Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Koncepcja stawów biskupich w Bodzentynie po rewitalizacji

Niemal każdy mieszkaniec Bodzentyna wie, gdzie w mieście znajdują się stawy biskupie lub miejsce bardziej znane jako "małpi gaj". Wkrótce to miejsce może zmienić się nie do poznania. Pamiętamy jak kilka lat temu istniała tam ścieżka edukacyjna, która delikatnie mówiąc została niestety zniszczona i ostatecznie zamknięta. Teraz dla tego obszaru pojawiła się nowa szansa związana z rewitalizacją Bodzentyna.

Długo by pisać o historii naszego miasta i jego znaczeniu w regionie lecz obecnie. Obecnie po czasach świetności pozostały zabytki, które z roku na rok przyciągają co raz większą ilość turystów i pasjonatów historii. Jedną z piękniejszych części Bodzentyna były niegdyś stawy biskupie znajdujące się przy zboczu zamkowym nad brzegiem Psarki. Dziś nieco zapomniane kilkaset lat temu tętniły życiem i służyły jako stawy hodowlane.

Po wielu latach przyszedł czas aby przywrócić im świetność. Konkurs na projekt rewitalizacji stawów, który został ogłoszony kilka miesięcy temu wygrała jedna z kieleckich pracowni architektonicznych - BB MULIER. Same stawy zostaną odmulone i oczyszczone a nad nimi powstanie ścieżka edukacyjna, tablice multimedialne, na których przedstawiona zostanie historia tego miejsca. W pobliżu stawów stanie amfiteatr, który będzie ulokowany w pobliżu budynku Gimnazjum z widokiem na ruiny Pałacu Biskupów Krakowskich. 

Efekt da także odsłonięcie widoku na Wzgórze Zamkowe i ruiny zamku. Świętokrzyski Park Narodowy użyczył na 15 lat ponad 3 hektary terenu.  Rewitalizacja stawów biskupich jest częścią projektu "Śladami Kultury Benedyktyńskiej". Prace rozpocząć się mają pod koniec przyszłego roku. Koszt to ponad 2,5 miliona złotych.