Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Wkrótce na Łysicy powstanie wieża widokowa

Na Łysicy powstanie wieża widokowa

W ostatnim czasie Świętokrzyski Park Narodowy bardzo mocno inwestuje w rozbudowę infrastruktury turystycznej oraz rozwiązań technologicznych, które mają ułatwić poruszanie się po Parku turystom. Już na początku 2021 roku udało się uruchomić sprzedaż online biletów wstępu do ŚPN, a na najbliższe miesiące planowana jest rozbudowa wejścia na ścieżkę edukacyjną w Świętej Katarzynie oraz ogłoszenie konkursu na koncepcję budowy wieży widokowej na najwyższym szczycie Gór Świętokrzyskich - Łysicy, należącej do Korony Gór Polski. Warto podkreślić, że budowa wieży widokowej będzie współfinansowana ze środków Miasta i Gminy Bodzentyn.

Świętokrzyski Park Narodowy dla gminy Bodzentyn jest silnym i ważnym partnerem, z którym współpraca układa się niemal wzorowo. Przykładem na to jest jedyna w swoim rodzaju ścieżka rowerowa, która prowadzi przez Park Narodowy łącząc Świętą Katarzynę z Bodzentynie, przez Podgórze. 

Wiele osób odwiedzających najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich jest zawiedzionych widokiem jaki można, a raczej nie można stamtąd podziwiać. Z roku na rok lasy coraz bardziej zasłaniają panoramę jaka roztacza się na północną część województwa. Rozwiązaniem tego problemu ma być wieża widokowa, która z pewnością wynagrodzi turystom trud wspinaczki na Łysicę.  Budowa obiektu widokowego na szczycie Łysogór dodatkowo ograniczy penetracje gołoborza przez turystów, będzie pełnić funkcje edukacyjne oraz pozwoli na obserwację w celach przeciwpożarowych i przyrodniczych. Warto wspomnieć, że przy sprzyjających warunkach z nowopowstałej wieży widokowej będzie możliwa obserwacja Tatr. 

– W 2021 oraz 2022 roku Świętokrzyski Park Narodowy planuje opracować projekt koncepcyjny, a jeżeli wystarczy środków finansowych również projekt budowlany dla wieży. Rozważamy ogłoszenie zamówienia publicznego na to zadanie w formie konkursu architektonicznego – mówi Arkadiusz Adamczyk - kierownik działu udostępniania parku i edukacji Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Wzniesienie wieży widokowej na Łysicy może kosztować Park około 3-4 milionów złotych. Projektowanie ma zakończyć się najpóźniej w 2022 roku. Inwestycja została wpisana do Obszaru Strategicznej Interwencji „Góry Świętokrzyskie” w projekcie „Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego 2030+”. Na wsparcie finansowe w budowie Świętokrzyski Park Narodowy może liczyć na Samorząd Miasta i Gminy Bodzentyn. 

Powstaniu wieży na wierzchołku Gór Świętokrzyskich będzie nie lada atrakcją zarówno dla turystów jak również mieszkańców naszego regionu. Dzięki tej inwestycji możemy liczyć na wzrost atrakcyjności regionu pod względem turystycznym co przełoży się bezpośrednio na wzrost zainteresowania się noclegami na terenie całej gminy Bodzentyn. Licznie przyjeżdzający do nas turyści będą poszukiwać innych atrakcji, rozrywek oraz miejsc odpoczynku i posilenia się co znacząco może pobudzić naszą przedsiębiorczość i otworzyć nowe możliwości dla mieszkańców.

Przykładowa wizualizacja wieży widokowej prezentowanej przez Świętokrzyski Park Narodowy:

 Wieża widokowa na Łysicy

Źródło: PAP/wkielcach.info/inf. własna

Świętokrzyski Park Narodowy, Święta Katarzyna, Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie, Łysica