Skip to main content
Partonat Burmistrza MiG Bodzentyn
Lorem ipsum dolor sit amet
4  osoby
Zakażone koronawirusem z gminy Bodzentyn
20 wrzesień 2021

Babie Lato przy Świetlicy Wiejskiej w Wilkowie

Piknik Babie Lato to kolejny festyn rodzinny w naszej gminie organizowany przez Koło Gospodyń Wiejskich Psarzaneczki. Tym razem mieszkanki Psar zapraszają nas do Wilkowa, gdzie w niedzielę 26 września 2021 roku przy Świetlicy Wiejskiej będzie okazja skorzystać z darmowych atrakcji dla dzieci, zjeść pieczoną kiełbaskę z ogniska, posłuchać występów artystycznych czy skosztować popcornu i waty cukrowej. Wydarzenie organizowane jest w ramach Narodowego Programu Szczepień. W związku z tym chętni uczestnicy pikniku będą mieli możliwość skorzystania z jednej dawki szczepionki przeciwko COVID-19. Gorąco zachęcamy do udziału w wydarzeniu i wspólnej zabawy. 

12 lipiec 2021

Ile osób zaszczepiło się w Mieście i Gminie Bodzentyn? Sprawdzamy!

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce rozpoczęły się w kwietniu 2021 roku. 12 kwietnia ruszył tzw. elastyczny harmonogram szczepień przeciwko koronawirusowi, a jako pierwsi zaszczepić mogli się seniorzy. W Bodzentynie pierwsze szczepienia odbyły się z początkiem maja. Zanim jednak przejdziemy do podsumowania wyników szczepień mieszkańców Miasta i Gminy Bodzentyn warto wspomnieć o tym, że w całym kraju na dzień 10 lipca 2021 roku liczba zaszczepionych osób wyniosła 31 004 510, w tym pierwszą dawką 17 315 918 oraz w pełni zaszczepionych zostało 14 727 053 osób. A jak to wygląda w gminie Bodzentyn?

11 lipiec 2021

Wolne terminy na wakacyjne szczepienia w gminie Bodzentyn

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bodzentynie informuje, że w ubiegłym tygodniu placówka otrzymała 200 sztuk szczepionki Johnson&Johnson. Ponadto dostępne są również wolne terminy na szczepienia preparatem firmy Pfizer. Jeśli chcesz się zaszczepić skontaktuj się bezpośrednio z punktem szczepień powszechnych w Ośrodku Zdrowia w Bodzentynie. Zadzwoń pod nr telefonu +41 312 02 00 – czynny w dni robocze w godz. 7.30 – 14.00.

08 maj 2021

23, 25, 29 i 30 maja zaszczep się w Ośrodku Zdrowia w Bodzentynie

Samodzielny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bodzentynie informuje, że 23, 25, 29 i 30 maja 2021 r. będzie można zaszczepić się przeciw COVID-19 w punkcie szczepień w Bodzentynie przy ulicy Ogrodowej 2. Aby wziąć udział w szczepieniu konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod bezpośrednim nr telefonu 532 409 665 lub 532 405 492 – czynny w dni robocze w godz. 8.00 – 18.00, oraz tel. 41 312 02 00 – czynny w dni robocze w godz. 7.30 – 14.00. 23 i 30 maja dostępna będzie szczepionka Johnson & Johnson, 29 maja - Pfizer, natomiast 25 maja - AstraZeneca. W szczepieniu mogą wziąć udział wszystkie osoby powyżej 18 roku życia. 

25 styczeń 2021

SPZOZ Bodzentyn: do marca brak wolnych terminów na szczepienia przeciw COVID-19

Szczepienia na terenie Miasta i Gminy w Bodzentynie cieszą się sporym zainteresowaniem. Niestety ilość szczepionek jakie zostają dostarczane do Ośrodków Zdrowia jest zbyt mała, aby można było szybko zaszczepić wszystkich chętnych. W związku z licznymi zapytaniami ze strony mieszkańców uprzejmie wyjaśniamy, iż do końca marca br. nie ma wolnych terminów na szczepienia przeciw COVID-19. Spowodowane jest to ograniczeniami w dostępie do szczepionek oraz zmian w harmonogramie dostaw szczepionek przez firmę Pfizer. Punkty szczepień takie jak nasz w Bodzentynie otrzymują tylko 30 dawek szczepionki na tydzień. Mieszkańców w wieku 70+ na terenie naszej gminy jest 1358 osób. Dostawy szczepionek na razie są zagwarantowane tylko do końca marca.

14 styczeń 2021

Szczepienia przeciw COVID-19 w gminie Bodzentyn

Jutro 15 stycznia 2021 r. ruszają pierwsze zapisy na szczepionkę przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 rok życia. Tydzień później, 22 stycznia rozpocznie się rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 70 lat. Same szczepienia rozpoczną się 25 stycznia 2021 r. tylko dla zarejestrowanych seniorów. Szczepienia wykonywać będzie można tylko w jednej placówce na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn jaką jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bodzentynie, ul. Ogrodowa 2.

21 grudzień 2020

Apel i list otwarty Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych

Na prośbę Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bodzentynie publikujemy apel i list otwarty Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych skierowany do: Andrzeja Dudy - Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, Mateusza Morawieckiego - Prezesa Rady Ministrów, Adama Niedzielskiego - Ministra Zdrowia, Grzegorza Cessaka - Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz do wiadomości: Sejmu RP i Senatu RP. 

01 październik 2020

Sobotnie wydarzenie w Gminie Bodzentyn - odwołane⚠️

Zaplanowane na sobotę 3 pażdziernika 2020 roku wydarzenia - IV Dyktando Gwarowe oraz zebranie dla mieszkańców Bodzentyna - nie odbędą się. Taką decyzję podjął Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba. Powodem jest włączenie powiatu kieleckiego do tzw. "Strefy Żółtej" oraz troska o Państwa bezpieczeństwo. O nowych terminach będziemy informować na bieżąco. Niżej treść oświadczenia Burmistrza MiG Bodzentyn. 

01 październik 2020

Zmiana trybu obsługi interesantów w UMiG Bodzentyn i PUK Bodzentyn z powodu koronawirusa

W związku z potwierdzonym przypadkiem koronawirusa u jednego z pracowników Urzędu Miasta i Gminy w Bodzentynie załatwianie spraw urzędowych przez pewien czas będzie odbywać się głównie telefonicznie. Wyjątkiem będą osoby zakwalifikowane do obsługi bezpośredniej.  Osoby zainteresowane załatwieniem sprawy w UMiG Bodzentyn proszone są o kontakt telefoniczny pod nr. 41/3115 51 10, 41/3115 55 11, za pomocą poczty elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz przez ePUAP jak również tradycyjną pocztą. Z pracy zdalnej powraca biuro Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Bodzentynie. Biorąc jednak pod uwagę obowiązujący na terenie kraju stan epidemii, zachęcamy do kontaktu telefonicznego oraz drogą elektroniczną z biurem obsługi klienta: tel.: 41 311 54 01, 661 504 809; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Więcej informacji o utrudnieniach i możliwych formach kontaktu na grafikce poniżej. 

27 lipiec 2020

Wracają ograniczenia w UMiG Bodzentyn w związku z COVID - 19

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie w związku ze wzrostem zachorowań na koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadza drobne ograniczenia mające na celu zminimalizowanie ryzyka zarażenia się koronawirusem na terenie urzędu. Informujemy, że od 28 lipca 2020 roku, zostają wprowadzone zwiększone środki ostrożności przy załatwianiu interesantów. Oto ograniczenia jakie czekają na osoby chcące załatwić coś w "gminie".

