Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn

Bodzentyńska szkoła średnia z własnym hymnem.

To już 100 lat odkąd Liceum w Bodzentynie szkoli młodzież i przygotowuje ich do wejścia w dorosłe życie. Tegoroczne obchody są wyjątkowe i w związku z tym przez cały rok odbędzie się wiele wydarzeń uświęcających ten wspaniały jubileusz. Pierwsze uroczystości odbyły się 19 marca  2018 roku, gdzie społeczność liceum świętowała  Dzień Patrona Szkoły – Józefa Szermentowskiego. Po raz pierwszy w historii mury szkoły średniej w Bodzentynie usłyszały oficjalny hymn szkoły w wykonaniu uczennicy klasy Ia Wiktorii Michty oraz nauczyciela j. angielskiego w PZS w Bodzentynie Roberta Kozieła. 

Utwór powstał na przełomie lutego i marca tego roku w celu uświetnienia  setnego jubileuszu naszej szkoły, oddania jej szacunku, podkreślenia roli jaką pełni w środowisku oraz oddania czci założycielom i wielu pokoleniom pracowników i absolwentów.

Słowa do hymnu napisała  Anna Zielińska – Brudek,  a muzykę skomponował  Robert Kozieł.

Pani Anna Zielińska – Brudek  poetka, była policjantka w stopniu podinspektora i dziennikarka w ,,Słowie Podlasia” oraz w ,,Tygodniku Nadwiślańskim” . Jest autorką czterech tomików poezji: ,,Gorzkie Owoce”, ,,Tymczasowi”, ,,W oknie zaufania”, ,,Ugina się dzień” i nagrodzonego opowiadania ,,Pokonać strach przed śmiercią” oraz współautorką książki ,,Duszpasterstwo policyjne” . Pani Anna napisała również słowa do pierwszej w kraju ,,Kolędy od policjantów” do której muzykę skomponował Romuald Lipko.

Robert Kozieł odniósł wiele sukcesów w dziedzinie muzyki. Wielokrotnie uczestniczył w warsztatach artystycznych  prowadzonych przez wykładowców z Akademii Muzycznych w Katowicach                       i w Warszawie. Biorąc udział w licznych  przeglądach i festiwalach prezentował głównie własne kompozycje. Najważniejsze wydarzenia muzyczne w których brał udział to: XXVI Festiwal Piosenki Polskiej  w Opolu, XXIV Festiwal Piosenki  Radzieckiej w Zielonej Górze, I Festiwal Piosenki Polskiej w Witebsku. Pracował jako muzyk w Zespole Estradowym Warszawskiego Okręgu Wojskowego ,,Desant”  i w Estradzie Świętokrzyskiej w Kielcach. Przez wiele lat współpracował z wieloma znanymi twórcami m.in. Tomaszem Kordeuszem, Markiem Terczem i Wojciechem Zielińskim. Pracował również z muzykami grającymi obecnie w takich grupach jak: ,,Bajm” i ,,Mafia”.

Tworząc utwór autorzy mieli na względzie to, aby nostalgiczna, wpadająca w ucho i zarazem energiczna muzyka współgrała ze wzniosłym  i wymownym tekstem.

Poniżej zamieszczamy tekst utworu, który wkrótce zostanie nagrany w warunkach studyjnych.

    

MOWA OJCZYSTA JEST TU

Mowa ojczysta jest tu,

w bodzentyńskiej szkole.

Zaśpiewamy o niej

sprawdzając obecność

bicia serc i spełnień.

Dni utkanych słońcem.

W kałamarzu wspomnień

zanurzonych w atramencie

nasze czyste słowa

widzą dziś i wczoraj.

Drogą są jak my,

zostawiają blasku ślad.

Ref: Strojne progi młodością

otulają ściany zamku,

wraz z warkoczem rzeki.

My się zmieniamy,

a niebo to samo,  prawdziwe.

Kołysze i układa historię.

Nasza szkoła mieszka w nas,

jak Święty Krzyż podaje ręce,

by nie błądzić, nawet w snach.

To nie koniec pieśni tej,

w  obrazach naszych pragnień

rodzi się ciepło rodzinnej ziemi.

Ref: Strojne progi młodością…