Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Ruiny zamku biskupów krakowskich

Przy wjeździe do Bodzentyna od strony Kielc nie sposób nie dostrzec usytuowanych na wysokiej skarpie nad rzeką Psarką ruin zamku biskupów krakowskich.

Gotycka warownia została wystawiona w XIV w. przez biskupa Floriana z Mokrska, który zespolił ją z murami obronnymi miasta. Zamek wielokrotnie powiększany i przebudowywany osiągnął z czasem okazałe rozmiary, a także zmienił się jego styl z gotyckiego na renesansowy. W XVI w. kolejnych zmian w wyglądzie zamku dokonał biskup Franciszek Krasiński, zatrudniając do tego zadania włoskiego architekta Jana Balcera.

Po rozbiorach Polski pałac przejęli zaborcy tworząc z niego spichlerz, a później do roku 1814  szpital wojskowy.

W 1900 r. władze carskie podjęły decyzję o rozbiórce „perełki Bodzentyna”. Zamek ocalał cudem, dzięki interwencji warszawskich działaczy broniących ojczystych pamiątek.

Obecnie ruiny zamku to ulubiony punkt każdej wycieczki turystycznej i nieodłączny element Bodzentyna. Z zachowanych dokumentów można odczytać pierwotny plan zamku: kształt podkowy, trzy podpiwniczone, dwupiętrowe skrzydła otaczające dziedziniec zamknięty murem oporowym od strony nadrzecznego urwiska.

Do dziś pozostał dobrze zachowany późnorenesansowy portal bramy wjazdowej. Całą bramę i kilka innych elementów z zamku można obejrzeć w Muzeum Narodowym w Kielcach. 

 

Źródło: inf.własna/bodzentyn.pl