02 czerwiec 2020

2 kolejne przypadki COVID-19 w gminie Bodzentyn

Wczoraj (01.06.20) do Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn dotarła wiadomość z Sanepidu o co najmniej dwóch kolejnych potwierdzonych przypadkach COVID-19 na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn. W związku z tym, że w Starachowicach powstało kolejne duże ognisko choroby, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności, noszenie maseczek i rękawiczek w sklepach, autobusach czy kościołach i dokładne mycie rąk. Poniżej komunikat Gminnego Koordynatora ds. koronawirusa. Niestety wraz z mniejszą liczbą zakazów i ograniczeń nie maleje liczba osób zakażonych koronawirusem. Wręcz przeciwnie, liczby pokazują dni, w których zakażeń jest więcej niż wcześniej. 

31 maj 2020

Zmiana terminu Uroczystości Wykusowych 2020

Z końcem maja Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej PONURY-NURT opublikowały list, w którym informują o przeniesieniu Uroczystości Wykusowych na 12-13 września 2020 roku. Początkowo wydarzenie to miało się odbyć 13 czerwca. Powodem zmiany terminu dorocznej Uroczystości są wprowadzone ograniczenia związanych z COVID-19 dla wydarzeń kulturalnych oraz patriotycznych. Pomimo ostatnich zmian w przepisach, które dają pewną swobodę, nadal nie jest możliwe przeprowadzenia Uroczystości Wykusowych zgodnie z programem do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Pełna treść listu poniżej. 

10 maj 2020

Wypożyczalnia książek w Bodzentynie ponownie otwarta od 11 maja

Każdy z nas z utęsknieniem czeka na powrót do normalności i życia sprzed koronawirusa. Niestety nie jest możliwe, aby z dnia na dzień wszystko wokół nas zaczęło funkcjonować jak kiedyś. Mimo to powoli odczuwamy zmiany, które prowadzą nas w dobrym kierunku. Jedną z tych zmian jest otwarcie wypożyczalni w Miejsko - Gminnej Bibliotece Publicznej w Bodzentynie. Ponowna szansa na wypożyczenie książek będzie możliwa już od poniedziałku 11 maja. Wypożyczalnia będzie otwarta od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 13:00. W kolejnych tygodniach planowane jest stopniowe wydłużenie jej otwarcia, aż do powrotu do normalnego 8 godzinnego trybu pracy. Zanim jednak udacie się do wypożyczalni koniecznie zapoznajcie się z zasadami obowiązującym na terenie biblioteki.  

05 maj 2020

Przedszkola, punkty i oddziały przedszkolne na terenie gminy Bodzentyn nadal zamknięte

Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn Andrzej Jarosiński poinformował dziś, że mimo umożliwienia przez rząd otwarcia przedszkoli oraz żłobków, władze gminy podjęły decyzje o dalszym zamknięciu placówek na terenie gminy Bodzentyn. O wznowieniu pracy przedszkoli, punktów i oddziałów przedszkolnych Samorząd poinformuje mieszkańców gminy z trzydniowym wyprzedzeniem. Decyzja ta została podjęta w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci w porozumieniu i po konsultacjach z dyrektorami placówek. Treść oświadczenia znajdą Państwo poniżej. 

24 kwiecień 2020

Fontanny na Rynku Górnym wyłączone do odwołania

Niestety koronawirus spowodował, że fontanny na Rynku Górnym w Bodzentynie nie zostaną na razie uruchomione. Dokładna data ponownego włączenia fontann nie jest znana ponieważ związane jest to z sytuacja epidemiologiczną w kraju. O wstrzymaniu uruchomienia ich do odwołania zdecydował Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn opierając się na zaleceniach od Głównego Inspektora Sanitarnego. Obiekty takie jak fontanny w trakcie działania wytwarzają aerozol wodno - powietrzny, który może stanowić dodatkowy nośnik cząsteczek wirusa COVID-19.

23 kwiecień 2020

Od soboty zostaną otwarte targowiska na terenie Bodzentyna

Podczas czwartkowego spotkania w Urzędzie Miasta i Gminy Bodzentyn pomiędzy inkasentami, a władzami gminy, podjęto decyzje o wznowieniu handlu na targowiskach na terenie Bodzentyna. Sprzedaż będzie możliwa zarówno na Małym Placu Targowym (Pasieka) jak również na dużym (Plac Targowy obok Orlenu) , gdzie już w najbliższą sobotę odbędzie się pierwszy targ od momentu wprowadzenia ograniczeń dla targowisk. Osoby przebywające na targowiskach mają obowiązek stosować się do zasad bezpieczeństwa obowiązujących w całym kraju (np. obowiązku zasłaniania ust i nosa czy zachowanie bezpiecznej odległości) oraz zasad przedstawionych w dalszej części artykułu. Prosimy podejść do sytuacji z rozwagą i przestrzegać zasad, ponieważ targowiska będą sprawdzane i jeśli dojdzie do łamania niżej przedstawionych zasad będą wyciągane konsekwencje. Uwaga! Nieprzestrzeganie zasad będzie skutkowało usunięciem z targowiska. 

20 kwiecień 2020

Od 20 kwietnia otwarte lasy, ŚPN oraz większa swoboda w sklepach i przemieszczaniu się

Od dziś (20.04.2020) na terenie całego kraju zostaje wprowadzony pierwszy etap "odmrażania gospodarki" i łagodzenia obostrzeń spowodowanych koronawirusem. Każdy etap dotyczy dwóch kategorii: działalności gospodarczej oraz życia społecznego. Rozporządzenie Rady Ministrów o częściowym znoszeniu ograniczeń odwołuje m.in.  zakaz przemieszczania się, zakaz wstępu do lasów, parków, skwerów oraz umożliwia osobą powyżej 13. roku życia samodzielne przemieszczanie się bez obecności osoby pełnoletniej.  

17 kwiecień 2020

180 dni na rejestrację lub zbycie samochodu używanego oraz zmiany dotyczące prawa jazdy

W związku z powielającymi się pytaniami dotyczącymi pracy Wydziału Komunikacji w Bodzentynie informujemy, że punkt ten został zamknięty przez Starostwo Powiatowe do odwołania i wszelkie sprawy związane z rejestracja lub wyrejestrowaniem samochodu należy kierować do Starostwa Powiatowego w Kielcach. Ważną informacją jest fakt wydłużenia terminu rejestracji samochodu sprowadzonego z terenu UE, zbycia lub nabycia samochodu z 30 do 180 dni. Termin został wydłużony w ramach specjalnej ustawy zwanej Tarczą Antykryzysową z dnia 31 marca 2020 r. Link do Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Kielcach.

15 kwiecień 2020

Od 16 kwietnia do odwołania obowiązek zasłaniania ust i nosa

Na dzień przed wprowadzeniem obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, Ministerstwo Zdrowia wydało ostateczną wersję rozporządzenia regulującego nowe przepisy. W projekcie znajdziemy informację o tym, że od 16 kwietnia do odwołania rząd nakłada na obywateli obowiązek zakrywania ust i nosa przy użyciu maseczek, szali, części garderoby, przyłbic lub innego rodzaju masek itp. Nowy obowiązek będzie dotyczyć również zbiorowego transportu publicznego jak również prywatnych samochodów, wewnątrz których znajdują się osoby nie zamieszkujące ze sobą.

09 kwiecień 2020

Obostrzenia związane z Koronawirusem COVID-19 przedłużone

Dziś na specjalnej konferencji prasowej Premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o przedłużeniu wszystkich dotychczasowych zasad bezpieczeństwa. Oznacza to, że obostrzenia dotyczące kościołów i sklepów obowiązywać będą również podczas zbliżających się świąt wielkanocnych. Dodatkowo od 16 kwietnia wprowadzony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Zmianie ulegają również terminy egzaminów ósmoklasisty oraz matur. Poniżej pełna lista przedłużonych obostrzeń. 

