Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Komunikat koordynatora gminy ds. koronawirusa SARS-CoV-2

Komunikat koordynatora gminy ds. koronawirusa SARS-CoV-2

Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Bodzentyn, niestety, ale w ostatnich kilkunastu godzinach potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem COVID-19 wśród miezkańców naszej gminy. Osoby te zaraziły się w Skarżysku - Kam. i bezpośrednio stamtąd zostały przewiezione do Szpitala Zakaźnego w Starachowicach. Tam przebywają pod stałym nadzorem medycznym. Na terenie naszej gminy znajdują się także osoby objęte przymusową kwarantanną. Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Bodzentyna w Skarżysku - Kam. znajduje się duże ognisko koronawirusa w naszym województwie. Wszystkie powyższe informacje skłaniają nas do ponowienia apelu: PROSIMY! Nie wychodźcie z domów bez konieczności! Stosujcie się do zaleceń rządu oraz Głównego Inspektora Sanitarnego! Dbajcie o siebie i bliskich! Nie przebywajcie w dużych grupach osób!. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja jest trudna i wiele osób frustruje ciągłe przebywanie w domu, ale tylko od nas zależy jak będzie wyglądał dalszy rozwój epidemii w Polsce. Przed nami prawdopodobnie dwa lub trzy ciężkie tygodnie i szczyt zachorowań. Bądźmy odpowiedzialni i zjednoczmy się w akcji #zostańWdomu. Pamiętajcie, że koronawirusem może zarazić się każdy z nas. Jeśli znacie kogoś, kto jest zarażony, pomóżcie mu przetrwać tę chorobę w spokoju i okażcie swoje wsparcie. Poniżej komunikat koordynatora gminy ds. koronawirusa SARS-CoV-2 oraz apel Miejsko – Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Bodzentynie.

 

PAMIĘTAJCIE !

  1. Jeśli nie musicie pracować, lub Wasze wyjście nie jest konieczne - POZOSTAŃCIE W DOMU.
  2. Unikajcie, lub ograniczajcie do niezbędnego minimum kontakty bezpośrednie z innymi osobami, zachowując przy tym rekomendowane środki ostrożności.
  3. Stosujcie się rygorystycznie do wszystkich zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Policji, Straży Pożarnej i służb samorządowych.
  4. Jeśli jesteście chorzy i musicie skorzystać z konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu, róbcie to telefonicznie, pomoc zostanie Wam udzielona w formie TELEPORADY, w większości przypadków nie będzie konieczna wizyta osobista. Podobnie należy załatwiać sprawy recept na stale przyjmowane leki.
  5. Aptekarze proszą, nie róbcie zapasów leków na długi okres (dłuższy niż 3 miesiące), leków nie zabraknie, a niewykorzystane przez Was medykamenty wylądują w koszu.
  6. Jeżeli wizyta w Ośrodku Zdrowia jest konieczna, to w czasie przeprowadzanego wywiadu, „NIGDY NIE KŁAM LEKARZA” i nie zatajaj żadnych istotnych faktów, a w szczególności możliwego kontaktu z osobą chorą na chorobę COVID-19.
  7. Bieżące sprawy w Urzędzie Miasta i Gminy w Bodzentynie i Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Bodzentynie, załatwiajcie poprzez platformę e-PUAP, telefonicznie, mailowo lub listownie. Tylko w przypadkach nagłych i nie mogących czekać planujcie wizytę osobiście. Nie traktujcie tych ograniczeń jako złej woli ze strony pracowników urzędu, wynika to z wprowadzonych procedur bezpieczeństwa. Wszystkie osoby pracujące w UMiG są do Państwa dyspozycji, służą pomocą, wsparciem i niezbędnymi informacjami.
  8. Robiąc zakupy, ograniczajcie czas przebywania w sklepie i stosujcie się do zaleceń personelu. Dla bezpieczeństwa możecie dokonywać zamówień na produkty spożywcze, chemiczne i higieny osobistej poprzez kontakt telefoniczny, mailowy z wybranym sklepem. W ustalonym terminie, zakupy zostaną Wam przygotowane,     a czas przebywania w sklepie ograniczy się tylko do dokonania płatności i odbioru. Zapytaj swojego sprzedawcę, czy jest taka możliwość.
  9. Wszystkie niezbędne informacje, procedury, zalecenia, komunikaty, dotyczące koronawirusa SARS CoV-2 są dostępne na stronie www.bodzentyn.pl . W razie braku możliwości zapoznania się z tą formą przekazu, większość materiałów została przygotowana w postaci ulotek i plakatów, które są eksponowane na gminnych tablicach ogłoszeń i witrynach niektórych sklepów.
  10. Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, nie jesteście pewni co należy w danej sytuacji zrobić, potrzebujecie porady, zadzwońcie do Urzędu Miasta i Gminy w Bodzentynie, tel. 41/311 51 10, 41/311 55 11, a w sprawach pilnych na numer alarmowy, do gminnego koordynatora ds. koronawirusa SARS-CoV-2, tel. kom. 600 715 659.

