Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Wystawa „Anne Frank. Historia na dzień dzisiejszy” rozpoczyna cykl warsztatów w ZSP

„Wbrew wszystkiemu wierzę jeszcze, że ludzie są w głębi serca naprawdę dobrzy”

Dnia 22.09.2014 r. w budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Bodzentynie odbyło się pierwsze z serii kilku spotkań warsztatowych organizowanych w ramach projektu o Dawidzie Rubinowiczu. Warsztaty są efektem współpracy pani Krystyny Rachtan z dyrektorem Fundacji "Dom Pokoju" we Wrocławiu - panem Edwardem Skubiszem. Zostały zainaugurowane wystawą "Anne Frank. Historia na dzień dzisiejszy", z którą pracowała wcześniej młodzież m.in. ze szkół w Gniewkowie, Świebodzicach, Strzegomiu, Warszawie, Wrocławiu i Kielcach. Rozłożenie i instalacja 34 plansz były elementem integracji organizatorów z grupą uczniów klas Ia i Ib szkoły średniej, którzy zgłosili chęć uczestnictwa w projekcie.

Zajęcia rozpoczęły się od stworzenia tzw. "linii wiedzy" o Annie Frank. W zależności od poziomu wiedzy o bohaterce wystawy uczniowie zajmowali odpowiednią pozycję w linii, gdzie "punkt 0" oznaczał brak jakichkolwiek informacji, "punkt 10" pełną znajomość historii Anny. Uczniowie posiadający większą wiedzę dzielili się nią z rówieśnikami, informacje uzupełniał natomiast prowadzący - pan Edward Skubisz. Przedstawienie sylwetki Anny Frank było konieczne do świadomego zapoznania się z wystawą, co stanowiło kolejny element warsztatów.

Ścisłą pracę z poszczególnymi planszami poprzedziło jednak stworzenie mapy pokoleniowej. Uczniowie uwzględniali w niej swoje miejsce urodzenia, ale też miejscowości, w których na świat przyszli ich rodzice, dziadkowie, a nawet pradziadkowie. Wywołanie postaci tych ostatnich stało się bodźcem do smutnych refleksji nad czasem wojny, okupacji i Holocaustu. Uczniowie podzielili się z resztą grupy własnymi przemyśleniami, posiłkując się wybranymi zdjęciami z wystawy. Kolejno opisali oni fotografie, mówiąc dlaczego dana ilustracja zrobiła na nich wrażenie, czego uczy, przed czym przestrzega.

Wszyscy zgodnie doszli do wniosku, że czasy prześladowań były tragicznym okresem w historii i należy robić wszystko, aby nigdy nie doprowadzić do podobnej sytuacji (choć - co było podkreślane - historia wciąż się powtarza i nawet w dzisiejszych czasach nie trudno znaleźć na to przykłady). Zapobiegając warto zacząć od siebie i przyjąć postawę tolerancji - nie tylko rasowej. - Wszyscy bardzo zaprzyjaźniliśmy się z panem Edwardem. Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie - podsumowały spotkanie uczennice klasy Ia: Renata Marzec oraz Klaudia Lasek.

Wystawa trwała do 26.09.2014 r. Do tego czasu uczestnicy warsztatów pod opieką pani Krystyny Rachtan i pani Agnieszki Łapki poprowadzili zajęcia dla swoich rówieśników ze szkoły średniej. Kolejne spotkanie z panem Edwardem Skubiszem oparte na bezpośrednio na Dzienniku Dawida Rubinowicza odbędzie się w połowie listopada.

Źródło: ZSP Bodzentyn/inf. własna