08 kwiecień 2020

Triduum Paschalne w kościele parafialnym w Bodzentynie

Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna Święte Triduum Paschalne, podczas którego będziemy wspominać mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym roku Święta Wielkanocne będą smutniejsze niż zwykle. Obostrzenia spowodowane koronawirusem ograniczają możliwość uczestniczenia wiernych we mszach. Wyjątkowo w tym roku w gminie Bodzentyn jak i całym kraju zabraknie również święcenia pokarmów w kościołach oraz niedzielnej procesji rezurekcyjnej. Przypominamy, że w kościele jednocześnie może przebywać maksymalnie pięcioro wiernych. 

07 kwiecień 2020

#BrawaDlaWas! Bodzentyn podziękował służbie zdrowia - zdjęcia i wideo

Urzędnicy z Bodzentyna w imieniu swoim oraz mieszkańców gminy licznie dołączyli do akcji #BrawaDlaWas i wspólnie podziękowali pracownikom służby zdrowia za ich heroiczną walkę z koronawirusem. Dzień akcji był nieprzypadkowy, ponieważ we wtorek 7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia oraz rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Tego dnia o 13:00 na balkonach i w oknach stanęli ludzie, którzy chcieli symbolicznymi brawami podziękować i nagrodzić lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarki, salowe, farmaceutów oraz wszystkie osoby walczące z epidemią COVID-19 za ich walkę i ogromne poświęcenie. Tym drobnym gestem pokazaliśmy im, że mają nasze wsparcie i wdzięczność w tych szczególnie trudnych czasach. Zobaczcie nasze wideo i zdjęcia jak pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Bodzentyn pod kierownictwem burmistrza Dariusza Skiby dziękowali służbie zdrowia. 

05 kwiecień 2020

Gmina Bodzentyn walczy o 70 tyś. na sprzęt do nauki zdalnej

Nauczanie w dobie koronawirusa jest niezwykle trudne. Polski system edukacji nie jest odpowiednio przygotowany do prowadzenia zajęć zdalnie. Zarówno dzieci jak i nauczyciele często borykają się z brakiem odpowiedniego sprzętu i mają ograniczony dostęp do szybkiego internetu, który jest niezbędny w prowadzeniu masowego nauczania online. Polski rząd przygotował pomoc w wysokości 186 milionów złotych do podziału między samorządy na zakup sprzętu do nauki zdalnej. Nasza gmina podjęła starania o blisko 70 tysięcy złotych, co przełoży się na zakup około 35 laptopów lub 70 - 75 tabletów. Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, pomoc trafi do najbardziej potrzebujących uczniów oraz nauczycieli z terenu Miasta i Gminy Bodzentyn na zasadzie wypożyczenia przez dyrektorów szkół na okres trwania nauczania zdalnego.

03 kwiecień 2020

Świętokrzyski Park Narodowy zamknięty dla turystów (aktualizacja 03.04.20)

Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego Jan Reklewski informuje, że od dnia 3 kwietnia 2020 roku do odwołana teren ŚPN zostaje zamknięty i niedostępny dla osób odwiedzających go w celach edukacyjnych, kulturowych, rekreacyjnych, sportowych, zarobkowych oraz artystycznych (filmowanie, fotografowanie). Zarządzenie dotyczy również mieszkańców gmin położonych w granicach Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz gmin graniczących z parkiem narodowym. Zakazem zostają również objęte tymczasowo Lasy Państwowe. Decyzja wymuszona jest zaleceniami rządu i obostrzeniami związanymi z szerzącą się epidemią koronawirusa w Polsce. Niżej dostępne oficjalne pismo w tej sprawie. 

03 kwiecień 2020

Koronawirus potwierdzony w sumie u 4 mieszkańców Gminy Bodzentyn

Wczoraj w nocy zostały potwierdzone dwa kolejne przypadki koronawirusa u mieszańców gminy Bodzentyn. W sumie w gminie są już 4 potwierdzone przypadki zakażenia wirusem. Dwie kolejne osoby przechodzą COVID-19 bezobjawowo i mają się dobrze. Ich zakażenie jak pozostałych pacjentów z gminy związane jest z sytuacją w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku - Kam. Przypominamy, że najlepszą ochroną przed koronawirusem jest częste mycie rąk oraz niewychodzenie z domu. Warto wiedzieć, że niektóre osoby po zarażeniu się koronawirusem nie rozwijają żadnych objawów i mogą nawet nie wiedzieć, że są nosicelami wirusa. Prosimy #zostańWdomu i przestrzegaj zasad. 

02 kwiecień 2020

Rozkład jazdy w czasie pandemii - Wilkosz-Bus

Nasz lokalny przewoźnik Wilkosz-Bus przygotował na czas pandemii specjalny rozkład jazdy busów na trasach Bodzentyn - Kielce oraz Bodzentyn - Skarżysko - Kamienna. Poniższe rozkłady będą obowiązywać do odwołania lub kolejnej zmiany. Jednocześnie przypominamy o zachowaniu odstępów między podróżującymi w busach oraz ograniczeniach w liczbie przewożonych osób. 

02 kwiecień 2020

Uwaga na telefony z nr zastrzeżonego do mieszkańców MiG Bodzentyn

Dochodzą do nas wiadomości, że ktoś dzwoni z numeru zastrzeżonego do osób poniżej 40 roku życia z naszej gminy i zawiadamia ich o przymusowej mobilizacji i konieczności stawienia się wraz z książeczką wojskową w Urzędzie Miasta i Gminy Bodzentyn. To są fałszywe wiadomości, a ktoś kto to robi w obecnej sytuacji zagraża bezpieczeństwu mieszkańców Miasta i Gminy Bodzentyn. Osoba, która celowo wprowadza ludzi w błąd i chce doprowadzić, aby zawiadamiane osoby gromadziły się w sytuacji epidemiologicznej popełnia błąd, który może go wiele kosztować. Apelujemy o rozwagę i odpuszczenie sobie takich żartów.

01 kwiecień 2020

XXXVII Dni Bodzentyna zostały odwołane

Władze Miasta i Gminy Bodzentyn podjęły dziś decyzję o odwołaniu tegorocznych Dni Bodzentyna ze względu na epidemie koronawirusa. Trudno się nie zgodzić z tą decyzją szczególnie, że tak naprawdę nie wiadomo kiedy skończy się epidemia. Obecnie są ważniejsze wydatki niż planowanie tego typu imprezy. W tej chwili priorytetem jest pomoc mieszkańcom oraz przedsiębiorcom z terenu naszej gminy. XXXVII Dni Bodzentyna zaplanowane były na 4-5 lipca 2020 r. Poniżej znajdziecie Państwo pełną treść oświadczenia wydanego przez Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn. 

01 kwiecień 2020

SPZOZ w Bodzentynie zasilone maseczkami ochronnymi z akcji „Gmina Bodzentyn szyje maseczki”

Dziś (01.04.20) w Urzędzie Miasta i Gminy Bodzentyn odbyło się przekazanie kolejnych maseczek ochronnych dla Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bodzentynie. Kilkadziesiąt maseczek z rąk Burmistrza MiG Bodzentyn otrzymał Dyrektor SPZOZ Jarosław Dziedziński. Nie byłoby ich, gdyby nie ogromna praca i zaangażowanie mieszkanek naszej gminy oraz Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Górno, które dołączyło do naszej akcji. Gorąco dziękujemy przyjaciołom z Górna za ofiarowaną pomoc oraz jeszcze bardziej pragniemy podziękować bohaterkom z naszej gminy, które codziennie szyją maseczki dla naszych mieszkańców. Niemal każdego dnia pracownicy urzędu odbierają od wolontariuszek po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt nowych maseczek.  Wasza pomoc jest nieoceniona! 

