Przy każdym drzewku zostanie na specjalnej tabliczce podana krótka informacja o tej osobie. Sadzonki dębów w ilości 100 sztuk UMiG Bodzentyn otrzymał od Nadleśnictwa Łagów dzięki uprzejmości Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.

Po sadzonki mogą zgłaszać się stowarzyszenia, instytucje publiczne, szkoły, osoby fizyczne. W ten sposób stworzymy swoistą mapę pamięci zapisaną w krajobrazie kulturowym miasta i gminy.

Osoby zainteresowane otrzymaniem sadzonki proszone są o kontakt z sekretariatem Urzędu Miasta i Gminy w Bodzentynie.

Organizatorem wydarzenia jest Samorząd Miasta i Gminy Bodzentyn, Stowarzyszenie Siekierno Nasza Ojczyzna, Nadleśnictwo Łagów oraz Oddział Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych w Bodzentynie.