Ruiny zamku biskupów krakowskich

Przy wjeździe do Bodzentyna od strony Kielc nie sposób nie dostrzec usytuowanych na wysokiej skarpie nad rzeką Psarką ruin zamku biskupów krakowskich.

Gotycka warownia została wystawiona w XIV w. przez biskupa Floriana z Mokrska, który zespolił ją z murami obronnymi miasta. Zamek wielokrotnie powiększany i przebudowywany osiągnął z czasem okazałe rozmiary, a także zmienił się jego styl z gotyckiego na renesansowy. W XVI w. kolejnych zmian w wyglądzie zamku dokonał biskup Franciszek Krasiński, zatrudniając do tego zadania włoskiego architekta Jana Balcera.

Po rozbiorach Polski pałac przejęli zaborcy tworząc z niego spichlerz, a później do roku 1814  szpital wojskowy.

W 1900 r. władze carskie podjęły decyzję o rozbiórce „perełki Bodzentyna”. Zamek ocalał cudem, dzięki interwencji warszawskich działaczy broniących ojczystych pamiątek.

Obecnie ruiny zamku to ulubiony punkt każdej wycieczki turystycznej i nieodłączny element Bodzentyna. Z zachowanych dokumentów można odczytać pierwotny plan zamku: kształt podkowy, trzy podpiwniczone, dwupiętrowe skrzydła otaczające dziedziniec zamknięty murem oporowym od strony nadrzecznego urwiska.

Do dziś pozostał dobrze zachowany późnorenesansowy portal bramy wjazdowej. Całą bramę i kilka innych elementów z zamku można obejrzeć w Muzeum Narodowym w Kielcach. 

 

Źródło: inf.własna/bodzentyn.pl