31 marzec 2020

Zawieszenie odbioru odpadów wielkogabarytowych

Firma obsługująca wywóz śmieci z terenu Miasta i Gminy Bodzentyn informuję, że zawiesza do odwołania odbiór odpadów wielkogabarytowych, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, zużytych opon oraz innych odpadów takich jak m.in. odpady remontowe. Nie znamy przyczyny podjętej decyzji, lecz możemy się domyślać, że związana jest ona z obecną sytuacją w kraju. O zmianie i ustaleniu nowych terminów odbioru odpadów poinformujemy w osobnym artykule. Terminarz wywozu pozostałych odpadów z terenu gminy Bodzentyn pozostaje bez zmian. 

31 marzec 2020

Bodzentyn dołącza do wspólnego apelu samorządów o przesunięcie wyborów prezydenckich

Wybory prezydenckie powinny się odbyć, ale nie za wszelką cenę. Szczególnie nie za cenę zdrowia i życia mieszkańców naszej gminy, województwa i kraju. Trudno jest sobie wyobrazić, że w obecnej sytuacji związanej z koronawirusem mielibyśmy iść 10 maja na wybory i narażać swoje życie i zdrowie. Nie ma sprawy ważniejszej od zdrowia i życia nas oraz naszych bliskich. Dlatego Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn Dariusz Skiba postanowił dołączyć do setek innych burmistrzów, wójtów oraz prezydentów miast i wystosować formalny apel do Komisarza Wyborczego o przesunięcie terminu wyborów na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zaplanowanych na dzień 10 maja 2020 r. Poniżej prezentujemy całą treść apelu. 

31 marzec 2020

Od 1 kwietnia kolejne obostrzenia w związku z koronawirusem

Od jutra będą obowiązywać kolejne obostrzenia w związku z koronawirusem COVID-19. Rząd podczas dzisiejszej konferencji przedstawił rozwiązania, które mają pomóc w zmniejszeniu liczby zakażonych i tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa wśród ludzi. Ograniczenia dotyczą m.in. zamknięcia sklepów budowlanych w weekendy, ograniczenia ilości klientów w sklepach, konieczności zawieszenia działalności salonów kosmetycznych, fryzjerskich oraz gabinetów rehabilitacji. Wraz z nowymi przepisami osoby poniżej 18. roku życia nie mogą opuścić domu bez osoby dorosłej. Miejsca publiczne takie jak parki, zalewy, bulwary zostaną zamknięte, a przebywanie na nich będzie karalne. 30 tysięcy złotych to najwyższy mandat jaki grozi za nieprzestrzeganie nowych oraz już istniejących zasad. Poniżej pełna lista wprowadzonych ograniczeń, które w większości obowiązywać będą od jutra czyli 1.04.2020 r. 

30 marzec 2020

Gmina Bodzentyn oferuje ulgi dla przedsiębiorców w związku z koronawirusem

Gmina Bodzentyn w ciężkich czasach wychodzi na przeciw przedsiębiorcom z gminy i oferuje im ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych powstałych w 2020 r. Pomoc jest przeznaczona dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które z powodu epidemii koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Ulgi dotyczą szczególnie podmiotów prowadzących działalność w obszarach objętych ograniczeniami wynikającymi z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r. (Dz. U. poz. 433). W celu skorzystania z pomocy prosimy wyżej wymienione podmioty o zwracanie się do Burmistrza Miasta i Gminy Bodzentyn wraz z wnioskiem o zastosowanie ulg w spłacie należności i zaległości podatkowych. Wniosek wraz z załącznikami można złożyć za pomocą poczty tradycyjnej lub elektronicznej. Poniżej więcej informacji.

30 marzec 2020

Komunikat koordynatora gminy ds. koronawirusa SARS-CoV-2

Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Bodzentyn, niestety, ale w ostatnich kilkunastu godzinach potwierdzono pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem COVID-19 wśród miezkańców naszej gminy. Osoby te zaraziły się w Skarżysku - Kam. i bezpośrednio stamtąd zostały przewiezione do Szpitala Zakaźnego w Starachowicach. Tam przebywają pod stałym nadzorem medycznym. Na terenie naszej gminy znajdują się także osoby objęte przymusową kwarantanną. Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Bodzentyna w Skarżysku - Kam. znajduje się duże ognisko koronawirusa w naszym województwie. Wszystkie powyższe informacje skłaniają nas do ponowienia apelu: PROSIMY! Nie wychodźcie z domów bez konieczności! Stosujcie się do zaleceń rządu oraz Głównego Inspektora Sanitarnego! Dbajcie o siebie i bliskich! Nie przebywajcie w dużych grupach osób!. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja jest trudna i wiele osób frustruje ciągłe przebywanie w domu, ale tylko od nas zależy jak będzie wyglądał dalszy rozwój epidemii w Polsce. Przed nami prawdopodobnie dwa lub trzy ciężkie tygodnie i szczyt zachorowań. Bądźmy odpowiedzialni i zjednoczmy się w akcji #zostańWdomu. Pamiętajcie, że koronawirusem może zarazić się każdy z nas. Jeśli znacie kogoś, kto jest zarażony, pomóżcie mu przetrwać tę chorobę w spokoju i okażcie swoje wsparcie. Poniżej komunikat koordynatora gminy ds. koronawirusa SARS-CoV-2 oraz apel Miejsko – Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Bodzentynie.

28 marzec 2020

14 zasad jak zachować się w ŚPN w związku z zagrożeniem epidemiologicznym

Świętokrzyski Park Narodowy przygotował zestawienie 14 najbardziej uniwersalnych zasad dotyczących wędrówek po parku w czasach zagrożenia epidemiologicznego. Podczas spacerów po Świętokrzyskim Parku Narodowym należy pamiętać o tym, że możecie poruszać się wyłącznie w grupach nie większych niż dwie osoby. Wyjątkiem od zasady są rodziny na stałe zamieszkujące ze sobą. Warto zapoznać się ze wszystkimi zasadami dostępnymi poniżej i ich przestrzegać. Niestosowanie się do zaleceń może zagrozić waszemu zdrowiu, a nawet życiu. Trzeba również wspomnieć, iż w lasach na terenie naszej gminy i województwa (na dzień 28.03.20) obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Chodząc po lesie zachowajcie ostrożność i dbajcie o bezpieczeństwo swoje oraz bliskich. Wiemy, jak ciężko wysiedzieć w domu podczas wiosennej pogody ale mimo to zachęcamy do uczestniczenia w akcji zostań bohaterem - #zostańWdomu.

28 marzec 2020

Potrzebujesz recepty? #zostańWdomu i zamów online!

Od kilkunastu dni mieszkańcy Miasta i Gminy Bodzentyn mają możliwość zamówienia leków na receptę bez wychodzenia z domu. Potrzebę otrzymania recepty na leki stałe można w łatwy sposób droga mailową zgłaszać w trzech ośrodkach zdrowia na terenie gminy. Pisząc maila z prośbą o e-receptę pacjent powinien podać imię i nazwisko osoby, której recepta dotyczy, adres zamieszkania oraz leki stałe jakich aktualnie potrzeba. Czas oczekiwania na wystawienie e-recepty wynosi do 3 dni roboczych. W ciągu tego czasu otrzymacie Państwo również na maila czterocyfrowy kod recepty, z którym musicie udać się do najbliższej apteki. Wybierając się po leki pamiętaj o zabraniu ze sobą nr PESEL. Pamiętajcie, że wyjść z domu powinniście jedynie w ostateczności. Osoby starsze powinny poprosić rodzinę lub przyjaciół, aby odebrali leki w waszym imieniu. Dbajcie o siebie i swoich bliskich. #zostańWdomu dla swojego i naszego dobra. 

