Czerwony szlak rowerowy Cedzyna - Opatów
Cedzyna, przystanek PKS przy zaporze - w pobliżu zalew i ośrodek sportów wodnych, hotele i ośrodki wypoczynkowe.
Leszczyny (2 km) - kościół św. Jacka z 1600 roku, w kruchcie znajduje się tablica poświęcona rodzicom Stefana Żeromskiego, pochowanym na miejscowym cmentarzu.
Ciekoty (8,5) - w miejscu, gdzie spędzał dzieciństwo i młodość Stefan Żeromski, tablice pamiątkowe, pole biwakowe, w pobliżu baza gastronomiczna i zbiornik wodny.
Święta Katarzyna (14) - położona u stóp Łysicy wieś należy do najczęściej odwiedzanych przez turystów, murowany klasztor i kościół z zabytkowymi krużgankami z XVII wieku, baza gastronomiczna i noclegowa.
Bodzentyn (22) - miasteczko z licznymi zabytkami, m.in. ruinami zamku biskupów krakowskich, pozostałościami murów obronnych, kościołem św. Stanisława z XV wieku z ołtarzem wykonanym dla katedry wawelskiej, zabytkową zagrodą z 1809 roku.
Tarczek (26) - romański kościół św. Idziego z XIII wieku, w pobliżu resztki parku podworskiego z ok. 300-letnimi dębami.
Nowa Słupia (43,5) - osada u stóp Świętego Krzyża, kościół św. Wawrzyńca z końca XVII wieku z późnorenesansową bramą z brązu, dawny dom opata, muzeum starożytnego hutnictwa, kamienna figura pielgrzyma (św. Emeryka), baza gastronomiczna i noclegowa.
Grzegorzowice (51,5) - kościół św. Jana Chrzciciela z romańską rotundą, pozostałości zabudowań dworskich i parku z 400-letnimi dębami.
Mirogonowice (55) - w parku zniszczony drewniany dwór z murowanym lamusem.
Janowice (59) - w domu rodzinnym majora Jana Piwnika "Ponurego", legendarnego dowódcy zgrupowań partyzanckich AK, znajduje się izba pamięci.
Opatów, Rynek (75,5)