Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Koronawirus środki zapobiegawcze Bodzentyn

Koronawirus - wprowadzone środki zapobiegawcze w MiG Bodzentyn (aktu. 17.03.20)

Od kilku dni w Mieście i Gminie Bodzentyn oraz całym kraju wprowadzane są stopniowo kolejne środki zapobiegawcze mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV (koronawirus) wśród ludności. W Bodzentynie od kilku dni pracuje Miejsko - Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, który na bieżąco monitoruje sytuację związaną z wirusem. Dziś rząd RP zadecydował o zamknięciu od jutra wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie do 25 marca. Tymczasowo zamknięte zostaną również od jutra instytucje kultury: teatry, filharmonie, muzea, kina, a także uczelnie artystyczne. Wcześniej rząd postanowił o odwołaniu wszelkich imprez masowych oraz przeprowadzeniu wydarzeń sportowych bez udziału publiczności. Poniżej prezentujemy podsumowanie informacji dotyczących Miasta i Gminy Bodzentyn.

Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Bodzentyn

Zanim zapoznacie się z dalszą częścią artykułu pamiętajcie, że w naszej gminie nie odnotowano na dzień 15.03.2020 r. żadnego przypadku pojawienia się zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19. W województwie odnotowano trzy przypadki tego wirusa. Prosimy zachować spokój, nie panikować i stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz zaleceń WHO, a także śledzenia Rządowych komunikatów. 

Na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób znajdą Państwo dokładne dane pokazujące ilości przypadków zakażeń koronawirusem m.in. na terenie Polski. Dane te są aktualizowane co parę godzin.

https://www.ecdc.europa.eu/en/cases-2019-ncov-eueea

Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) w Polsce - link

Kampania Ministerstwa Zdrowia na temat koronawirusa - link

⚠️Jeśli nie jesteś zmuszony, by iść do pracy, szkoły oraz wielu innych miejsc, gdzie gromadzą się ludzie najlepiej będzie jak zostaniesz w domu. 

⛔️#zostańwdomu! 🏠

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie uruchomił gminny numer (17.03.20 godz. 10:22)

🦠👑⛔️Numre alarmowy jest dla osób potrzebujących pilnej pomocy, w tym: seniorów i innych pozostających w kwarantannie domowej⚠️

Numer alarmowy na czas pandemii uruchomił Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn

Zmiany w kursowaniu busów na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn. (16.03.20 godz. 12:31)

🦠👑⛔️Wszytskie busy od dziś 17.03.20 będą kursować według sobotniego rozkładu jazdy☝️
⚠️Koniecznie sprawdźcie jak będą kursować busy wg nowych rozkładów, szczegóły w linku: https://e-bodzentyn.pl/strona-glowna/aktualnosci/1163-zmiany-w-kursowaniu-busow-na-terenie-miasta-i-gminy-bodzentyn-w-czasie-pandemii-koronawirusa

ZMiany w kursowaniu busów Bodzentyn

Przychodnie w Gminie Bodzentyn od poniedziałku (16.03.2020 r.) wprowadzają zmiany w funkcjonowaniu

🦠👑⛔️Drodzy mieszkańcy Miasta i Gminy Bodzentyn! Niezwykle ważna wiadomość dotycząca funkcjonowania 👩‍⚕️Ośrodków Zdrowia👨‍⚕️ na Terenie MiG Bodzentyn. Od jutra (16.03.20) czekają nas ogromne zmiany dotyczące przyjęć pacjentów😷 przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bodzentynie! ☝️
⚠️Koniecznie sprawdźcie szczegóły w linku: https://e-bodzentyn.pl/strona-glowna/aktualnosci/1161-przychodnie-w-gminie-bodzentyn-od-poniedzialku-wprowadzaja-zmiany-w-funkcjonowaniu

Ośrodek Zdrowia w Bodzentynie

🦠👑⛔️Trzy zakażenia koronawirusem (SARS-CoV-2) w woj. świętokrzyskim (15.03.2020 r. 10:01)

Odnotowano pierwszy przypadek koronawirusa w Kielcach. Pacjentem okazał się kielecki lekarz, który powrócił niedawno z Włoch i był poddany kwarantannie. Chory na COVID 19 nie miał styczności z pacjentami ani pracownikami Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. O pierwszym potwierdzony przypadku zakażenia koronawirusem w Kielcach poinformowało w niedzielę (15.03.20 r.) rano na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. 

