Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Świętokrzyski Park Narodowy widok z psar

Od 20 kwietnia otwarte lasy, ŚPN oraz większa swoboda w sklepach i przemieszczaniu się

Od dziś (20.04.2020) na terenie całego kraju zostaje wprowadzony pierwszy etap "odmrażania gospodarki" i łagodzenia obostrzeń spowodowanych koronawirusem. Każdy etap dotyczy dwóch kategorii: działalności gospodarczej oraz życia społecznego. Rozporządzenie Rady Ministrów o częściowym znoszeniu ograniczeń odwołuje m.in.  zakaz przemieszczania się, zakaz wstępu do lasów, parków, skwerów oraz umożliwia osobą powyżej 13. roku życia samodzielne przemieszczanie się bez obecności osoby pełnoletniej.  

Rząd od poniedziałku 20 kwietnia umożliwił ponowne wejście do lasów, parków itp. lecz nadal w lasach na terenie naszego województwa obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.🔥🧯 W związku z tym apelujemy do Państwa o rozwagę i zachowanie zdrowego rozsądku podczas leśnych wędrówek.

Świetokrzyski Park Narodowy ponownie otwarty

spn otwarty  spn otwarty

Działalność gospodarcza – nowe zasady w handlu i usługach

Od poniedziałku 20 kwietnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie:

  • do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4.
  • w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni

Godziny dla seniorów nie będą obowiązywać w weekendy. Nadal w weekendy będą zamknięte wielkopowierzchniowe sklepy budowlane. 

Życie społeczne – otwarte lasy, rekreacja, starsza młodzież na ulicach bez dorosłych

  • Możliwe przemieszczanie w celach rekreacyjnych

Umożliwimy również przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Co to oznacza? Od 20 kwietnia będziesz mógł wejść do lasów, parków, skwerów, zieleńców, promenad, na bulwar oraz plaże. W lasach nie trzeba zasłaniać twarzy. Będziesz mógł również biegać czy jeździć na rowerze – jeśli od tego zależy Twoja kondycja psychiczna. Pamiętaj jednak, że przebywać na zewnątrz możesz tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego i zasłaniania twarzy!
Uwaga! Według rozporządzenia do odwołania zamknięte pozostają place zabaw, ogrody zoologiczne, ogrody jordanowskie w częściach, gdzie znajdują się place zabaw. Na terenach leśnych nie można korzystać z miejsc biwakowania, wiat, urządzeń przeznaczonych do zabawy dzieci.

- Do tej pory można było poruszać się w ściśle określonym celu np. do pracy, czy w celu załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego takich jak niezbędne zakupy, wykupienie lekarstw, wizyta u lekarza, opieka nad bliskimi itd. Te ograniczenia zostają zniesione, ale pozostaje m.in. zakaz zgromadzeń, czy nakaz zachowania odpowiedniej odległości między pieszymi, czy nakaz zasłaniania ust i nosa - rzecznik rządu Piotr Müller.

  • Kult religijny – 1 osoba na 15 m2

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

  • Osoby powyżej 13. roku życia na ulicy bez opieki dorosłego

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. 

Nadal w przestrzeni publicznej obowiązuje zasłanianie ust i nosa oraz 2-metrowy odstęp od innych osób. limity miejsc w publicznym transporcie zbiorowym, zakazane jest prowadzenie w galeriach handlowych działalności innej niż: spożywcza, kosmetyczna dotycząca artykułów toaletowych i środków czystości, wyrobów medycznych i farmaceutycznych, artykułów remontowo-budowlanych, prasy, artykułów dla zwierząt, paliw.

etap1 odmrażanie gospodarki etap1 odmrażanie gospodarki etap1 odmrażanie gospodarki etap1 odmrażanie gospodarki etap1 odmrażanie gospodarki etap1 odmrażanie gospodarki etap1 odmrażanie gospodarki

 

Świętokrzyski Park Narodowy, Koronawirus, Gmina Bodzentyn