27 marzec 2020

Szczegółowe zalecenia dla osób z dodatnim wynikiem na koronawirusa COVID-19

Drodzy mieszkańcy Miasta i Gminy Bodzentyn, choć na szczęście w naszej gminie nie odnotowano nadal potwierdzonego przypadku koronawirusa, to już dziś warto zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi osób, u których wynik testu na obecność w organizmie COVID-19 jest dodatni. Chory z potwierdzonym wynikiem powinien natychmiast zostać odizolowany od pozostałych osób i poddany kwarantannie. Jeśli stan takiej osoby jest dobry nie musi ona być hospitalizowana lecz obowiązuje w takim wypadku izolacja domowa. W sytuacji pogorszenia się stanu pacjenta, zostanie on przewieziony do najbliższego szpitala zakaźnego. Poniżej dokładne zalecenia z Ministerstwa Zdrowia i GISu. Prosimy o zapoznanie się z nimi i przestrzeganie zasad. 

25 marzec 2020

Mamy 2000 maseczek dla najbardziej potrzebujących, a kolejne w drodze

Urząd Gminy Bodzentyn kilkanaście dni temu zaopatrzył się w 2 tysiące maseczek ochronnych, które są przeznaczone dla osób znajdujących się w grupie podwyższonego ryzyka zarażeniem koronawirusem COVID-19 (osoby starsze, przewlekle chore oraz z mniejszą odpornością).  Bezpłatne maseczki można odbierać w Urzędzie Miasta i Gminy Bodzentyn, jak i w ośrodku zdrowia. W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną oraz zwiększonym zapotrzebowaniem na maseczki, podjęto decyzje o zakupie potrzebnych materiałów i zorganizowania akcji szycia nowych maseczek. Chęć do udziału w spontanicznym przedsięwzięciu zgłosiło już kilkanaście osób z naszej gminy. Osoby te od paru dni szyją maseczki. Wśród chętnych są głównie mieszkańcy należący do organizacji pozarządowych z terenu MiG Bodzentyn. 

25 marzec 2020

Nowe ograniczenia w przemieszczaniu się w związku z koronawirusem - pytania i odpowiedzi

Polski rząd wprowadza od dziś (25.03.2020 r.) nowe zasady związane z bezpieczeństwem na terenie kraju. Kolejne obostrzenia spowodowane są zagrożeniem jakie sprowadza na naród koronawirus COVID-19. Dla wielu z nas nowe ograniczenia mogą być niejasne i warto zapoznać się z pytaniami i odpowiedziami związanymi z kolejną nowa sytuacją w jakiej się znaleźliśmy. Przypomnijmy, że obostrzenia dotyczą m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się, ograniczanie liczby osób w komunikacji zbiorowej, ograniczenie zgromadzeń do 2 osób czy ograniczenie uczestników we Mszy św. do 5 osób plus osoby, które sprawują Mszę. Ograniczenia obowiązują do 11 kwietnia.

24 marzec 2020

#zostańWdomu. Do 11 kwietnia obowiązują nowe ograniczenia w przemieszczaniu się

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 24 marca 2020 r. premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o nowych obostrzeniach dotyczących przemieszczania się. Ograniczenia wchodzą w życie od jutra (25.03.20) i będą obowiązywać do 11 kwietnia (wielka sobota) włącznie. Wytyczne obowiązują z wyjątkiem drogi do i z pracy, wyjścia do sklepu, niezbędnych spraw życia codziennego oraz wolontariatu w walce z COVID-19. Według nowych wytycznych w transporcie publicznym dostępna będzie połowa miejsc siedzących, zakazuje się imprez, a zgromadzenia ogranicza się do maksymalnie dwóch osób (nie dotyczy członków rodziny). Poniżej pełna lista wprowadzonych restrykcji. 

21 marzec 2020

10 pytań do specjalisty medycyny rodzinnej Joanny Brzezińskiej - Ośrodek Zdrowia w Bodzentynie

Nowa sytuacja z jaką mamy do czynienia od kilkunastu dni nie jest łatwa dla nikogo. Koronawirus utrudnia życie nam wszystkim i niestety epidemia potrwa jeszcze kilka tygodni o ile będziemy przestrzegać zasad i trzymać się akcji #zostańWdomu. W innym przypadku epidemia w Polsce skończyć się może bardzo źle. Pojawia się wiele pytań związanych z funkcjonowaniem głównie ośrodków zdrowia, szpitali czy przychodni. Dziś wraz z specjalistą medycyny rodzinnej Joanną Brzezińską z Ośrodka Zdrowia w Bodzentynie prezentujemy odpowiedzi na 10 najbardziej nurtujących pytań związanych z funkcjonowaniem Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bodzentynie oraz placówek na terenie MiG Bodzentyn. Z nagrania dowiecie się m.in. jak umówić się na teleporadę, jak ona wygląda, co można załatwić przez telefon i e-mail, w jakich godzinach funkcjonuje ośrodek oraz wiele więcej. Jeśli macie dodatkowe pytania zachęcamy o zadawanie ich pod naszym postem na Facebooku - link do posta: https://www.facebook.com/ebodzentyn/posts/1381344298723782

21 marzec 2020

Od 20 marca stan epidemii w Polsce

20 marca premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej ogłosił wprowadzenie stanu epidemii na terenie kraju. W związku z tym placówki edukacyjne mają przejść na nauczanie zdalne, a nauczyciele od 25 marca rozpoczną edukację zgodnie z podstawą programową i będą mieli możliwość wystawiania ocen. Szkoły będą nadal zamknięte do 12 kwietnia. Pamiętajcie, w trakcie tej przerwy pozostańcie w domach i unikajcie zgromadzeń ludzi. Musimy zachować dyscyplinę i pilnować się nawzajem, aby nie dopuścić do sytuacji w jakiej znalazły się Włochy. Wirus nie wybiera i atakuje zarówno młodych jak i starszych. Z ostatnich danych wynika, że na zachodzie kontynentu wzrasta zachorowalność wśród osób poniżej 30 roku życia, a nawet zdarzają się przypadki śmiertelne. ⚠️Koronawirus to nie są żarty! #zostańWdomu i bądź bezpieczny! Zadbaj o siebie i najbliższych!❗️‼️

20 marzec 2020

Apel lek. med. Joanny Brzezińskiej do mieszkańców MiG Bodzentyn - #NieKłamMedyka

Wyobraźmy sobie sytuację, w której pacjent skarży się przez telefon do lekarza Ośrodka Zdrowia w Bodzentynie, we Wzdole czy w Św, Katarzynie, że ma objawy grypy, podwyższoną temperaturę i suchy kaszel i wypiera  się , że był w ciągu ostatnich dni za granicą lub miał styczność z osobą, która wróciła ostatnio do kraju albo ma podejrzenie kroonawirusa. Taki pacjent wzywany jest do ośrodka w celu dokładnego zbadania i nagle lekarz dowiaduje się, że pacjent kłamał co do tego, gdzie i z kim przebywał w ostatnich dniach i że może być zarażony COVID-19. W takim przypadku Ośrodek Zdrowia musi zostać zamknięty, zdezynfekowany, a lekarz i personel placówki, który miał styczność z pacjentem musi zostać objęty 14 dniową kwarantanną. Wyobraźcie sobie, że nagle do ochrony zdrowia traci dostęp kilkanaście tysięcy osób przez jednego nieodpowiedzialnego człowieka. Dlatego drogi pacjencie #NieKłamMedyka, dbaj o siebie i innych. Koronawirus to poważna sprawa, nie lekceważmy zagrożenia.