W sobotę (14.03.20) rano podano nowe dane dotyczące osób zakażonych koronawirusem na terenie kraju. Po raz pierwszy otrzymaliśmy informację o przypadkach zachorowań w Świętokrzyskim. Potwierdzonymi pacjentami są dwie osoby z powiatu ostrowieckiego, którzy w ostatnim czasie wrócili z Norwegii.

– W województwie świętokrzyskim potwierdzono dwa przypadki zachorowań na koronawirusa. Pacjenci byli poddani kwarantannie. Obecnie przebywają na oddziale zakaźnym szpitala w Starachowicach. Pacjenci są młodzi, a ich stan jest dobry.
Poinformowała w sobotę rano rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego  Ewa Łukomska.

Apel przewodniczącego MRM do uczniów i mieszkańców z terenu MiG Bodzentyn (14.03.2020 r.)

Treść apelu:

przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Bodzentynie Filip Rzadkowski

13.03.2020 r. godz. 21:30.  Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego.

Jakie restrykcje obowiązują?

Wprowadzono cztery kategorie restrykcji:

1. Przywrócenie kontroli granicznej

Obowiązuje 10-dniowy zakaz wjazdu do Polski cudzoziemców. Polacy wracający do kraju będą podlegać 14-dniowej kwarantannie. Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Od niedzieli 15 marca wstrzymane są wszelkie połączenia lotnicze i kolejowe. Granica pozostanie otwarta dla wymiany towarowej.

Krajowe połączenia lotnicze i kolejowe działają nadal.

2. Ograniczenie działalności galerii handlowych

Zamknięte zostaną sklepy w galeriach handlowych - poza sklepami z artykułami spożywczymi, aptekami, punktami usługowymi (np. pralniami). Poza galeriami handlowymi ograniczenia w pracy sklepów nie obowiązują.

3. Zamknięcie barów, restauracji, pubów

Restauracje, kawiarnie czy bary nadal będą mogły sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia będzie można brać na wynos lub z dostawą do drzwi.

4. Zakaz zgromadzeń publicznych do 50 osób

To ograniczenie ma charakter powszechny: dotyczy wszystkich miejsc, w których ludzie mogliby się gromadzić. Restrykcje dotyczą uroczystości publicznych, manifestacji, marszy, uroczystości religijnych. Msze święte mają być transmitowane w internecie lub w telewizji.

Ograniczenia mają obowiązywać 14 dni, decyzja o ich ewentualnym przedłużeniu zostanie podjęta jak najszybciej.

Poniżej na grafikach najważniejsze informacje związane z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemią:

Źródło: tvn24.pl

Szkoły na terenie MiG Bodzentyn

Dziś po decyzji premiera Mateusza Morawieckiego wszystkie placówki edukacyjne na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn zawieszają swoją działalność od 12 do 25 marca.  Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Uwaga! Nadchodzące dwa tygodnie przerwy od szkoły to nie są ferie! to nie są wakacje! Nudy nie zabijamy na mieście! Placówki edukacyjne i kulturowe zamknięto po to, by młodzież siedziała w domu i nie roznosiła wirusa. Młodzi głównie chorują niemal bezobjawowo, ale są też najbardziej mobilni, w związku z czym stanowią największe zagrożenie przy zakażaniu innych.

Apel do rodziców: starajcie się nie zostawiać dzieci pod opieką dziadków, gdyż osoby powyżej 65 roku życia znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. 

