Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Historia "Czaplówki'' przy Powiatowym Zespole Szkół w Bodzentynie

We wtorek 15 maja 2018 roku w Powiatowym Zespole Szkół w Bodzentynie pojawili się wyjątkowi goście: prof. Edward Czapla - nauczyciel języka francuskiego oraz łaciny bodzentyńskiego liceum w latach 1957 – 1971, ks. dr Antoni Władysław Sowa – absolwent naszej szkoły w roku 1964, obecnie wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach oraz Ks. Jan Tusień – nasz absolwent z roku 1965, obecnie proboszcz w kieleckim kościele Św. Wojciecha b. m.. Przy okazji sympatycznej rozmowy z naszymi gośćmi poznaliśmy historię ,,Czaplówki''.

Prof. Edward Czapla wspólnie z żona - Aliną Czapla – Korybczak, nauczycielką matematyki naszej szkoły, w latach 1965 – 1971 zamieszkiwali ,,Czaplówkę'', która znajduje się przy budynku Powiatowego Zespołu Szkół do dziś. Z racji nazwiska Profesora Edwarda Czapli miejsce to nazwano ,,Czaplówką''.

Rozmowa przywołała wiele wspaniałych wspomnień związanych ze szkoła. Zarówno Ks. Sowa jak i Ks. Tusień potwierdzili obecność na Jubileuszowym Zjeździe Absolwentów, który odbędzie się w dn. 22 – 23 września 2018 roku. Naszą uroczystość uświetni również Ks. Paweł Sobierajski absolwent 1984 roku, który jest słynnym tenorem, laureatem międzynarodowych konkursów wokalnych w Karlowych Varach (1997r.) i Trnawie (1998r.). Ma na swym koncie nagrania dla Polskiego Radia i Telewizji. Na co dzień współpracuje z wieloma pianistami, organistami, orkiestrami operowymi i filharmonicznymi, uczestnicząc w różnych koncertach i festiwalach. Występuje na Litwie i na Słowacji oraz w Czechach, Austrii, Niemczech, Francji, Belgii, we Włoszech, wykonując szeroki repertuar oratoryjno-kantatowy, arie operowe oraz pieśni ze światowego repertuaru.

Od 2002 r. jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu (PSPŚ), od 2004 r. European Voice Teachers Association (EVTA), a od 2009 r. Polskiego Towarzystwa Teologicznego (PTT). Jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Studium Teatralnego przy Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach (psychologia z elementami filozofii). Uczestnicy zjazdu będą mogli podziwiać jego talent wokalny podczas koncertu w czasie głównych uroczystości związanych z obchodami 100-lecia istnienia Szkół Średnich w Bodzentynie.