19 marzec 2020

Wkrótce ruszy wydawanie paczek żywnościowych dla potrzebujących w MiG Bodzentyn

Wkrótce zostanie opublikowany dokładny termin wydawania unijnych paczek z żywnością dla osób, które otrzymały już skierowanie do otrzymania pomocy. Wyżej wymieniona pomoc została przygotowana i zabezpieczona przez Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bodzentynie i dotrze do najbardziej potrzebujących osób z całej gminy.  Więcej informacji dotyczących pomocy znajdziecie Państwo pod nr telefonów: 41 3115541; 41 3115010 wew. 38.

18 marzec 2020

WHO: zwierzęta nie przenoszą koronawirusa na ludzi

W osotanich dniach z kraju dobiegają niepokojące wieści, że nieprawdziwe informacje w internecie oraz mediach społecznościowych doprowadziły do sytuacji, w której niektórzy ludzie, w obawie przed koronawirusem, pozbywają się zwierząt domowych ze swoich mieszkań oraz budynków. Jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia: zwierzęta NIE MOGĄ zarazić się koronawirusem. Do tej pory nie potwierdzono żądnego przypadku zakażenia wśród zwierząt. Prosimy, nie porzucajcie psów ani kotów! Dbajmy o siebie oraz o nasze zwierzaki.

17 marzec 2020

Koronawirus - wprowadzone środki zapobiegawcze w MiG Bodzentyn (aktu. 17.03.20)

Koronawirus środki zapobiegawcze Bodzentyn

Koronawirus - wprowadzone środki zapobiegawcze w MiG Bodzentyn (aktu. 17.03.20)

Od kilku dni w Mieście i Gminie Bodzentyn oraz całym kraju wprowadzane są stopniowo kolejne środki zapobiegawcze mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV (koronawirus) wśród ludności. W Bodzentynie od kilku dni pracuje Miejsko - Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego, który na bieżąco monitoruje sytuację związaną z wirusem. Dziś rząd RP zadecydował o zamknięciu od jutra wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych na dwa tygodnie do 25 marca. Tymczasowo zamknięte zostaną również od jutra instytucje kultury: teatry, filharmonie, muzea, kina, a także uczelnie artystyczne. Wcześniej rząd postanowił o odwołaniu wszelkich imprez masowych oraz przeprowadzeniu wydarzeń sportowych bez udziału publiczności. Poniżej prezentujemy podsumowanie informacji dotyczących Miasta i Gminy Bodzentyn.

Komu przysługuje osobista opieka nad dzieckiem oraz prawo do zasiłku opiekuńczego podczas najbliższej 2 tygodniowej przerwy? Kliknij i zobacz

Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Bodzentyn

Zanim zapoznacie się z dalszą częścią artykułu pamiętajcie, że w naszej gminie nie odnotowano na dzień 15.03.2020 r. żadnego przypadku pojawienia się zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2 wywołującego chorobę COVID-19. W województwie odnotowano trzy przypadki tego wirusa. Prosimy zachować spokój, nie panikować i stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz zaleceń WHO, a także śledzenia Rządowych komunikatów. 

Na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób znajdą Państwo dokładne dane pokazujące ilości przypadków zakażeń koronawirusem m.in. na terenie Polski. Dane te są aktualizowane co parę godzin.

https://www.ecdc.europa.eu/en/cases-2019-ncov-eueea

Mapa zarażeń koronawirusem (SARS-CoV-2) w Polsce - link

Kampania Ministerstwa Zdrowia na temat koronawirusa - link

⚠️Jeśli nie jesteś zmuszony, by iść do pracy, szkoły oraz wielu innych miejsc, gdzie gromadzą się ludzie najlepiej będzie jak zostaniesz w domu. 

⛔️#zostańwdomu! 🏠

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie uruchomił gminny numer (17.03.20 godz. 10:22)

🦠👑⛔️Numre alarmowy jest dla osób potrzebujących pilnej pomocy, w tym: seniorów i innych pozostających w kwarantannie domowej⚠️

Numer alarmowy na czas pandemii uruchomił Urząd Miasta i Gminy Bodzentyn

Zmiany w kursowaniu busów na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn. (16.03.20 godz. 12:31)

🦠👑⛔️Wszytskie busy od dziś 17.03.20 będą kursować według sobotniego rozkładu jazdy☝️
⚠️Koniecznie sprawdźcie jak będą kursować busy wg nowych rozkładów, szczegóły w linku: https://e-bodzentyn.pl/strona-glowna/aktualnosci/1163-zmiany-w-kursowaniu-busow-na-terenie-miasta-i-gminy-bodzentyn-w-czasie-pandemii-koronawirusa

ZMiany w kursowaniu busów Bodzentyn

Przychodnie w Gminie Bodzentyn od poniedziałku (16.03.2020 r.) wprowadzają zmiany w funkcjonowaniu

🦠👑⛔️Drodzy mieszkańcy Miasta i Gminy Bodzentyn! Niezwykle ważna wiadomość dotycząca funkcjonowania 👩‍⚕️Ośrodków Zdrowia👨‍⚕️ na Terenie MiG Bodzentyn. Od jutra (16.03.20) czekają nas ogromne zmiany dotyczące przyjęć pacjentów😷 przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bodzentynie! ☝️
⚠️Koniecznie sprawdźcie szczegóły w linku: https://e-bodzentyn.pl/strona-glowna/aktualnosci/1161-przychodnie-w-gminie-bodzentyn-od-poniedzialku-wprowadzaja-zmiany-w-funkcjonowaniu

Ośrodek Zdrowia w Bodzentynie

🦠👑⛔️Trzy zakażenia koronawirusem (SARS-CoV-2) w woj. świętokrzyskim (15.03.2020 r. 10:01)

Odnotowano pierwszy przypadek koronawirusa w Kielcach. Pacjentem okazał się kielecki lekarz, który powrócił niedawno z Włoch i był poddany kwarantannie. Chory na COVID 19 nie miał styczności z pacjentami ani pracownikami Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. O pierwszym potwierdzony przypadku zakażenia koronawirusem w Kielcach poinformowało w niedzielę (15.03.20 r.) rano na Twitterze Ministerstwo Zdrowia. 

W sobotę (14.03.20) rano podano nowe dane dotyczące osób zakażonych koronawirusem na terenie kraju. Po raz pierwszy otrzymaliśmy informację o przypadkach zachorowań w Świętokrzyskim. Potwierdzonymi pacjentami są dwie osoby z powiatu ostrowieckiego, którzy w ostatnim czasie wrócili z Norwegii.

– W województwie świętokrzyskim potwierdzono dwa przypadki zachorowań na koronawirusa. Pacjenci byli poddani kwarantannie. Obecnie przebywają na oddziale zakaźnym szpitala w Starachowicach. Pacjenci są młodzi, a ich stan jest dobry.
Poinformowała w sobotę rano rzecznik prasowy wojewody świętokrzyskiego  Ewa Łukomska.

Apel przewodniczącego MRM do uczniów i mieszkańców z terenu MiG Bodzentyn (14.03.2020 r.)

Treść apelu:

przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Bodzentynie Filip Rzadkowski

13.03.2020 r. godz. 21:30.  Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego.

Jakie restrykcje obowiązują?

Wprowadzono cztery kategorie restrykcji:

1. Przywrócenie kontroli granicznej

Obowiązuje 10-dniowy zakaz wjazdu do Polski cudzoziemców. Polacy wracający do kraju będą podlegać 14-dniowej kwarantannie. Do kraju wpuszczone zostaną samoloty czarterowe z Polakami. Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. Od niedzieli 15 marca wstrzymane są wszelkie połączenia lotnicze i kolejowe. Granica pozostanie otwarta dla wymiany towarowej.