Jest to sytuacja nadzwyczajna i wymaga zbiorowej odpowiedzialności za siebie i innych, głównie seniorów.

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych - komunikat rządowy - link

Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

O czym należy wiedzieć? Zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, placówkach oświatowych – pytania i odpowiedzi - link

Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie (aktualizacja 17.03.20)

komunikat powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie

"Ze względu na odgórne zarządzenia związane z działalnością placówek oświatowych odwołujemy "Aktywne czwartki" w PZS - nie będzie zajęć fitness, siatkówki oraz czynnej siłowni. Szkoła w tym czasie będzie poddana zabiegom sanitarnym." Dyrektor Magdalena Tusień-Kuzka

Od 13.03.2020 do odwołania Burmistrz MiG Bodzentyn zawiesza spotkania z mieszkańcami

Środki zapobiegawcze w MiG Bodzentyn (aktualizacja 13.03.2020 r. godz. 17:50)

Uwaga⛔️, Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie od dn. 16 marca 2020 r. będzie zamknięty do odwołania. Urząd będzie funkcjonował przy zamkniętych drzwiach, a interesanci będą przyjmowani jedynie w sprawach pilnych i niecierpiących zwłoki. Więcej szczegóły w poniższym komunikacie.

Władze Miasta i Gminy Bodzentyn, aby zminimalizować ryzyko rozpowszechniania się grypy, koronawirusa czy też innych chorób w społeczeństwie zdecydowały kilka dni temu o odwołaniu zaplanowanych imprez. Tym samym nie odbęda się wydarzenia: IV Dyktando Gwarowe, Dzień Kobiet w Bodzentynie oraz Bieg Charytatywny - Cała Gmina Biegnie dla Marcina. Ponadto kilka dni temu pracę rozpoczął Miejsko - Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego. Zepół spotyka się co kilka dni, a w nagłych przypadkach niezwłocznie po otrzymaniu powiadomienia. Więcej informacji o Zespole oraz środkach zapobiegawczych na filmie poniżej: 

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie informuję o tym, iż jesli nie jest konieczna wizyta w urzędzie swoje sprawy w odpowiednim referacie można załatwić przez telefon kontaktowy 41 3115 010 wybierając następnie nr wewnętrzny oraz pisząc na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wszystkie targi na terenie MiG Bodzentyn zostają zamknięte do odowłania

W związku z rekomendacją Ministra Zdrowia w zakresie odwołania zgromadzeń ludzi i zwierząt, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn zamyka do odwołania wszystkie place targowe na terenie gminy. W związku z powyższym zabrania sie prowadzenia handlu w wyznaczonych dotąd miejscach.

Ośrodki Zdrowia na terenie MiG Bodzentyn

W celu ustalenia możliwości wizyty w przychodni pacjenci powinni kontaktować się WYŁĄCZNIE TELEFONICZNIE. Tylko w sytuacjach kiedy jest to niezbędne pacjent zostanie umówiony na konkretną godzinę do lekarza. Podczas rozmowy telefonicznej zostanie przeprowadzona ankieta wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem. KAŻDEMU pacjentowi, również bez cech infekcji, zgłaszającemu chęć wizyty u lekarza najpierw zostanie udzielona TELEPORADA. W sytuacji wystawiania recept prosimy kontaktować się wyłącznie telefonicznie, codziennie od godz. 11.00 bez konieczności przychodzenia do przychodni (nr telefonów poniżej). Recepty będą wystawiane w terminie do 3 dni roboczych.

