Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Otwarcie sportowej strzelnicy pneumatycznej w ZSP nr 1 w Bodzentynie

6 listopada 2015 r. nastąpiło oficjalne otwarcie sportowej strzelnicy pneumatycznej mieszczącej się budynku ZSP Nr 1 w Bodzentynie. Jedną z największych sal lekcyjnych, mieszczącą się na III piętrze, przystosowano na potrzebę prowadzenia zajęć ratowniczo-strzeleckich dla klas o profilu policyjno-prawnym oraz na treningi klubu sportowego ULKS „Jodła” Bodzentyn działającego w  szkole.

Na godzinę przed zaplanowanymi uroczystościami młodzież naszej szkoły uczestniczyła w wyjątkowym pokazie przygotowanym przez pracowników Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach- p. Dariusza Chatysa - nadkomisarza wydziału kadr i szkolenia, p. Tomasza Makucha – komisarza wydziału prewencji oraz p. Pawła Gromniaka – młodszego inspektora  wydziału prewencji.    Uczniowie mieli niepowtarzalną okazję  obejrzenia kilkunastu rodzajów broni oraz wysłuchania prelekcji dotyczącej posługiwania się nią w zawodzie policjanta oraz procedur rekrutacji do policji.  

O godzinie 14.00 rozpoczęły się główne uroczystości związane z otwarciem strzelnicy. Ten dzień był wyjątkowym wydarzeniem w życiu szkoły ponieważ Władze naszego Organu Prowadzącego: p. Michała Godowskiego- Starostę Kieleckiego, p.  Józefa Szczepańczyka - Członka Zarządu,  p. Teresę Dzik – Kierownika Zespołu ds. edukacji oraz p. Wiesława Pióro – Inspektora zespołu ds. zarządzania kryzysowego i bezpieczeństwa. Swoją obecnością zaszczyciło nas Prezydium Ligii Obrony Kraju: p. Tadeusz Jóźwik - Prezes Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego, p. Włodzimierz Mondziuk - W-ce Prezes. Dyrektor Biura Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego oraz p. Kazimierz Lewandowski. Gościliśmy również przedstawiciela Urzędu Marszałkowskiego: p .Leszka Wnętrzaka - Kierownika Oddziału Kultury Fizycznej i Turystyki Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki  oraz p. Ryszarda Tuśnia- byłego zawodnika ULKS „Jodła” Bodzentyn i Radnego MiG Bodzentyn.

Po powitaniu dyrektora Szkoły p. Dariusza Kasprowicza, który przedstawił cel tego wyjątkowego spotkania, głos zabrała uczennica klasy IIIa, zawodniczka klubu ULKS „Jodła” Bodzentyn – Anna Pankowska, która w skrócie przedstawiła tradycje szkoły związane ze sportami strzeleckimi i obronnymi. Następnie wystąpił Pan Starosta Michał Godowski, który przyznał, że do tej pory nie znał tak bogatej historii i tradycji sportowych szkoły oraz wyraził swoją radość ze zrealizowanego przedsięwzięcia, którym jest utworzenie pneumatycznej strzelnicy sportowej w szkole.

Po przemówieniach przyszedł czas na jej prezentację oraz  pokaz umiejętności  strzeleckich w wykonaniu uczniów szkoły i jednocześnie zawodników klubu ULKS „Jodła” Bodzentyn – Annę Pankowską, Ernesta Niemaszewskiego i Adama Pochecia. Piękna, sześciostanowiskowa strzelnica powstała dzięki środkom finansowym pozyskanym ze Starostwa Powiatowego w Kielcach oraz dzięki pracy i współfinansowaniu części kosztów przez p. Ryszarda Tuśnia. Ogromny wkład przy jej powstaniu należał również do Dyrektora Szkoły p. Dariusza Kasprowicza, p. Jana Świderskiego oraz p. Marcina Lesisza i p. Magdalena Tusień-Kuzkę, którzy zadbali o zakup niezbędnych materiałów do jej wykonania i wyposażenia.  Następnie  nadszedł czas na turniej strzelecki przygotowany przez nauczycieli wychowania fizycznego szkoły oraz instruktorów strzelectwa- p. Magdalenę Tusień-Kuzkę i p. Marcina Lesisza. Zaplanowane konkurencje obejmowały strzelanie do balonów oraz puszek z pneumatycznej broni krótkiej zakupionej na potrzeby planowanych zajęć oraz broni długiej, która służyła do treningów zawodników klubu „Jodła”. Po ponadgodzinnej rywalizacji „Puchar dla Najlepszego Strzelca” otrzymał p. Kazimierz Lewandowski z LOK w Kielcach, II miejsce zdobył p. Michał Godowski- Starosta Kielecki, natomiast III miejsce wywalczył p. Leszek Wnętrzak z Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach.

Po zakończonej rywalizacji, w której uczestniczyło 10 zaproszonych gości, przyszedł czas na poczęstunek przygotowany przez uczennice klas pierwszych oraz kl. IIb. W przemiłej atmosferze prowadzono rozmowy odnośnie budowy nowoczesnej strzelnicy otwartej mieszczącej się przy szkole. Pomoc w przeprowadzeniu inwestycji zadeklarował nie tylko Organ Prowadzący Szkołę- Starostwo Powiatowe w Kielcach, lecz także przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego oraz Prezydium Ligii Obrony Kraju w Kielcach.

Mamy nadzieję, że otwarcie sportowej strzelnicy pneumatycznej w naszej szkole przyczyni się do jej promocji w środowisku lokalnym oraz zachęci młodzież do podjęcia nauki w ZSP Nr 1 w Bodzentynie. Planujemy udostępnienie strzelnicy osobom spoza szkoły oraz uczniom gimnazjum, którzy w przyszłości mogliby trenować w klubie ULKS „Jodła” Bodzentyn.

Opracowanie: M. Tusień-Kuzka    zdjęcia: M. Michta