Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
180 dni na rejestrację lub zbycie samochodu używanego

180 dni na rejestrację lub zbycie samochodu używanego oraz zmiany dotyczące prawa jazdy

W związku z powielającymi się pytaniami dotyczącymi pracy Wydziału Komunikacji w Bodzentynie informujemy, że punkt ten został zamknięty przez Starostwo Powiatowe do odwołania i wszelkie sprawy związane z rejestracja lub wyrejestrowaniem samochodu należy kierować do Starostwa Powiatowego w Kielcach. Ważną informacją jest fakt wydłużenia terminu rejestracji samochodu sprowadzonego z terenu UE, zbycia lub nabycia samochodu z 30 do 180 dni. Termin został wydłużony w ramach specjalnej ustawy zwanej Tarczą Antykryzysową z dnia 31 marca 2020 r. Link do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Kielcach.

Dotychczas obowiązek rejestracji pojazdu używanego sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej miał każdy w terminie 30 dni od daty jego sprowadzenia do kraju. Termin dotyczył również konieczności zawiadomienia starosty o zbyciu lub nabyciu pojazdu samochodowego. Osoba, która nie dopilnowała obowiązku mogła liczyć się z karą od 200 do nawet 1000 złotych.

Na mocy ustawy z 31 marca 2020 r. termin ten został wydłużony do 180 dni. Nowe przepisy obowiązywać będą do 31 grudnia 2020 r. Zmiany mają związek z sytuacją epidemiologiczną w kraju i działaniami podjętymi w celu przeciwdziałania, zapobiegania i zmniejszeniem zagrożenia epidemiologicznego w Polsce. Dzięki wydłużonym terminom każdy powinien mieć wystarczającą ilość czasu na rejestrację pojazdu.

Przepisy obowiązują również samochody sprowadzone z UE oraz zbyte i nabyte nie później niż 30 dni przed dniem wprowadzenia specustawy z dnia 31.04.2020 r.

Zmiany dotyczące prawa jazdy, orzeczeń lekarskich oraz ważności pozwoleń czasowych i tablic rejestracyjnych

Nową propozycją jest wydłużenie terminów administracyjnych – m.in. dla posiadaczy pojazdów - informuje starosta kielecki. - Jeżeli upłynął termin ważności prawa jazdy, uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia okresowego czy badań lekarskich i psychologicznych do pracy na stanowisku kierowcy, na uzupełnienie tych braków mamy 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

- Jeżeli termin ważności pozwoleń czasowych i tablic rejestracyjnych upłynął w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, to mamy 14 dni na dopełnienie formalności licząc od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

W stanie epidemii lub okresie zagrożenia epidemicznego zawieszone zostają badania lekarskie i psychologiczne, a także została przedłużona ważność orzeczeń dla maszynistów i pracowników kolejowych. Wydłużony został także okres obowiązywania certyfikatów audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego o okres stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Nr telefonów dotyczacych Wydziału Komunikacji

  • Wydział Komunikacji i Transportu, Starostwo Powiatowe w Kielcach tel. 41 200 15 04
  • Starostowo Powiatowe w Kielcach tel. 41 200 12 00, 41 200 12 08

Źródła: https://www.powiat.kielce.pl/starostwo/aktualnosci/Wazna-informacja-dla-kierowcow-i-wlascicieli-aut/idn:7576.html,  https://www.powiat.kielce.pl/starostwo/aktualnosci/Dluzszy-termin-na-rejestracje-samochodow-uzywanych/idn:7571.htmlhttps://www.gov.pl/web/infrastruktura/wiecej-czasu-na-rejestracje-pojazdu-sprowadzonego-z-ue

Koronawirus, Starostwo Powiatowe w Kielcach, Wydział Komunikacji w Bodzentynie