Krajowe połączenia lotnicze i kolejowe działają nadal.

2. Ograniczenie działalności galerii handlowych

Zamknięte zostaną sklepy w galeriach handlowych - poza sklepami z artykułami spożywczymi, aptekami, punktami usługowymi (np. pralniami). Poza galeriami handlowymi ograniczenia w pracy sklepów nie obowiązują.

3. Zamknięcie barów, restauracji, pubów

Restauracje, kawiarnie czy bary nadal będą mogły sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia będzie można brać na wynos lub z dostawą do drzwi.

4. Zakaz zgromadzeń publicznych do 50 osób

To ograniczenie ma charakter powszechny: dotyczy wszystkich miejsc, w których ludzie mogliby się gromadzić. Restrykcje dotyczą uroczystości publicznych, manifestacji, marszy, uroczystości religijnych. Msze święte mają być transmitowane w internecie lub w telewizji.

Ograniczenia mają obowiązywać 14 dni, decyzja o ich ewentualnym przedłużeniu zostanie podjęta jak najszybciej.

Poniżej na grafikach najważniejsze informacje związane z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemią:

Źródło: tvn24.pl
 • Korona Epid 1

 • Korona Epid 7

 • Korona Epid 5

 • Korona Epid 1

 • Korona Epid 2

 • Korona Epid 6

 • Korona Epid 3

 • Korona Epid 4

 • Korona Epid 9

 • Korona Epid 8

 • Korona Epid 10

Szkoły na terenie MiG Bodzentyn

Dziś po decyzji premiera Mateusza Morawieckiego wszystkie placówki edukacyjne na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn zawieszają swoją działalność od 12 do 25 marca.  Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych. To decyzja Ministra Edukacji Narodowej wynikająca z konieczności zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Uwaga! Nadchodzące dwa tygodnie przerwy od szkoły to nie są ferie! to nie są wakacje! Nudy nie zabijamy na mieście! Placówki edukacyjne i kulturowe zamknięto po to, by młodzież siedziała w domu i nie roznosiła wirusa. Młodzi głównie chorują niemal bezobjawowo, ale są też najbardziej mobilni, w związku z czym stanowią największe zagrożenie przy zakażaniu innych.

Apel do rodziców: starajcie się nie zostawiać dzieci pod opieką dziadków, gdyż osoby powyżej 65 roku życia znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. 

Jest to sytuacja nadzwyczajna i wymaga zbiorowej odpowiedzialności za siebie i innych, głównie seniorów.

Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych - komunikat rządowy - link

Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy Minister Edukacji Narodowej przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

O czym należy wiedzieć? Zawieszenie zajęć w szkołach, przedszkolach, placówkach oświatowych – pytania i odpowiedzi - link

Powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie (aktualizacja 17.03.20)

komunikat powiatowy Zespół Szkół w Bodzentynie

"Ze względu na odgórne zarządzenia związane z działalnością placówek oświatowych odwołujemy "Aktywne czwartki" w PZS - nie będzie zajęć fitness, siatkówki oraz czynnej siłowni. Szkoła w tym czasie będzie poddana zabiegom sanitarnym." Dyrektor Magdalena Tusień-Kuzka

Od 13.03.2020 do odwołania Burmistrz MiG Bodzentyn zawiesza spotkania z mieszkańcami

Środki zapobiegawcze w MiG Bodzentyn (aktualizacja 13.03.2020 r. godz. 17:50)

Uwaga⛔️, Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie od dn. 16 marca 2020 r. będzie zamknięty do odwołania. Urząd będzie funkcjonował przy zamkniętych drzwiach, a interesanci będą przyjmowani jedynie w sprawach pilnych i niecierpiących zwłoki. Więcej szczegóły w poniższym komunikacie.

zamkniecie gminy Bodzentyn

Władze Miasta i Gminy Bodzentyn, aby zminimalizować ryzyko rozpowszechniania się grypy, koronawirusa czy też innych chorób w społeczeństwie zdecydowały kilka dni temu o odwołaniu zaplanowanych imprez. Tym samym nie odbęda się wydarzenia: IV Dyktando Gwarowe, Dzień Kobiet w Bodzentynie oraz Bieg Charytatywny - Cała Gmina Biegnie dla Marcina. Ponadto kilka dni temu pracę rozpoczął Miejsko - Gminny Zespół Zarządzania Kryzysowego. Zepół spotyka się co kilka dni, a w nagłych przypadkach niezwłocznie po otrzymaniu powiadomienia. Więcej informacji o Zespole oraz środkach zapobiegawczych na filmie poniżej: 

Urząd Miasta i Gminy w Bodzentynie informuję o tym, iż jesli nie jest konieczna wizyta w urzędzie swoje sprawy w odpowiednim referacie można załatwić przez telefon kontaktowy 41 3115 010 wybierając następnie nr wewnętrzny oraz pisząc na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt Gmina Bodzentyn
 • Odwolanebieg

 • Odwolanegwara

 • Owolane Dzien Kobiet

Wszystkie targi na terenie MiG Bodzentyn zostają zamknięte do odowłania

W związku z rekomendacją Ministra Zdrowia w zakresie odwołania zgromadzeń ludzi i zwierząt, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Burmistrz Miasta i Gminy Bodzentyn zamyka do odwołania wszystkie place targowe na terenie gminy. W związku z powyższym zabrania sie prowadzenia handlu w wyznaczonych dotąd miejscach.

Ośrodki Zdrowia na terenie MiG Bodzentyn

W celu ustalenia możliwości wizyty w przychodni pacjenci powinni kontaktować się WYŁĄCZNIE TELEFONICZNIE. Tylko w sytuacjach kiedy jest to niezbędne pacjent zostanie umówiony na konkretną godzinę do lekarza. Podczas rozmowy telefonicznej zostanie przeprowadzona ankieta wstępnej kwalifikacji w kierunku zakażenia koronawirusem. KAŻDEMU pacjentowi, również bez cech infekcji, zgłaszającemu chęć wizyty u lekarza najpierw zostanie udzielona TELEPORADA. W sytuacji wystawiania recept prosimy kontaktować się wyłącznie telefonicznie, codziennie od godz. 11.00 bez konieczności przychodzenia do przychodni (nr telefonów poniżej). Recepty będą wystawiane w terminie do 3 dni roboczych.

Rejestracja w Bodzentynie 
tel. 41-311-52-15

Rejestracja we Wzdole Starej Wsi
tel. 41-31-20-206

Rejestracja w Św. Katarzynie
tel. 41-311-21-18

Konsultacje telefoniczne:

Lekarz POZ
poniedziałek – piątek godz. 12.30 – 13.00
tel. 41-311-52-15
środa 16.00 – 16.30
tel. 41-312-02-06
wtorek, środa i piątek 11.30-12.00
tel. 41-311-21-18
Pielęgniarka POZ
wtorek godz. 13.30 – 14.00
tel. 41-311-52-15
Położna POZ
poniedziałek godz. 12.00 – 12.30
tel. 41-311-52-15

Miejsko - Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie

Miejsko - Gminne Centrum Kultury i Turystyki w Bodzentynie z powodu dużej zachorowalności na grypę i zagrożenie koronawirusem odwołuje wszystkie zajęcia organizowane w MGCKiT w Bodzentynie. 

Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Bodzentynie (aktualizacja 12.03.20)

Opierając się na decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Bodzentynie decyduje się o zamknięciu biblioteki dla czytelników od 12 marca 2020 roku do odwołania.