Rejestracja w Bodzentynie 
tel. 41-311-52-15

Rejestracja we Wzdole Starej Wsi
tel. 41-31-20-206

Rejestracja w Św. Katarzynie
tel. 41-311-21-18

Konsultacje telefoniczne:

Lekarz POZ
poniedziałek – piątek godz. 12.30 – 13.00
tel. 41-311-52-15
środa 16.00 – 16.30
tel. 41-312-02-06
wtorek, środa i piątek 11.30-12.00
tel. 41-311-21-18
Pielęgniarka POZ
wtorek godz. 13.30 – 14.00
tel. 41-311-52-15
Położna POZ
poniedziałek godz. 12.00 – 12.30
tel. 41-311-52-15

Miejsko - Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie

Miejsko - Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie z powodu dużej zachorowalności na grypę i zagrożenie koronawirusem odwołuje wszystkie zajęcia organizowane w MGCKiT w Bodzentynie. 

Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Bodzentynie (aktualizacja 12.03.20)

Opierając się na decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Bodzentynie decyduje się o zamknięciu biblioteki dla czytelników od 12 marca 2020 roku do odwołania.

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Bodzentynie

W związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem,   informujemy, że od dnia 12.03.2020 r. ograniczone zostaje do odwołania przyjmowanie Interesantów w biurze Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Bodzentyn Sp. z o.o. ul. Kielecka 83, 26-010 Bodzentyn.

W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny z sekretariatem
tel. (41) 3115401 bądź mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Za zaistniałe utrudnienia przepraszamy.

Świętokrzyski Park Narodowy (aktualizacja 17.03.20)

W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce, w okresie od 12 marca do 25 marca 2020 roku Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu będzie nieczynne.

ŚPN podjął dziś (12.03.20) decyzje o odwołaniu pierwszego terminu (15.03.20) Szkolenia Przewodników Terenowych w Świętokrzyskim Parku Narodowym.

Ważny komunikat (17.03.2020):
W związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się korona wirusa, w trosce o Państwa zdrowie i naszych pracowników podjęto decyzję, że w okresie od 16 marca do odwołania wprowadzamy specjalne zasady funkcjonowania Świętokrzyskiego Parku Narodowego:

1. Ograniczony zostaje dostęp do budynku Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego dla osób nie będących pracownikami Parku:

2. Wszelkie sprawy, które nie wymagają osobistego stawiennictwa w budynku Dyrekcji Parku winny być załatwiane drogą telefoniczną (tel. 41 31 15 106 wew. 11) lub mailową (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.);

3. W razie konieczności osobistego stawiennictwa w Dyrekcji Parku należy uprzednio uzgodnić telefonicznie termin wizyty.

4. Do odwołania zamknięte zostają kancelarie obwodów ochronnych oraz Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Św. Krzyżu.

5. Odwołane zostają wszystkie zaplanowane imprezy, spotkania i zajęcia edukacyjne.

6. Wszelkie płatności należy regulować przelewem bankowym albo przekazem pocztowym na rachunek bankowy BGK O/Kielce: 23 1130 1192 0027 6162 2820 0001.

7. Od dnia 16 marca do odwołania Kasa Świętokrzyskiego Parku Narodowego nie przyjmuje gotówki.

8. Szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne Świętokrzyskiego Parku Narodowego są otwarte. W związku z nadzwyczajną sytuacją prosimy jednak Turystów o zachowanie rozwagi przy planowaniu i realizacji wycieczek – zwłaszcza unikania miejsc gdzie mogą gromadzić się większe grupy ludzi.

9. Od dnia 16 marca do odwołania wstrzymane jest przyjmowanie rezerwacji wynajmu pokoi gościnnych ŚPN.

Bardzo prosimy o śledzenie naszej strony www oraz profilu Facebook, na których na bieżąco będziemy informować o pojawiających się zmianach – sytuacja związana z epidemią korona wirusa zmienia się dynamicznie.
Przepraszamy za wszelkie utrudnienia i dziękujemy za zrozumienie Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego

Zagroda Czernikiewiczów - Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej zdecydowało o zamknięciu dla zwiedzających Zagrodę Czernikiewiczów w Bodzentynie od 12 marca 2020 do odwołania.

Materiały informacyjne