Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Czerwony szlak rowerowy Cedzyna - Opatów

Cedzyna, przystanek PKS przy zaporze - w pobliżu zalew i ośrodek sportów wodnych, hotele i ośrodki wypoczynkowe. 

Leszczyny (2 km) - kościół św. Jacka z 1600 roku, w kruchcie znajduje się tablica poświęcona rodzicom Stefana Żeromskiego, pochowanym na miejscowym cmentarzu. 

Ciekoty (8,5) - w miejscu, gdzie spędzał dzieciństwo i młodość Stefan Żeromski, tablice pamiątkowe, pole biwakowe, w pobliżu baza gastronomiczna i zbiornik wodny. 


Święta Katarzyna (14) - położona u stóp Łysicy wieś należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów, murowany klasztor i kościół z zabytkowymi krużgankami z XVII wieku, baza gastronomiczna i noclegowa. 


Bodzentyn (22) - miasteczko z licznymi zabytkami, m.in. ruinami zamku biskupów krakowskich, pozostałościami murów obronnych, kościołem św. Stanisława z XV wieku z ołtarzem wykonanym dla katedry wawelskiej, zabytkową zagrodą z 1809 roku. 

Tarczek (26) - romański kościół św. Idziego z XIII wieku, w pobliżu resztki parku podworskiego z ok. 300-letnimi dębami. 

Nowa Słupia (43,5) - osada u stóp Świętego Krzyża, kościół św. Wawrzyńca z końca XVII wieku z późnorenesansową bramą z brązu, dawny dom opata, muzeum starożytnego hutnictwa, kamienna figura pielgrzyma (św. Emeryka), baza gastronomiczna i noclegowa. 

Grzegorzowice (51,5) - kościół św. Jana Chrzciciela z romańską rotundą, pozostałości zabudowań dworskich i parku z 400-letnimi dębami. 

Mirogonowice (55) - w parku zniszczony drewniany dwór z murowanym lamusem. 

Janowice (59) - w domu rodzinnym majora Jana Piwnika "Ponurego", legendarnego dowódcy zgrupowań partyzanckich AK, znajduje się izba pamięci. 

Opatów, Rynek (75,5)