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Bodzentynie

W związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem,   informujemy, że od dnia 12.03.2020 r. ograniczone zostaje do odwołania przyjmowanie Interesantów w biurze Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Bodzentyn Sp. z o.o. ul. Kielecka 83, 26-010 Bodzentyn.

W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny z sekretariatem
tel. (41) 3115401 bądź mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Za zaistniałe utrudnienia przepraszamy.

PUK Bodzentyn kontakt

Świętokrzyski Park Narodowy (aktualizacja 17.03.20)

W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce, w okresie od 12 marca do 25 marca 2020 roku Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Świętym Krzyżu będzie nieczynne.

ŚPN podjął dziś (12.03.20) decyzje o odwołaniu pierwszego terminu (15.03.20) Szkolenia Przewodników Terenowych w Świętokrzyskim Parku Narodowym.

Ważny komunikat (17.03.2020):
W związku z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się korona wirusa, w trosce o Państwa zdrowie i naszych pracowników podjęto decyzję, że w okresie od 16 marca do odwołania wprowadzamy specjalne zasady funkcjonowania Świętokrzyskiego Parku Narodowego:

1. Ograniczony zostaje dostęp do budynku Dyrekcji Świętokrzyskiego Parku Narodowego dla osób nie będących pracownikami Parku:

2. Wszelkie sprawy, które nie wymagają osobistego stawiennictwa w budynku Dyrekcji Parku winny być załatwiane drogą telefoniczną (tel. 41 31 15 106 wew. 11) lub mailową (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.);

3. W razie konieczności osobistego stawiennictwa w Dyrekcji Parku należy uprzednio uzgodnić telefonicznie termin wizyty.

4. Do odwołania zamknięte zostają kancelarie obwodów ochronnych oraz Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego na Św. Krzyżu.

5. Odwołane zostają wszystkie zaplanowane imprezy, spotkania i zajęcia edukacyjne.

6. Wszelkie płatności należy regulować przelewem bankowym albo przekazem pocztowym na rachunek bankowy BGK O/Kielce: 23 1130 1192 0027 6162 2820 0001.

7. Od dnia 16 marca do odwołania Kasa Świętokrzyskiego Parku Narodowego nie przyjmuje gotówki.

8. Szlaki turystyczne i ścieżki edukacyjne Świętokrzyskiego Parku Narodowego są otwarte. W związku z nadzwyczajną sytuacją prosimy jednak Turystów o zachowanie rozwagi przy planowaniu i realizacji wycieczek – zwłaszcza unikania miejsc gdzie mogą gromadzić się większe grupy ludzi.

9. Od dnia 16 marca do odwołania wstrzymane jest przyjmowanie rezerwacji wynajmu pokoi gościnnych ŚPN.

Bardzo prosimy o śledzenie naszej strony www oraz profilu Facebook, na których na bieżąco będziemy informować o pojawiających się zmianach – sytuacja związana z epidemią korona wirusa zmienia się dynamicznie.
Przepraszamy za wszelkie utrudnienia i dziękujemy za zrozumienie Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego

 • Świętokrzyski Park Narodowy odwołuje szkolenie dla przewodników

 • Świętokrzyski Park Narodowy Ostrzeżenie

 • Świętokrzyski Park Narodowy Ostrzeżenie

Zagroda Czernikiewiczów - Muzeum Wsi Kieleckiej

Muzeum Wsi Kieleckiej zdecydowało o zamknięciu dla zwiedzających Zagrodę Czernikiewiczów w Bodzentynie od 12 marca 2020 do odwołania.

Materiały informacyjne

 • Koronawirus infografika

 • Koronawirus infografika

 • Mycie Dloni

 • Plakat Korona

 • Plakat Korona 2

 • Plakat Korona 3

 • Korona 1

 • Korona 2

 • Korona 3

 • Korona 4

 • Korona 5

 • Korona 6

 • Korona 7

 • Korona 8

 • Korona 9

 • Korona 10

16 marzec 2020

Numery alarmowe w przypadku wykrycia koronawirusa (COVID-19)

Codziennie w kraju przybywa po kilka lub kilkanaście przypadków wykrycia zakażeń koronawirusem. Również i w województwie świętokrzyskim odnotowano na dziś (16.03.2020 r.) trzy potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym COVID-19. Dlatego na wszelki wypadek przygotowaliśmy listę najważniejszych numerów telefonów do Powiatowych Stacji Sanitarno - Epidemiologicznych na terenie województwa. W przypadku wykrycia u siebie lub bliskich objawów, które powoduje nowy wirus, prosimy o niezwłoczne skontaktowanie się ze stacją znajdującą się najbliżej waszego miejsca zamieszkania lub pod nr telefonu specjalnej infolinii NFZ, gdzie dowiecie się jak postępować w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem: 800 190 590.

15 marzec 2020

Transmisja live z niedzielnej Mszy Świętej w kościele parafialnym w Bodzentynie 15.02.20 r.

Ze względu na zaistniałe okoliczności związane z rosnącym zagrożeniem epidemiologicznym w kraju spowodowanym koronawirusem, postanowiliśmy specjalnie dla mieszkańców Miasta i Gminy Bodzentyn oraz wszystkich wiernych zorganizować transmisję na żywo z jednej niedzielnej Mszy św. w kościele parafialnym w Bodzentynie. Na godzinę 10:00 do kościoła przy Rynku Górnym przybyło około 45 wiernych, którzy mimo udzielonej przez bp. Jana Piotrowskiego dyspensy postanowili przybyć do świątyni i wspólnie wziąć udział we Mszy. Kto nie był mógł na naszym kanale na Facebooku obejrzeć transmisję na żywo. Jeśli jednak nie byliście i nie oglądaliście Mszy na żywo poniżej znajduje się pełny zapis z dnia 15.03.2020 r. z godziny 10:00. Za tydzień również o godzinie 10:00 postaramy się transmitować Mszę i tak co tydzień dopóki sytuacja z koronawirsem nie zostanie opanowana. 

14 marzec 2020

Dyspensa od udziału we Mszy św. oraz ograniczenie uczestników do 50 osób

We wczorajszym komunikacie bp. Jan Piotrowski udzielił dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. w Diecezji Kieleckiej. Dyspensa wprowadzona została w związku z rosnącym zagrożeniem epidemiologicznym w kraju spowodowanym koronawirusem (SARS-CoV-2) i oczywiście obowiązuje również na terenie Miasta i Gminy Bodzentyn. Mając na uwadze troskę o życie i zdrowie wiernych, dyspensa będzie obowiązywać do 29 marca 2020 roku. Dzień wcześniej, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki w komunikacie zalecił, aby wierni zastosowali się do rozporządzenia organów państwowych i na Mszach św. w kościołach nie przebywało więcej niż 50 osób. 

14 marzec 2020

Apel przewodniczącego MRM do uczniów i mieszkańców z terenu MiG Bodzentyn

Filip Rzadkowski, Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej w Bodzentynie w imieniu swoim oraz całej Młodzieżowej Rady przygotował apel skierowany do uczniów, młodzieży oraz wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Bodzentyn w związku z zagrożeniem epidemiologicznym i wprowadzonym 14-dniowym zawieszeniem pracy placówek oświatowych. Przypominamy, że przerwa w nauce potrwa co najmniej do 25 marca 2020 roku. Podczas tego czasu zaleca się pozostanie w domach i wykorzystanie tego czasu na naukę oraz odpoczynek. Pamiętaj #zostańWdomu i zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz najbliższych. Zachęcamy do zapoznania się z apelem i wzięcia sobie do serca zaleceń, które powinny znacząco ograniczyć szanse na zagrożenie koronawirusem (SARS-CoV-2).