Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Zabezpiecz swoje zwierzęta przed mrozem

Zabezpiecz swoje zwierzęta przed mrozem

Za nami bardzo zimny dzień, a prognozy pokazują, że w najbliższych dniach temperatura może spaść nawet do - 20°. Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, pokażmy naszym czworonogom, że i one mogą na nas liczyć w te mroźne dni. Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik jak pomóc przetrwać zwierzętom zimę. Czasem wystarczy naprawdę niewiele, aby pies czy kot bezpiecznie i w cieple spędził mroźnią noc i dzień. Zapoznajcie się z tekstem i pomóżcie swoim małym przyjaciołom. 

 

Zabezpiecz zwierzęta przed mrozem!

Drogi Właścicielu, Droga Właścicielko psa lub kota podwórkowego!

Pamiętaj, że zimą Twoje zwierzęta podwórkowe, które przebywają stale na dworze, potrzebują więcej wsparcia. Dla zwierząt podwórkowych śmiertelne są już temperatury od kilkunastu stopni poniżej zera. Zatroszczmy się o nie - zimowe zaniedbania mogą je kosztować zdrowie, a nawet życie!

Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
  • Jeśli trzymamy (oby nie!) psa na łańcuchu - ściągnijmy go, ewentualnie zamieńmy metalową część na pasek materiałowy lub skórzany. Metal zamarza, odmraża zwierzęciu kark.
  • Uszczelnijmy i ocieplmy budę styropianem. Ustawmy ją na kołkach, cegłach, palecie – nie bezpośrednio na ziemi. Wyściełajmy ją słomą lub sianem (najlepiej sprawdza się w zimie, gdyż nie chłonie wilgoci i zatrzymuje ciepło; koce czy kołdry bardzo szybko stają się wilgotne). Dobrym pomysłem jest zainstalowanie klapki w otworze wejściowym, będzie zabezpieczeniem przed silnym mrozem, wiatrem i opadami wpadającymi bezpośrednio do budy.
  • Zapewnijmy psom dodatkową dawkę ruchu. Pies nie może być na uwięzi dłużej niż 12 godzin, a długość łańcucha nie może być krótsza niż 3 metry. Zrezygnujmy z używania łańcuchów lub smyczy, które ograniczają poruszanie się zwierząt i zadbajmy, by były wypuszczane poza kojec.
  • Zadbajmy o podawanie zwierzętom większych, ciepłych i bardziej kalorycznych posiłków. Zimą warto dodać do pożywienia smalec, olej, mięso lub jajka. Zrezygnujmy z mokrej karmy, która zamarza, na rzecz suchej.
  • W okresie zimowym zwierzęta mają większe zapotrzebowanie na wodę - pamiętajmy więc o podawaniu im ciepłej/letniej wody, jej częstej wymianie i sprawdzaniu, czy nie zamarzła (warto dodać do niej kilka kropli oleju spożywczego). Nie wkładajmy miski z wodą do wnętrza budy.
  • Najlepszym rozwiązaniem podczas mroźnych dni i nocy jest zabranie zwierząt do ciepłego pomieszczenia w domu. Jeśli jednak nie możemy tego zrobić, pozwólmy psu i kotu wchodzić do stodoły, pomieszczenia gospodarczego, piwnicy czy garażu.
  • Sprawdzajmy nasze auta. Podczas srogich mrozów koty szukają ciepła w pobliżu samochodów. Można je wówczas spotkać na masce, na samym silniku czy w okolicach kół. Pamiętaj, aby przed uruchomieniem auta dokładnie je obejrzeć i wypłoszyć zwierzę.
  • REAGUJMY i nie przechodźmy obojętnie - długotrwałe przebywanie na zimnie powoduje obniżenie temperatury ciała, a w efekcie nawet śmierć zwierzęcia.

Niedopełnienie obowiązków utrzymania zwierząt zgodnie z Ustawą o Ochronie Zwierząt jest zagrożone karą grzywny do 100 tys. zł i/lub karą pozbawienia wolności do lat 3 (Art. 35 ust.1, ust.5 Ustawy o Ochronie Zwierząt).

 

Zabezpiecz swoje zwierzęta przed mrozem

Bodzentyn, Miasto i Gmina Bodzentyn, Pomoc dla potrzebujących