Zastosowanie się do powyższych zaleceń jest najprostszym sposobem na uniknięcie choroby i ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Od naszego, wspólnego zachowania zależy dalszy rozwój wydarzeń na terenie gminy. Bez uświadomienia sobie skali niebezpieczeństwa, bez przestrzegania wprowadzonych ograniczeń i bez stosowania się do nakazanych zasad, żadne służby, nie tylko lokalne, krajowe czy światowe nie będą mogły skutecznie walczyć z zagrożeniem jakie nas dotyka. Prosimy, bądźcie odpowiedzialni i miejcie świadomość, że nie ma osób odpornych na koronawirusa, pewne jest natomiast, że każdy z nas może być potencjalnym zagrożeniem dla osób z którymi ma kontakt. Choroba jest już na terenie naszej gminy, a jej duże ognisko w niedalekiej odległości, dlatego zagrożeniem są nie tylko osoby powracające z zagranicy, które muszą poddać się obowiązkowej 14 dniowej kwarantannie lecz każdy z nas, również może być „niebezpieczny” z powodu możliwego kontaktu z zainfekowaną osobą. Jeśli jesteście na kwarantannie, bezwzględnie pozostańcie w deklarowanym miejscu izolacji. Takie zachowanie uchroni Was i waszych bliskich, a sąsiedzi będą wdzięczni za odpowiedzialną postawę i nienarażanie ich. Nie dajcie się uśpić informacjami, że sytuacja w Polsce stabilizuje się, że statystyki są dobre – tak nie jest. Jeśli dalej ktoś ma wątpliwości, czy zostać w domu, przestrzegać ograniczeń, czy może jednak trochę „poluzować” sobie, proszę aby włączył TV i obejrzał relacje z Włoch, Hiszpanii, Francji. W krajach tych system ochrony zdrowia załamał się i nie można już pomagać wszystkim potrzebującym. Lekarze są przemęczeni, a ze względu na brak sprzętu zmuszeni są podejmować trudne decyzje, komu dać szansę na przeżycie, a komu już nie pomagać. W Polsce wszystko jeszcze zależy od nas. Jeśli będziemy stosować się do zaleceń mamy szansę, jeśli zaś będziemy lekceważąco traktować zagrożenie nasza służba zdrowia nie da rady. Na dzień dzisiejszy sytuacja na terenie gminy Bodzentyn jest stabilna. Na obecnym etapie stan kadrowy umożliwia realizację prowadzonych działań. Dokonaliśmy niezbędnych zakupów środków ochrony osobistej, płynów dezynfekujących, mydła i materiałów do produkcji maseczek. Przygotowujemy się, do rozwinięcia miejsc kwarantanny zbiorowej. Dzięki dużemu zaangażowaniu pracowników MGOPS i wykonaniu przez nich w krótkim czasie tytanicznej pracy logistycznej (dowóz żywności, pakowanie, rozdzielanie, dystrybucja), żywność dla osób potrzebujących, które złożyły stosowny wniosek została w ciągu jednego dnia dowieziona pod wskazane adresy, bez konieczności osobistego jej odbioru. Operacja ta, była możliwa dzięki dużej pomocy żołnierzy z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, strażaków OSP Psary i wielu pracowników UMiG. Na bieżąco zaopatrujemy osoby na kwarantannie i pomagamy w robieniu zakupów osobom samotnym.

Z uwagi na ciągle rosnącą skalę potrzeb oraz mając świadomość, że sytuacja może się pogorszyć, prosimy o nawiązanie z nami współpracy i odpowiedź na poniższy apel MGZZK.

(-) Adam Kręcisz

Koordynator gminny ds.

koronawirusa SARS-CoV-2

Apel Miejsko – Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Bodzentynie

Samorząd gminy Bodzentyn poszukuje wolontariuszy i firm posiadających na stanie substancje dezynfekujące oraz środki ochrony osobistej w niezawyżonych cenach, lub mogących udzielić takiego wsparcia nieodpłatnie.

Dodatkowo, jeśli ktoś z Państwa chciałby pomóc i przekazać płyny dezynfekujące, maseczki, środki ochrony osobistej, materiał do uszycia masek ochronnych, koce, pościel (która zostanie wykorzystana w miejscach planowanej kwarantanny) chętnie przyjmiemy każde wsparcie. Obecnie mamy na stanie malejące zapasy takich środków. Na bieżąco dokonujemy niezbędnego zaopatrzenia i doposażenia doraźnego, złożyliśmy zamówienia hurtowe, jednak z uwagi na obecną sytuację większość produktów jest ciągle trudna do zdobycia, ceny ich lawinowo rosną, a i tak niekiedy są praktycznie nieosiągalne i termin realizacji zamówień w wielu przypadkach nieokreślony.

Ochrona naszych lekarzy, personelu SPZOZ, strażaków OSP, pracowników pomocy społecznej, wsparcie funkcjonariuszy Komisariatu Policji jest kluczowa dla naszego bezpieczeństwa w tym trudnym czasie. To oni muszą każdego dnia, często narażając swoje zdrowie a nawet życie pracować dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego i publicznego – chroniąc ich, chronimy siebie. Wspólnymi siłami starajmy się pomóc służbom zwalczyć zagrożenie koronawirusem.

Informujemy również, że wszystkim osobom, szczególnie niepełnosprawnym, seniorom i osobom samotnym zapewniamy wsparcie i niezbędną pomoc.

W przypadku chęci udzielenia pomocy, prosimy o kontakt telefoniczny z koordynatorem gminnym ds. koronawirusa SARS-CoV-2, dzwoniąc na nr tel. 600 715 659 .

Za wszelką pomoc DZIĘKUJEMY.

Źródło: inf. własna, bodzentyn.pl

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie, Koronawirus, Miejsko – Gminny Zespoł Zarządzania Kryzysowego w Bodzentynie, Gmina Bodzentyn